Бонусите за чиновниците до 80% от заплатата, отпада клас "прослужено време"

10 май 2012 00:20   3 коментара   7826 прочита
Д. Михалевски
Д. Михалевски


Д. Михалевски

Димчо Михалевски от БСП: Лоялността към ГЕРБ ще бъде тествана на всеки три месеца и това ще се отрази на допълнителното възнаграждение

Държавните служители ще могат да получават допълнително възнаграждение въпреки заканите на управляващите да ограничат бонусите. Единственото условие е то да не надвишава 80% от начислените основни заплати за съответната година, реши вчера парламентът.

То ще се изплаща четири пъти годишно въз основа на оценка по ред, определен в наредба. Депутатите приеха на второ четене текстове от Закона за държавния служител, с които се определя нов начин на формиране на работната заплата, като се премахва т.нар. клас “прослужено време”.

Чиновниците ще имат седемдневен срок да обжалват оценката, която са получили. Всеки със стаж най-малко шест месеца в рамките на една година подлежи на оценка. Ще я прави прекият му шеф. Той пък писмено ще мотивира атестата и ще го дава на началника над него.

Според приетите текстове кариерното израстване зависи от годишната оценка на изпълнението на длъжността на държавния служител. Младшите рангове ще получават повишение след две или три последователни годишни оценки, а старшите - при три-четири, записаха депутатите.

Оценяването на изпълнението на длъжността ще зависи от това дали работещият е постигнал предварително определени цели, или от изпълнението на преките задължения и поставените задачи, както и каква компетентност е показал.

Зам. министърът на финансите Владислав Горанов обясни, че с нито една стотинка няма да се намалят получаваните от държавните служители възнаграждения. Брутната заплата ще се състои от основна заплата и допълнителни възнаграждения за нощен и извънреден труд, за работа през официалните празници, за времето на разположение и за постигнати резултати. Индивидуалният размер на основната заплата ще се определя като се отчита нивото на заеманата длъжност, квалификацията и професионалният опит.

Разходите за допълнителните възнаграждения ще са не повече от 30 на сто от разходите за заплати, възнаграждения и задължителни осигурителни вноски по бюджетите на разпоредителите с бюджетни кредити, реши парламентът.

Именно текстът за 80-те процента над заплатата за “особено ценни служители” възмути опозицията, която предположи, че така ще се създава “партийна аристокрация”, по думите на зам. председателя на ДПС Христо Бисеров.

Янаки Стоилов намери противоречие между 80-те процента върху заплатата и 30-те процента от фонд “Работна заплата” за променливото възнаграждение. Според Стоилов това ще означава, че ако един служител вземе този висок процент добавка, тя ще е за сметка на друг или други служители.

От опозицията недоумяваха как текстът за заплащането на особено ценните служители се е появил изведнъж по предложение на депутата от ГЕРБ Светослав Тончев. Но още когато бе представяна идеята за новото заплащане, министър Симеон Дянков обясни, че ще има опция особено ценни служители да получават двойна заплата от предлаганата за съответната позиция. Сега се оказа, че двойното заплащане е редуцирано до заплата плюс 80% върху нея.

Отпадането на класа за прослужено време също предизвика очакваната негативна реакция в пленарната зала.

Зам. председателят на

“Атака” Павел Шопов заяви от парламентарната трибуна, че се цели "намаляване на заплатите на държавните служители. Касае се до въвеждането на възможности за произвол от страна на преките ръководители на държавните служители, които по правило се назначават и са хора на властта".

"С промените ще се подсилят вътрешните вражди и съперничества. Обявяваме се категорично против този удар по отношение на работниците и служителите, който ще доведе до неблагоприятни последици", подчерта Павел Шопов.

Димчо Михалевски от Коалиция за България посочи, че преди да бъдат назначени, служители са викани в офиса на ГЕРБ да попълнят молба за членство. Лоялността към ГЕРБ ще бъде тествана на всеки три месеца и това ще се отрази на допълнителното възнаграждение, коментира той.

Павел Димитров от ГЕРБ опонира, че твърденията за декларации за лоялност към ГЕРБ са “пълна измишльотина”, и обвини Михалевски, че манипулира народните представители.

Заради скандали с бонуси в няколко институции преди няколко месеца премиерът Бойко Борисов даде умтиматум на членовете на кабинета и висшата администрация да върнат бонусите си или ще бъдат уволнени. По открита сметка бяха върнати повече от 600 000 лева, а един шеф на министерски кабинет бе уволнен, защото отказа да го направи. Над 200 000 лв. от бонусите бяха преведени по сметката на 18-годишно момче, болно от левкемия.

3 коментара
10 Май 2012 10:24 | гост
Оценка:
3
 (
5
 гласа)

Честито но софиянци.... прованса да си гледа работата..


14 Май 2012 15:38 | вилиана
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Сега вече "своите хора" и подмазвачите ще получават до 80% към заплатата си - законно. А вкарвайки класа в основната заплата, до 3-4 години служителите с по-голям % клас ще загубят по 100лв - няма да видят повишение докато не се изравнят със заплатите на по-младите. Защото не може да има разлика в основните заплати на служители с еднаква длъжност около 100лв. Проф. опит - забрави!!!
Бонуси не сме видели от 3г. - те са за други държавни служители явно!!


26 Май 2012 14:42 | Един бивш
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Произволът от страна на началниците в държавната администрация винаги е съществувал, защото те винаги са назначенци на властта. Над тях е само Бог. Шимон Дянков се грижи за тях - обикновените чиновници са беззащитни и мачкани.
Бягайте от държавна служба като чума!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар