СОУ „Никола Вапцаров” реализира проект за управление на околната среда

03 юли 2012 00:01   2 коментара   14032 прочита


В СОУ „Никола Вапцаров” – гр. Хаджидимово проектът „Управление на околната среда в училище” стартира през септември 2010 година с издаването на информационно табло, представящо партньорите и целите на проекта.

В реализирането на първоначалните дейности се включиха учениците от 9,10 и 11 класове, изучаващи английски език като първи и втори чужд език.

В свободното си време учениците писаха есета за проблемите на околната среда. Най - добрите текстове послужиха за основа на проведените беседи с цел навлизане в проблематиката на проекта.

ОКТОМВРИ 2010, БЕНИКАРЛО: ПЪРВАТА МЕЖДУНАРОДНА СРЕЩА

От 25 до 29 октомври 2010 година се проведе първата международна среща на партньорите в Беникарло, Испания. Работните срещи бяха организирани в партньорското училище HERMANOS DE LAS ESCUELAS CRISTIANAS - COLEGIO LA SALLE DE BENICARLO в Беникарло. Първата работна срещата започна с провеждането на Интернационалния симпозиум: „Екологичното образование в европейския контекст”. В него взеха участие директорът на училището г - жа АЛИСИЯ ПЛА БРЕТО, други испански учители и чуждестранни партньори. Всички партньори от Румъния, Турция, Испания, Полша, Португалия презентираха своята държава, град, образователна система на страната и своето училище. Проведе се дискусия за приликите и разликите в образователната система на държавите, опознаване на партньорите и учителите, на учениците, участващи в срещата.

На втората работна среща се прие Плана за дейностите през първата учебна година 2010 - 2011 г. и се прие работната стратегия с включените в нея дейности , материали, продукти и др. Обсъдиха се финалните продукти между партньорите, както и създадените във всяка образователна институция..

Планът за развитие и разпространение на проекта се обсъди и прие на третата работна среща. Изясни се датата за втората работна среща в Полша през месец февруари и необходимите материали за мобилността, коментира се анкетата за проучване на въглеродния отпечатък на всеки един от нас, както и обобщен такъв на местно ниво,нуждите от екологично образование и общо методическо ръководство.

ФЕВРУАРИ 2011, ЛОДЗ: ВТОРА МЕЖДУНАРОДНА СРЕЩА

Поредната работна среща на ученици и учители от страните - Португалия, Испания, България и Румъния, участнички в проекта по Коменски на тема: „Управление на околната среда” се проведе от 14.02.2011 до 18.02.2011 год. в град Лодз, Полша.

Нашата група се състоеше от 3 учители и 4 ученика. Всички ние бяхме посрещнати на 13.02.2011 г. и учениците настанени у ученици, а ние – колегите в хотел. Домакините се отнасяха любезно с нас и се стараеха да не ни липсва нищо до края на срещата, която бе организирана прецизно. Общуването помежду ни бе на английски език и това смятам, че ни помогна на нас учителите и на учениците да усъвършенстваме езика.

Програмата, която колегите от Полша бяха направили, се спазваше, като всеки ден от понеделник до петък, от 8.00 до 17.00 часа, бяхме ангажирани в някакво мероприятие.

Учениците от всички участващи страни работиха чрез приложно изкуство /правиха различни кутии, цветя и други подобни елементи/, като проявиха творчески уменията си за рисуване .

МАЙ 2011 Г., АНКАРА – ПРИ НАШИТЕ ТУРСКИ ПАРТНЬОРИ

От 30 май до 03 юни 2011г. в град Анкара (Турция) се проведе третата работна среща между партньорите включени в проект ENVIRONMENTAL MANAGEMENT COLLEGE. На нея присъстваха 7 наши възпитаници, които бяха настанени в семейства на техни съученици от гимназията –партньор. Екипът на Средно общообразователно училище „НИКОЛА ВАПЦАРОВ”, гр. Хаджидимово се състоеше от 4 учители : Заприна Глушкова координатор на проекта и учител по френски език, Христина Урдева – педагогически съветник, Анета Воденичарова – учител по английски език и Румяна Кирова – директор. През дните от посещението си, екипа имаше възможност да се запознае с културата на Турция, образователната им система, методиката на работа. На тази среща присъстваха работни групи на партньорите по проекта от Испания, Полша, Португалия, Румъния и ние - България.

"Най-вълнуващата за мен част бе пътуването до Турция. Освен, че посетих една невероятна страна с не по - невероятна култура, се запознах и с изключителни хора, видях как турците „гледат” на нас българите. Впечатлиха ме турските ни партньори - деца, готови да научат все нови и нови неща за живота. Ето какво ни сплоти още повече - нашите разбирания, съчетани с умението ни да се впускаме в приключения."

Сибел Ибраимова – 11 клас

"Визитата ни в Турция - Анкара през май 2011 г. по проект Коменскиме обогати. Макар и кратка, тя ми даде възможност да се запозная със съученици от турското училище – партньор. Така упражних едновременно уменията си за комуникация на английски и френски език.Тази визита бе едно огромно предизвикателство за мен."

Ивета Семерджиева – 11 клас.

НАШИ КОЛЕГИ В ПОРТУГАЛИЯ

През март 2012г. група от 4 учители участва в работна среща в гр. Пасо де Аркос, Португалия.

Работните срещи бяха организирани в партньорското училище Agrupamento de Escolas de Paco de Arcos в Пасо де Аркос. Първата работна срещата започна с приветствие от страна на директора на училището и с подреждане на общата изложба. Домакините бяха подготвили концерт на ученици. Учениците са спокойни, усмихнати и възпитани. От тях лъха желание за учене и самочувствие. Училищата са топли, уютни, просторни и са оборудвани с всичко необходимо за качествен учебен процес.

На втората работна среща среща в Португалия всички партньори от Румъния, Турция, Испания, Полша, България презентираха своя проектен вариант на електронната книга „Малките природозащитници”. Обсъдиха се финалните продукти между партньорите.

Планът по приключване на проекта се обсъди и прие на третата работна среща. Дискут ираха се предложенията за общо лого на проекта. Изясни се датата за последната работна среща в Румъния през месец май и необходимите материали за мобилността.

"Проектът по програмата Коменски, реализиран в СОУ „Никола Вапцаров“, град Хаджидимово е своеобразна международна школа за обмяна на идеи и опит между учители и ученици в областта на екологичното образование.

Водени от основната идея – управление на околната среда в училище, имахме възможността да посетим различни страни. Всяко пътуване ни позволи да се докоснем до различни образователни системи, различни методи на преподаване, да опознаем хората от екипа и да видим всеки един в неговата класна стая, с неговите ученици и подходи към тях. А самите страни – да ги сравним като историческо и културно наследство, кухня и традиции.

Португалия е една от страните, членките на проекта. Тя остави в мен топли чувства, спомени с много слънце и широки усмивки. Място, където гордо казвах, че съм учител и във всеки миг усещах уважението на децата, строгия ред и дисциплина в сградата на училището, наблюдавах прекрасни професионални отношения между учители, директори и обслужващ персонал. Всичко в името на децата. Страна, в която инвестицията в образованието е приоритет и е целенасочена и подробно обмислена, а екологичното възпитание на младите хора е на дневен ред повече от десет години."

Катя Сарандева – учител по информатика

ЗАКЛЮЧИТЕЛНАТА СРЕЩА В РУМЪНИЯ

През май в Медиаш, Румъния, се проведе последната работна среща по проекта, в която взеха участие учениците Георги Сабахлъков и Георги Лазаров. Темата, по която работиха, бе опазване на водите, сьхраняване на водното богатство на планетата, запознаване с водолюбивите птици.

Учениците от партниращите училища от Португалия, Турция, Полша, Испания и Румъния изработиха сьвместна изложба под надслов ”Да опазим нашата синя планета”. Домакините и всички участници представиха и своите презентации по темата.

Учениците и учителите посетиха музея на ГАЗА, пречиствателната водна станция в Сибиу, запознаха се с традиционните танци, песни и култура на Румъния.

"Предизвикателство е да се работи с толкова много и толкова различни хора. Чрез работата по проекта „Управление на околната среда в училище” опознах изключително интересни личности, с които никога нямаше да имам възможност да общувам ако не съществуваше програмата „Коменски”.

Засегнат е проблем на днешното общество, а именно змърсяването на околната среда в която живеем, за което е виновен НЕГОВО ВЕЛИЧЕСТВО – ЧОВЕКЪТ. Имахме възможност да се докоснем отблизо до този проблем и заедно да го разработим. В същото време учители и ученици се забавлявахме и комуникирахме с чуждестранните ни партньори.

Забележително е как за 2 години се превърнахме в приятели за цял живот. Живяхме като в едно семейство.

През тези 2 години разбрах едно, че всички сме хора – както българите, така и испанци, португалци, румънци, турци, поляци, независимо че се намираме в различни държави, общества и култури. Ние сме еднакви – топли, добронамерени и готови да се опознаем взаимно."

Заприна Глушкова - координатор на проекта

2 коментара
04 Юли 2012 16:25 | Трът
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Големи софри падат по чужбината, ще я оправите околната среда с ядене и пиене, нейсе! Щом има глупаци да дават пари за глупости, нека!


05 Юли 2012 09:10 | Ангелина
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Глупците определено са такива като Вас, Които даже се страхуват да изказват мнение със собствените си имена. Но вашия коментар е типично по Български




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар