Детската бедност у нас е 17%, което я прави най-висока в Европа

17 ноември 2009 00:20   1 коментар   15411 прочита
Заместник-министърът на труда и социалната политика Валентина Симеонова и представители на Националната мрежа за децата, Асоциация „Родители“ и УНИЦЕФ дадоха брифинг след срещата си с премиера
Заместник-министърът на труда и социалната политика Валентина Симеонова и представители на Националната мрежа за децата, Асоциация „Родители“ и УНИЦЕФ дадоха брифинг след срещата си с премиера


Заместник-министърът на труда и социалната политика Валентина Симеонова и представители на Националната мрежа за децата, Асоциация „Родители“ и УНИЦЕФ дадоха брифинг след срещата си с премиера

До 3 години да бъдат закрити поне 10 специализирани институции за деца, иска кабинетът. Неправителствени организации настояват за целодневно обучение на учениците до 7-и клас

До 3 години да бъдат закрити поне 10 специализирани институции за деца. За това намерение на правителството съобщи Валентина Симеонова, заместникминистър на труда и социалната политика. На пресконференция в МС неправителствени организации представиха вчера резултатите от срещата си с премиера Бойко Борисов, на която той е получил обзорен доклад с конкретни препоръки и насоки за реформи по отношение закрилата на децата у нас. Пресконфреренцията бе дадена по повод международния ден, в който се отбелязва 20-ата годишнина от приемането на Конвенцията на ООН за защита правата на децата.

Първите домове, които ще бъдат затворени, ще са такива, в които са настанени деца с увреждания и чието състояние е прекалено лошо. Симеонова уточни, че се предвижда да бъдат отпуснати 20 млн. евро по оперативна програма „Регионално развитие“, с които да бъдат създадени социални заведения, предлагащи по-добри условия за децата без дом у нас. Те ще са от типа еднофамилни къщи, както и центрове от семеен тип.

Между 15 и 20 млн. евро ще бъдат отпуснати по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Със средствата ще бъдат финансирани различни социални услуги с цел по-добрата грижа за децата, настанени в специализирани домове у нас. Голям ресурс ще се инвестира в обучението на различни кадри, които се занимават с такива деца. Измежду тях ще бъдат не само преподаватели в специализираните институции, но и служители от Агенцията за закрила на детето, полицаи, които се занимават с криминални прояви на деца, както и работещи в съдилищата по случаи с деца.

Зам. социалният министър каза още, че 20 години след прехода проблемът с институциите за деца у нас продължава да е изключително тежък. Толкова тежък, че имаме 138 специализирани институции, в които са настанени 7276 деца, посочи Симеонова. Тя съобщи, че по нареждане на премиера е сформирана специална работна група, която ще подготви политически документ, в който ще бъде събрано всичко, което е направено до момента в това направление у нас. Той ще даде насоки какво ще се случва в следващите 4 години по отношение на социалната политика за деца, настанени в подобни заведения.

Основните насоки, върху които се базира представеният на премиера Борисов доклад, са пет. Първата засяга осигуряването на възможно най-добра семейна среда за отглеждане на детето, уточни Георги Богданов, управител на „Националната мрежа за децата“. По думите му ранната превенция е от изключително важно значение, за да не се стига до това, родителите да изоставят децата си.

Богданов съобщи също, че детската бедност у нас е 17%, което я прави най-високата в Европа.

Друг основен акцент от доклада засяга реформи в областта на образованието. Богданов обясни, че неправителствените организации настояват за въвеждане на целодневно обучение за всички деца до 7 клас у нас. Стана ясно, че в момента правителството е подкрепило тази идея да бъде реализирана за т.нар. средищни училища. Неправителствените организации обаче настояват държавата да гарантира целодневно обучение за всички училища в страната.

Ива Бонева от организация, която се занимава с деца с увреждания, обясни, че изключително важно е такива ученици да се обучават заедно с останалите. Тя съобщи и че е започнало национално проучване кои деца са отпаднали от системата заради увреждания. Според нея е необходимо разкриване на клинични пътеки за ефективно лечение и рехабилитация на деца с увреждания, без откъсване от семейството и общността. Друг акцент в доклада се отнася до ранната превенция в детското здравеопазване. По думите на Богданов детето трябва да се разглежда като специален клиент на здравната система, а не да бъде третирано наравно с останалите възрастни пациенти. Като проблем беше изтъкнато, че болничните отделения у нас нямат условия за придружител на болните деца до 6-годишна възраст.

На срещата стана още ясно, че детската и майчината смъртност у нас са два пъти повече, отколкото в останалите европейски страни.

Четвъртата основна точка от представения доклад засяга, както го определиха представителите на неправителствените организации, „младежкото правосъдие“. Проблем в тази насока е, че децата, които по някакъв начин попадат в съда, се третират по изключително остарял начин. От неправителствените организации настояват да се отмени Законът за борбата с противообществените прояви. Според тях той е изключително стар и е в нарушение на редица европейски конвенции. Трябва да бъдат създадени гаранции за справедлив процес на непълнолетните извършители, който да осигури реална защита на децата, станали жертви на престъпления. Според представителите на неправителствените организации е необходимо децата до 12 години да бъдат разглеждани единствено само като обект на закрила, а не като извършители на престъпление. Беше подхвърлена идеята дори да се създадат т.нар. „детски съдилища“, в които в случаите на криминални прояви на деца да се занимават единствено специално обучени за това лица.

1 коментар
17 Ноември 2009 20:39 | жално
Оценка:
5
 (
21
 гласа)

Е, поне по нещо да сме на първо място в Европа.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар