Белият дом няма да публикува имейлите между Обама и Клинтън

31 октомври 2015 11:52   1 коментар   3542 прочита
Хилари Клинтън получи подкрепата на кмета на Ню Йорк. Сн.: EPA/БГНЕС
Хилари Клинтън получи подкрепата на кмета на Ню Йорк. Сн.: EPA/БГНЕС


Хилари Клинтън получи подкрепата на кмета на Ню Йорк. Сн.: EPA/БГНЕС

Белият дом няма да позволи публикуването на имейлите, които са си разменяли президентът Барак Обама и Хилари Клинтън, когато тя е била държавен секретар.

Публикуването на имейлите може да бъде спряно, докато Обама не напусне поста, съгласно Закона за президентските документи (Presidential Records Act), е позицията на Белия дом, който управлява публичния достъп до президентските записи, заяви представител на администрацията, цитиран от Ройтерс и БТА.

Броят на въпросните имейли не е оповестяван. Според изявлението на Белия дом, Обама и Клинтън, която сега се кандидатира да го наследи на поста през 2017 г., са си разменяли имейли от време на време, "при случай".

Федерален съдия разпореди на Държавния департамент да публикува всички имейли на Клинтън от времето на мандата ѝ като дипломат номер едно, след като "Вайс Нюз" осъди министерството по силата на законите за свобода на информацията.

Държавният департамент ги публикува на месечни порции - вчера бяха пуснати 4400. Те варират от банални писма за съгласуване на графика до информация, които правителството е забранило за публичен достъп, понеже е класифицирана и би могла да навреди на националната сигурност, ако бъде разсекретена.

Не е ясно дали окръжният съдия Емет Съливан ще се съгласи с изпълнителната власт, че кореспонденцията между Клинтън и Обама не подлежи на публикуване съгласно неговата заповед.

Подкрепа за Хилари Клинтън

Междувременно кметът на Ню Йорк, демократът Бил де Блазио, най-сетне даде одобрението си за Клинтън като претендент за президентския пост, предаде ДПА.

Де Блазио, чиято политическа кариера стартира, когато беше мениджър на предизборната кампания на Клинтън при кандидатирането ѝ за Сената през 2000 година, даде благословията си по време на телевизионно шоу снощи, след като отказваше да го направи почти година, като казваше, че иска Клинтън първо да представи действително прогресивна програма.

Снощи кметът обясни, че е решил да я подкрепи, защото през последните месеци тя е еволюирала и е демонстрирала правилна визия и платформа. По думите му, той е "изключително доволен от това, което е сложила на масата".

"Кандидатът, за който съм убеден, че е фундаментално способен да се справи ефективно с неравенството на доходите и има правилната визия и правилния опит, за да свърши работата, е Хилари Клинтън", заяви той в шоу на Ен Би Си.

източник: dnes.dir.bg

1 коментар
31 Октомври 2015 12:07 | Еее...
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Сън няма да ме хване, без да прочета имейлите. Оглупяхме тотално.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар