Цветан Василев призна - взел 4 млрд. лева от КТБ за бизнеса си

31 март 2015 09:42   2 коментара   9401 прочита
Цветан Василев снимки: 24 Часа
Цветан Василев снимки: 24 Часа


Цветан Василев снимки: 24 Часа

4 млрд. лева от КТБ са отишли за покупката на фирми, контролирани от Цветан Василев.

Това заявява самият банкер в интервю за сайта “Гласове” като на практика призна, че е ограбил собствената си банка. Защото три одиторски фирми - “Ърнст енд Янг одит”, “Делойт България” и АФА, които проверяваха състоянието на КТБ, отписаха въпросните 4 млрд. лева с мотив, че парите не могат да бъдат върнати, тъй като са отпуснати като кредити без обезпечения.

В интервюто банкерът, който се укрива в Сърбия, обаче твърди, че раздадени пари не могат да се смятат за дупка в КТБ. Защото банката контролирала чрез свои дружества бизнес, чиято оценка надхвърля 2 милиарда евро, което правело 4 млрд. лв.

Василев разкрива

и схемата, по

която са били

раздавани

милиардите

От думите му става ясно, че сумата е отпусната за придобиане на активи чрез специални дружества, които се финансират от банката. И допълва, че “тези инструменти бяха в основата на стратегията, която ние предприехме още в самото начало след закупуването на Корпоративна търговска банка и която следвахме успешно до нейния изкуствено предизвикан фалит”.

Попитан какво означава специални дружества, той уточнява, че това били компании, създадени със специална цел да бъдат финансирани за придобиване и преструктуриране на определени активи.

Това не означава, че те са мои или на банката, а въпросните дружества били приоритетни клиенти за КТБ, е обяснението на Василев. Което обаче противоречи с казаното от него по-напред в интервюто, в което твърди, че активи за 4 млрд. лв. са купени от дружества на банката, на която той е мажоритарен собственик. Тоест банката дава парите на “специалните дружества”, които нямат капитал, а придобитите активи стават собственост на Цветан Василев и той ги продава за 1 евро.

Според адвокати така Цветан Василев

сам дава в ръцете

на обвинението

липсващото до

момента - умисъл

в действията

на банката. Предната серия банкери се отърваха от обвиненията за фалиралите банки, защото не бе доказана умисъл и търсене на материална облага. С това признание Василев облекчава работата на държавното обвинение.

Василев обяснява още, че това били инвестиционни проекти и специалните фирми, на които са отпуснати кредитите, нямало как да имат доходи. Лихвите били заложени в крайния размер на кредита до пуска в експлоатация на проекта. С капиталовота печалба от придобите активи щяли да се погасят задълженията, казва Василев и се чуди защо кредити били заисани като лоши.

Анализът на трите одиторски фирми и на БНБ дава отговор на чуденето на Василев. В документите е посочено, че в КТБ е имало порочни практики, извършвани от мениджмънта на банката.

Изводът е, че КТБ е управлявана лошо, раздавани са кредити без основания. Ръководството на КТБ не се е придържало към разумни и консервативни банкови практики. Липсва задълбочено проучване на кредитоискателите, отсъстват пълни анализи на бизнес планове и разчети относно проектите, обосноваващи финансирането.

Нямало контрол при учредяването и текущото наблюдение на договаряните обезпечения. Значителна част от тях са с пропуски още при тяхното учредяване или са несъществуващи, което ги прави нереализируеми. Коефициентът на покритие на кредитния портфейл на банката с валидни обезпечения е едва 13 на сто.

Документацията в кредитните досиета не е поддържана в състояние, което да позволява на КТБ да управлява своите вземания за да получи икономическите ползи, свързани с тях.

Поради това одиторите заключават, че от общата сума на активите на КТБ, която е 6,66 млрд. лв. трябва да бъдат обзецени 4,22 млрд. лева.

В одита се казва още, че

3,43 млрд. лв.

са раздадени

на 82 фирми,

като основната

част от тях

нямат дейност

Това са близо 2/3 от всичи кредити, дадени от КТБ.

За повечето от тях не са намерени подробни бизнес планове или друга информация, която да подкрепи отпускането на заема и как той ще бъде погасяван. За голяма част от тях в кредитните досиета няма документи, които да удостоверят дали заемът е използван по предназначение.

Обезпеченията по тези кредити се оказват с пропуски при тяхното учредяване или несъществуващи, което ги прави нереализируеми, констатират одиторите. Така само 2% от раздадените 3.43 млрд. лв. имат валидни обезпечения.

Като абсолютно

несъбираеми са

определени

тегления за общо

366 млн. лв. от

КТБ, направени

от фирми на

Цветан Василев

Едната операция е за изтеглените 206 млн. лв. от фирмата на Василев "Бромак" срещу обещанието да ги върне до 30 юни 2014 г., но това не е направено и досега. За това срещу Василев беше повдигнато обвинение за източване на банката.

На друго дружества на Василев - ТЦ-ИМЕ пък КТБ дала ДЦК за 80 млн. евро. Одиторите твърдят, че "вероятността това вземане да бъде събрано е минимална" поради делото за несъстоятелност срещу фирмата.

Левон Хампарцумян: Добре, че не е станал пилот

Добре, че Цветан Василев не е ходил на пилотско училище тук и не е станал пилот. Това заяви вчера по Нова тв шефът на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян по повод интервюто на банкера беглец. В него Василев индиректно споменава Хампарцумян като банкер с образование за химик.

ЛЕВОН ХАМПАРЦУМЯН

Съвестният гражданин, който има данни за престъпления и законови нарушения, трябва да отиде до прокуратурата или до медиите и да изложи каквото знае, а не да плаши с някакви тайни, нотариуси и други подобни тайнствени работи. Ако тук всички медии са в някаква зависимост, което не е случаят, може да отиде в “Ню Йорк таймс”, коментира Хампарцумян изказването на Василев, че бил скрил всичките си тайни в сейф при нотариус.

Има ограничения при кредитирането на свързани лица, които Цветан Василев е нарушил драстично. Такова нещо, ако се докаже, е достатъчно да се вземе лиценза на КТБ, уточни шефът на Уникредит Булбанк.

Според него, когато нещо се разклати в слаби бизнеси, те тичат с паничка в ръка при политиците, да ги спасяват с наши пари. Трябва да се изследват причинно-следствените връзки, довели до казуса КТБ като бизнес модел и след това персоналните взаимоотношения, допълни той.

Цялата система се възхищаваше на тарикатлъка на Цветан Василев, който очевидно е нарушавал закона при кредитирането и придобиваше фирми от българската икономика, без да има право на това, каза още Хампарцумян. Според него не може една банка да зависи от един и няколко клиенти, затова е забранено по регулации да се градят бизнесимперии, включващи банки и фирми.

Хампарцумян категорично отхвърли обвинението на Василев, че е предлагал 8,5% лихва за парите на държавата, ако бъдат прехвърлени в управляваната от него банка.

ВАС отхвърли пет искания на “Бромак” по делото КТБ

Петчленният състав на ВАС няма да прекрати или спре делото за лиценза на КТБ и няма да си направи отвод. Съдиите, председателствани от шефа на ВАС Георги Колев, отхвърлиха всички пет искания на акционерите, съобщиха вчера от съда. Решението е взето в петък.

“Бромак”, бившият изпълнителен директор Орлин Русев и Вера Ахундова настояват петчленният състав да отмени определението от 13 януари, с което с два на един гласа бе решено, че нямат правен интерес да обжалват отнемането на лиценза на КТБ.

Съдиите Георги Колев, Милка Панчева, Александър Еленков, Наталия Марчева и Росен Василев не са си направили отвод, както поиска в сряда адвокатът на “Бромак” Менко Менков, съобщиха от съда.

ГЕОРГИ КОЛЕВ

Те са казали не и на другото му искане - да се спре делото до приключване на административните спорове по жалби на КТБ.

Магистратите са се произнесли отрицателното и за назначаване на особен представител на КТБ по делото, както и на искането частните жалби на Орлин Русев “Бромак” и Вера Ахундова да бъдат разгледани в открито съдебно заседание.

Съдиите обаче не са се признесли по основния въпрос дали акционерите имат правен интерес да обжалват отнемането на лиценза на КТБ.

Сотир Цацаров: Романи като този на Цветан Василев съм спрял да чета

Ако някой смята, че защитата на тезите се изразява в това - оставих нещо написано в плик и ако умра, то ще се отвори, тези романи отдавна съм спрял да ги чета. Това каза вчера главният прокурор по повод казаното от мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев, че е дал показания пред съдия и те са в плик при нотариус.

Според главния прокурор всеки има право да дава интервю и да казва каквото желае. “Всеки дори и лицето, обект на искане за екстрадиция”, добави Цацаров.

По повод казаното от Василев, че прокуратурата е обект на външно влияние при разследването за КТБ Цацаров попита: Дали след това щеше да се окаже, че картината е толкова трагична, по описание на финансисти, а не по описание на прокуратурата.

СОТИР ЦАЦАРОВ

“Това е тезата на г-н Василев. Той е намерил такъв начин да я изложи. Можем ли да го укорим, че го е направил”, смята главният прокурор. Според него право на Василев било да действа с такива сюжети, щом така е решил.

Главният прокурор коментира и предложенията за промени в Гражданскопроцесуалния и Наказателнопроцесуалния кодекс да спира сделки, когато се засяга националната сигурнаост. Текстовете са, за да се спре разграбването на КТБ. “Всеки акт на главния прокурор, пък бил той и акт, с който се спират сделки в интерес на националната сигурност, би следвало задължително да подлежи на съдебен контрол”, смята Цацаров. В противен случай границата между защита на националната сигурност и намеса в частно-правни отношения щяла да ъбде много тънка и много лесно преодолима.

По темата за КТБ се изказа в Съдебната палата и бившият премиер Сергей Станишев, след като бе разпитан като свидетел по дело срещу бившия шеф на разузнаването Кирчо Киров.

Станишев предупредил тогавашния премиер Пламен Орешарски за задаващата се криза с банката, след като през юни започнало масово теглене на пари от трезора. Той го помолил да разговаря с управителя на БНБ Иван Искров. “С председателя на парламента поискахме среща с управителя на БНБ. На тази среща дойде подуправителят Димитър Костов и ни съобщи, че са получили от банката искане за спиране на тяхната дейност, което ни постави, бих казал, в доста кризисна ситуация. И оттам-нататък знаете развитието", заяви Станишев.

КЗК разследва сделката с LIC33

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започва разследване на сделката с LIC33. През миналата седмица компанията, за чийто собственик се обяви белгиецът с руски паспорт Пиер Луврие, обяви, че купува БТК, мултиплексите НУРТС и “Фърст диджитал”, военните заводи “Дунарит” и “Авинамс” и още компании. Сделката е за 1 евро и ангажимент за погасавяне на 900 млн. евро задължения, обяви Луврие. Дружествата са купени с кредит от КТБ и по признанието на самия Луврие, са били собственост на Цветан Василев.

КЗК започва проверка на какъв етап е договарянето на обявеното придобиване. Антимонополният орган е задължил БТК, НУРТС, “Фърст диджитъл”, “Дунарит”, “Авионамс”“ телевизия ТВ7, пийпълметричната агенция “Гарб” и “Сана спейс хотел Хисаря” да предоставят информация за смяната на собствеността им.

ПИЕР ЛУВРИЕ

От КЗК напомнят, че за концентрацията на дружествата е необходимо разрешение. Ако комисията установи, че е извършено прехвърляне на собственост или обособен бизнес без да бъде уведомена, има право да глоби с до 10% фирмите, извършили нарушщението.

В съобщението се напомня, че антимонополната комисия препрати на Европейската комисия разследваното придобиване на контрол върху БТК от страна на SHCO 79, s.a.r.l, Люксембург, което станало без разрешение. КЗК продължавала с проучването и на поисканото придобиването на НУРТС от страна на БТК./ 24 часа


Още за: Цветан Василеw   лева   КТБ   Още от: Синя лампа

Принтирай статия
2 коментара
31 Март 2015 21:25 | Франклин
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Абе всички са бли, бели, та по-бели от бялото. Обаче е факт, че парите ги няма, банката не функционира, много останаха дълго време в безиозходица и много платиха чужда сметка.


31 Март 2015 23:27 | Венци
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

А до кога ще чакаме да бъде екстрадиран Цветан Василев? Нашите управници отдавна трябваше да са впрегнали всичките си услия в тази посока, защото без Василев истината за КТБ няма да разкирта напълно.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар