Базата на БАН за храна на космонавтите в Рупите “замразена”

13 април 2011 00:20   5 коментара   36078 прочита
Иван и Автономка Гръндеви си спомнят, че някога в експерименталната база за храна от водорасли са работили около 30 души
Иван и Автономка Гръндеви си спомнят, че някога в експерименталната база за храна от водорасли са работили около 30 души


Иван и Автономка Гръндеви си спомнят, че някога в експерименталната база за храна от водорасли са работили около 30 души

Директорът на Института по генетика и физиология на растенията доц. д-р Сн. Дончева: В момента не работим заради кризата, водим разговори с бизнесмени за инвестиции

Работи ли експерименталната база за производство на микроводораслова биомаса в местността Рупите, община Петрич? Още ли там се произвеждат изключително полезните лекарства за стомашно-чревния тракт, включително и храна за космонавти? - поинтересуваха се читатели на редакционния телефон на в. “Струма” и поискаха подробности. Ето какво установи репортер на вестника:

Експерименталната база от времето на социализма е разположена върху 10 декара, заградени с ограда до помпената станция край пътя за комплекса на леля Ванга и откритите минерални извори в местността Рупите. Тя е на 1-2 километра от угасналия вулкан Кожух. В социалистическо време скътаният в полето обект бе покрит с тайнственост, знаеше се само, че там се произвежда храна за космонавти, опакована в туби като зъбна паста.

По този начин храната направо се изтисква в устата на космонавтите, без да се разлетява в условията на безтегловност. По-напредничавите лекари изписваха на пациентите си хапчета, произведени от водорасли, с които лекуваха стомашно-чревните си болести. Компоненти за лекарства, произведени в базата, се изнасяха за бившия СССР и Чехия.

Вчера надпис “Вход забранен за външни лица” висеше на затворения железен портал на базата. Съгласно табелите тя се охранява от софийската фирма “АСО-Гарант” и влизането става при специален пропускателен режим. Зад железния портал се разхождаше куче. На пръв поглед сградите и съоръженията изглеждат запазени. В дъното се вижда дори поувехтялата беседка за почивка на служителите.

Станцията е обрасла със зелена растителност, запазени са алеите и посадените в социалистическо време иглолистни дръвчета. Административната база също е в добър външен вид, с табели от едно време. Станцията е собственост на Института по физиология на растенията и генетиката към БАН, чийто директор е доц. д-р Снежана Дончева.

Пред репортер на вестника директорът на института доц. д-р Снежана Дончева заяви: Базата в момента не работи. Липсват средства заради кризата. Надяваме се да се намерят и провеждаме разговори с бизнесмени извън академията, които желаят да вложат пари за развитието й, базата е изключително ценна.

Към базата проявяват интерес големи фирми. За приватизация обаче не може да става дума, тъй като тя е собственост на БАН. Към обекта са проявили интерес и представители на голяма петролна фирма, които са се интересували от възможностите за производсво на биогориво.

В непосредствена близост до базата в полето вчера работеха пенсионерите петричани Иван и Автономка Гръндеви. Те събираха спанак, който се канеха да продадат на борсата. Двамата разказаха:

Някога в базата работеха около 20-30 служители. Но веднага след като настъпи демокрацията, престана да работи. В България като че ли от нищо няма смисъл. Отглеждаме спанак, караме го на борсата, прекупвачът се пазари с нас да му го продадем по 20-40 с стотинки за килограм, в същото време пред нас без свян се обажда на свой клиент в София и му нарежда да пусне спанака на 1,50 лева. Значи ние сме се трудили, влагали сме средства да го произведем и ще получим 30-40 стотинки, а търговецът ще вземе 1,10 лева. Къде е справедливостта?

Затова трябва да се възстанови не само базата, а и още много неща от времето преди демокрацията, които разрушихме. Добре е например за подпомагане на земеделците да се изгради изкупвателен пункт, както беше едно време, в който всеки спокойно да предава продукцията си. Защо даваме път само на спекулантите, заключиха Иван и Автономка Гръндеви.

Иван Гръндев е работел в пътното строителство и водното стопанство в Петрич, съпругата му Автономка се е трудила в ТКЗС и сега получава 130 лева пенсия.

5 коментара
13 Април 2011 04:17 | Димитър Георгиев
Оценка:
8
 (
8
 гласа)

Господа управляващи обърнете внимание-наложително е.


13 Април 2011 07:30 | Автоматко
Оценка:
6
 (
6
 гласа)

Сегиз къ шъ ги раним тайконафтите с мусъкъ?


13 Април 2011 08:28 | Рупинчанин
Оценка:
9
 (
9
 гласа)

Бегане му е маиката от тая циганска държава.
Да останат тук само мангалите и спекулантите


13 Април 2011 22:15 | 1010
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Управляващите, това искат. Дават ни 20-30лв. и после да ни гледат сеира. Хора осъзнайте се-не се продавайте. Вие имате зад ължения, но имате и права--изисквайтеги.....


14 Април 2011 00:50 | ЦЕЦО
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

ЕЙ СЕГА ЗАПОЧВАМ ДА ОСЪЗНАВАМ, КОЛКО МНОГО СЕ Е НАПРАВИЛО ПРЕЗ СОЦИАЛИЗМА, ВЕЧЕ ВСИЧКО Е ИЗМАМА




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар