Чиновници саботират увеличението на приходите в железниците

05 декември 2011 00:10   1 коментар   12103 прочита
Иван Иванов
Иван Иванов


Иван Иванов

Изказване на предприемача Ив. Иванов

Кюстендилският бизнесмен Иван Иванов призова, след като прокуратурата влезе в железниците, по-подробно да провери национална компания "Железопътна инфраструктура", в която властва безстопанственост и безхаберие. Бизнесменът, популярен като собственик на транспортна фирма "Ванюшата" и ваканционно селище "Пастух" край едноименното село в Невестинска община на река Струма, призова да се сложи ред в железниците. Кюстендилецът поискал да купи изоставената железопътна гара по трасето София - Кюстендил - Скакавица.

Тя е уникална, освен гара е и общежитие на три етажа. Идеята ми бе да я превърна в туристическа атракция с ресторант, хотелска част, за да привлека туристи и да не губят хората и държавата. Исках да възстановя за моя сметка и функцията на гарата, уникалния й часовник и билетопродаването, като запазя уникалната конструкция на обекта, обясни Иванов и разказа още: Написах писмо до ръководството на НКЖИ и след месец получих отговор, с който ме уведомиха, че държавните чиновници нямат нищо против да ми продадат гарата, но половината сгради там са бракувани, а другата половина не са узаконени. Тоест, за да ми бъде продадена сградата на гарата, която се води с 40 декара прилежащ терен, трябва за своя сметка да направя всички узаконявания, да извадя документи и да платя за това на съответните институции.

В първия момент изпаднах в транс, защото всеки, който е минавал по тази линия, знае, че около гарата на спирка Скакавица има-няма 500 кв. метра терен. След доста ходене по мъките се оказа, че към сградата се води и линията от гр. Земен до спирка Скакавица, която, като се сметне в квадратура, е точно 40 декара. Не можах да проумея дали директорът на НКЖИ Милчо Ламбрев ми предлага да купя линията, която да стане частна собственост, или аз да се нагърбя с отделянето й от сградата. Това ще рече да отида при областния управител на Кюстендил, да изискам книжата за сградата, да съгласувам с някакво тяхно енергодружество и не знам още колко институции в Дупница и Кюстендил, че и в София, писма, листчета и документи и ред още процедури.

В края на писмото до бизнесмена Иван Иванов ръководството на НКЖИ пише, че след като свърши всичката тази работа, гарата щяла да бъде обявена на търг по общия ред.

Не стига че аз трябва да оправя всичките им мърльотии, ами и ще трябва да се явя като редови участник на търг за закупуването на сградата. Спечелилият щял да бъде този, който даде повече. Добре, нямам нищо напротив, така казва законът, но въпросните държавни чиновници не ми гарантираха, че ако спечели друг търга, ще ми възстановият направените от мен разходи и труд, които ще са от порядъка на 10 000-20 000 лв.

Така гара Скакавица вече години наред стои неизползваема и се руши, а се намира до втория по големина водопад в България - Скакавишкия, към който има невероятен интерес. През последните две-три години ходих четири-пет пъти, за да видя каква е посещаемостта. Там когато и да съм отишъл, има по 100-150 туристи. През пролетта, лятото и есента са и повече, опъват палатки и спят около водопада. Единственият пряк път за тези туристи е с влак. Слизат на спирка Скакавица и пеша стигат до Скакавишкия водопад. Това е невероятна бизнес възмозност. Много от тези хора ще отседнат в хотел, ще се хранят и тази инвестиция ще носи добри печалби. Даже и да не продадат гарата, самото държавно дружество да беше реализирало моята идея, то щеше да печели от туристи и рибари, които всеки ден са там.

След спирането на пътническите влакове по линията Перник - Радомир - Кюстендил - Гюеешево няма да може да се стига до тази изключително красива атракция и природна забележителност, а подобни гари по тази линия не са една или две, а много.

Преди време дедите ни са строили гара във всяко населено място, през което е минавала линията. Сега повечето от тях са неизползваеми и се рушат от чиновническо безхаберие. След като НКЖИ не може да ги ползва - да ги продаде, така ще осигури пари за поддържането на линиите, а не БДЖ все да е на червено.

Има един куп обекти на НКЖИ - гари и складови помещения, които се разграбват, вместо да донесат пари на държавата. Част от тези гари и складове вече са бракувани, а друга не е узаконена поради незнание, нехайство и немарливост на работещите в тази държавна структура, възмущава се Иванов.


Още за: Ив. Иванов   обект   търг   Още от: Бизнес

Принтирай статия
1 коментар
07 Декември 2011 13:56 | КИРкор
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

ИДЕЯТА ИМ Е БИЛА ДА ТЕ ИЗСМУЧАТ КОЛКОТО СЕ МОЖЕ ПОВЕЧЕ ЗА ЛИЧНА ОБЛАГА. ДАЙ ГЛАСНОСТ НА ПО ВИСОКО НИВО А НЕ В ТОЯ МЪРЛИВ ВЕСТНИК. ТОВА Е ДЕЙСТВИТЕЛНОСТТА В БГ. ВСЕКИ ГЛЕДА ДА ТИ ГО НАЧУКА ЗА СЪЖАЛЕНИЕ.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар