Частните дарения за партии до 10 000 лв.

17 декември 2010 00:10   2923 прочита

"Подаръците" до 1000 лв. в предизборна кампания - на ръка

Депутатите ограничиха възможността за нерегламентирано подпомагане на партиите по време на предизборна кампания. Дарения могат да правят само физически лица, пълна забрана има за фирми. Таванът е 10 хил. лв. на календарна година. Тези правила са записани в Изборния кодекс и са приети окончателно. Всяко плащане над 1000 лева трябва да бъде придружено с декларация по образец за дарените средства. Това обаче на практика означава, че дарения под хиляда лева ще се правят на ръка. Все пак има напредък - досега границата бе 5000.

Забранява се финансирането на предизборни кампании с анонимни дарения под каквато и да било форма от юридически лица и еднолични търговци, от религиозни институции. Дарения не могат да правят и чуждестранни физически лица - с изключение на граждани на друга държава-членка на ЕС, които имат избирателни права у нас. Чужди правителства, чужди фирми и чужди организации с идеална цел също нямат право да помагат.

Най-големи спорове предизвика обаче задължението, когато физически лица предоставят за безвъзмездно ползване свои движими или недвижими вещи за предизборни кампании, да представят декларация по образец, с която да докажат своята собственост над тези вещи.

Точно в тази точка за пръв път от четири дни се намесиха депутатите от разпадналата се група на РЗС. "Сложете граница на тези безвъзмездни дарения - един стол да се донесе човек, трябва да се подаде декларация-образец. Как ще стане това"", попита от парламентарната трибуна Георги Терзийски. След него думата взе партийния му началник. "Тези текстове са пожелателни. Как ще представите, г-жо Фидосова, декларация-образец за това, че някой е ползвал Вашата кола да занесе едни документи от Монтана до Вършец" Това е непроследимо. Трябва да сложат сателити, иначе няма как да се контролира", картинно изобрази твърденията си Яне Янев.

Макар да подкрепи забраната на анонимни дарения и дарения от юридически лица, Мая Манолова също заяви, че се притеснява как ще се контролира безвъзмездното ползване на движими и недвижими имоти. "Ако се залепи плакат върху сграда на физическо и дори юридическо лице, може да се счита формално за нарушение, защото ще се ползва фасада. Моето притеснение, че Сметната палата ще прилага правилата избирателно, още повече като се има предвид, че ръководството й е назначено от ГЕРБ. Искам ясно да се чуе - този контролен орган ще контролира всички освен ГЕРБ", подчерта от парламентарната трибуна социалистката.

Отговори й Димитър Лазаров от ГЕРБ. Според него най-важно е, че за пръв път се записва, че няма право на безвъзмездно приемане на услуги. "Под формата на вълнения, трепети, притеснения се иска махане на контрола върху скритата форма на финансиране. Дали едно решение е на едноличен или на колективен, е решение и винаги ще има интерпретации. С партийни лозунги, повтаряни като мантра, няма да споря", отсече той.

Депутатите приеха още на 4 млн. лв. да бъде увеличен таванът за финансиране на предизборни кампании и коалиции при парламентарен вот. Досега максималният размер бе 1 млн. лв. за партия и 2 млн. лв. за коалиции. От левицата възразяват срещу изравняването във финансирането на кампаниите им, при условие че за коалициите се изискват и повече подписи, и повече формалности по регистрация за допускане до участие. Инициативните комитети, подкрепящи независими кандидати, не могат да похарчат повече от 200 хил. лв.

Таванът за президентски и евроизбори е 2 млн. лв. за партии и коалиции и 100 хил. лв. за инициативни комитети. При избор на общински съветници и кметове партиите не могат да изразходват повече от 8 млн. лв. за цялата страна. Според ГЕРБ по досега действащите правила кампаниите за местния вот възлизали на почти 80 млн. лв.

Ограниченията за местните избори са различни и зависят от броя на жителите на съответното селище. За община с до 30 хил. души кандидат-кметовете могат да изхарчат до 25 хил. лв. Кампаниите на мераклиите за градоначалници в общини с население до 500 хил. души могат да струват до половин милион лева, а над 500 хил. души - 1 млн. лв.

Най-евтини са кампаниите на кандидат-кметовете на кметства. В селища с до 1000 жители излиза до 2000 лева, до 3000 жители - 6000 лева, и над 3000 жители - до 10 хил. лева.

Сметната палата създава един публичен регистър на партиите и инициативните комитети, участващи в съответния вид избор. В срок до 30 дни след изборния ден участвалите във вота трябва да представят на Сметната палата отчет на приходите, разходите и задълженията на хартиен и електронен носител, като приложат извлечение от банковата си сметка.

Предизборните предавания по БНТ и БНР и техните регионални центрове ще се заплащат от партиите, коалициите и инициативните комитети по тарифа, определена от Министерския съвет. Цените ще се определят не по-късно от 40 дни преди изборния ден, като заплащането ще се извършва преди излъчването на предаването. Парламентът отхвърли предложението на Янаки Стоилов от БСП този текст да отпадне, както и искането на Мая Манолова предизборните хроники да не се заплащат.

Електронните медии, с изключение на БНТ и БНР и техните регионални центрове, ще могат да предоставят време за отразяване на предизборната кампания на партиите, коалициите и инициативните комитети при едни и същи условия и цени.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар