Бившият земеделски министър Нихат Кабил с 50 000 лв. гаранция

21 май 2010 00:14   5523 прочита
Н. Кабил
Н. Кабил


Н. Кабил

Ощетил държавата със 115 млн. лв. при заменки с фирми, близки до Ковачки

Прокуратурата повдигна обвинение срещу бившия министър на земеделието и горите Нихат Кабил заради извършени по негово време две заменки на гори в района на Говедарци. Прокуратурата твърди, че в качеството си на министър в периода 1723 юли 2007 г. в условията на продължавано престъпление е нарушил служебните си задължения по чл. 15 б, ал. 9 от Закона за горите, като е издал две заповеди, съгласно чл. 15 б, ал. 1 от Закона за горите. Въз основа на тези заповеди били сключени два договора за замяна на недвижими имоти между Национално управление по горите, от една страни, и от друга - фирмите „Ел Ем Импекс“ ЕООД и „Грейд 2004“ ЕООД. Целта била да се набави облага от почти 50 милиона лева за първата и близо 66 милиона лева за втората фирма. Настъпилите значителни вредни последици за България са общо в размер на 115 640 603 лв.

И двете споменати фирми са свързани с бизнесмена Христо Ковачки. На Кабил му е наложена мярка за неотклонение 50 хиляди лева, които трябва да бъдат внесени до 10 дни. Кабил определи мярката като непосилна за него и семейството му и ще я обжалва. Бившият земеделски министър не се смята за виновен и твърди, че е изпълнявал много отговорно задълженията си, произтичащи от закона за горите.

Кабил разказа, че даже лично е сигнализирал за възможни нередности. През 2007-ма г. той изпратил писмо да главния прокурор с искане за проверка на твърдения за засегнат обществен интерес и нередности при замени както на гори, така и на земеделски земи. Отговорът на писмото, което вчера бе раздадено на журналистите, бил, че проверка е извършена, но не са открити никакви нередности. Кабил е вторият замеделски министър от предишното правителство и вторият министър от квотата на ДПС, който получава обвинение. През есента на миналата година това се случи с наследника на Кабил на поста Валери Цветанов, който също се разследва за заменки.

Още през август 2008 година коалиция „За да остане природа в България" информира Европейската комисия за нарушения при замяната на гори от държавния поземлен фонд в полза на фирми, свързани с бизнесмена Христо Ковачки. Според тях Държавната агенция по горите е съдействала на фирми на Христо Ковачки за изграждането на проектирания ски курорт "Искровете-ГоведарциМальовица". Тогава те информираха, че "през 2007 и 2008 г. ДАГ е разпоредила създаването и предоставянето чрез замени на 3000 дка държавни горски имоти, предназначени за изграждането на ски писти, лифтове и хотелски комплекси в землището на село Говедарци и на границата на Национален парк Рила. Данните са получени от Агенцията по вписванията и Картата на възстановената собственост от 2005 и 2008 г." Според природозащитниците в този случай горското ведомство не е имало повод да твърди, че не е знаело какви гори заменя, защото само е разпоредило създаването на нови имоти в държавния горски фонд с ясната характеристика на трасета за ски писти и лифтове. Проектът на курортнотуристическа локализация "Искровете-Говедарци-Мальовица" се разработва като общ устройствен план (ОУП) от смесеното дружество "Надар 2006", представлявано от фирмата "Ел Ем Импекс" на Христо Ковачки и община Самоков.

Фирмите, за които е установено, че са получили държавни гори в обхвата на проекта, са "Грейд 2004", "Агросим" и "Ел Ем Импекс". Справка на еколозите в информационно-правните регистри още тогава посочи, че те са свързани с Христо Ковачки. Останалите имоти с формата на писти са заменени с неустановена до момента фирма. Чрез замени гореспоменатите фирми са придобили съществуващите писти в курортен комплекс "Мальовица" и над с. Говедарци, включително терените под ски съоръженията на Български туристически съюз.

Още преди две години от коалицията посочиха, че нарушавайки чл. 87 от договора за Европейския съюз, българската държава е предоставила на фирмите на Христо Ковачки горски имоти без търг и при явно незачитане на конкурентите условия на европейския пазар. Тези имоти съвпадат с проектираните в общия устройствен план ски съоръжения и застроителни ядра. Замените са извършени при средна цена до 5 лв./ кв. м. Средните пазарни цени на имотите в предвидени за застрояване територии в землището на с. Говедарци вървят по около 120 лв./кв.м по данни на брокери.

„В нарушение на европейската директива за стратегическа екологична оценка и директивите за "Натура 2000" чрез въпросните замени ДАГ е съдействала за предварителното осъществяване на ОУП на ски курорта, без да е завършена процедурата по екологична оценка и оценка за съвместимост с "Натура 2000", посочиха еколози. Според тях недоумение будят и предвидените в Национален парк "Рила" трасета на отделни ски писти и лифтове. Строителството на нови ски съоръжения в националните паркове е забранено според Закона за защитените територии“, алармираха още от „За да остане природа в България“.

Голяма част от територията на проектирания ски курорт попада в тази част от защитена зона „Рила" по директивата за птиците, която бе отхвърлена от Министерски съвет през 2007 г. В началото на юни 2008 г. европейската комисия предприе наказателна процедура против това неправомерно решение на кабинета, припомниха еколозите.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар