Геновева Петрова: Социолозите на са пропагандатори, а отразяват систематично нагласи

04 юни 2013 16:30   4438 прочита
Снимка: архив
Снимка: архив


Снимка: архив

Основен проблем в социологията е тълкуването на данните и обхвата на проучванията. Около тази теза се обединиха социолози и политолози в студиото на bTV за изчисленията на агенциите по време на предизборната кампания. Според Стефан Георгиев от „Афис” е нужно да се внимава при анкетите и това как е направено самото допитване – дали е например по телефона или онлайн. По думите му това е „моментна снимка” и е важно да се отбележи, че социолозите показват не само числа, но и тенденция.

Смисълът на проучванията не е в това дали влияят, те не могат да вкарат или изкарат някого от парламента. Това добави Геновева Петрова- политолог от Алфа Рисърч, която изрази позицията, че социолозите на са пропагандатори, а отразяват систематично нагласи.

Според друг представител на бранша Първан Симеонов от „Галъп”, получените проценти не бива да се преизчисляват в гласове, защото когато се гледат електоралните нагласи не се знае колко хора от тях ще идат да гласуват. „Особено при малките партии се получават големи грешки, защото когато седнат да четата социология, четат всяка десета от анализа”.

Така експертите повдигнаха темата за по-малките партии, които по време на оповестяваните проучвания по време на предизборната кампания често паднаха под и над бариерата от 4 на сто, нужна за влизане в Народното събрание. Геновева Петрова обясни, че различни проучвания са давали електорални нагласи от около четири – пет на сто при положение, че реално те бяха на дъното. Според Георгиев е имало мобилизиране на малките партии. По думите на политоложката социологията отразява тенденцията и дава възможност на всички, които участват в процеса да направят своя информират избор. „Проучванията не решават резултата”, смята тя.

За социологическите агенции проучванията на изборите са предимно имиджови. Юлий Павлов от Център за анализ и маркетинг заяви, че парите на агенциите не идват от политически изследвания на избори, а от маркетингови такива. Адекватните прогнози по време на вот обаче дават доверие към агенцията и съответно повече поръчки за маркетингови проучвания.

източник: btvnews.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар