Г. Цурев със сребро от държавното по плуване, но не като състезател на Пирин

20 март 2017 17:06   3 коментара   8358 прочита

Голямата надежда на благоевградското плуване Георги Цурев спечели сребърен медал от Държавното първенство по плуване за мъже и жени в София. 16 - годишният плувец, който започна състезателната си кариера от клуб Пирин Благоевград вече плува за варненския Астери. Цурев се прибра от Германия, където се състезаваше за плувен клуб на Хайделберг и вече се подготвя във Варна. Георги зае второ място на 200 метра гръб, като само 14 стотни го разделиха от златото, което стана притежание на Владислав Терзиев от клуб Спринт.

На 50 метра бътерфлай Цурев зае второ място, но във финал Б, а също във финал Б, но една позиция по – напред Георги финишира на 200 метра съчетано плуване. Състезателката на клуб GD Sport Рая Зашева, която също започна кариерата си в Пирин остана на пето място при жените на 200 метра свободен стил, на осмо на по- дългата дистанция от 400 метра и на девето на 800 метра. Благовеста Илкова пък е пета в Б финал на 200 метра бътерфлай.

Рекорди, нормативи за световни първенства, победни завръщания на ветерани и проблясъци на талантите от новата плувна вълна белязаха държавното първенство за мъже, жени, юноши и девойки, провеждащ се на столичния 50-метров басейн „Диана“. Големите овации отново обра състезателят на плувен клуб Вихрен Сандански Антъни Иванов, който покри още един норматив за първенствата на планетата в Будапеща (мъже) и юноши (Индианаполис), но не в любимия си бътерфлай, а на 200 м св. стил. При това състезателят на „Вихрен“ го направи с национален рекорд и то в две възрасти.

В крайния осми коридор Антъни излетя от първи пост на щафетата 4 по 200 м св. стил за - 1:50,56 мин. и даде тон за поправката на клубния рекорд на страната – 7:47,91 мин., постигнат в екип с Димитър Атанасов, Любомир Алексиев и Венцислав Айдарски. Предишният стандарт на 200 м св. стил при мъжете държеше Александър Николов от пловдивския „Младост’91“, който на плува за 1:51,40 в Солун на 6 декември 2009 г. Клубният щафетен пък си беше притежание на „Вихрен“ - 7:51,67, поставен през миналото лято в София. Треньорът Николай Вакраеев май е време да помисли и за маратонско звено при толкова качествени кроулисти.