От 50 г. събирам билки и лекувам хората

21 декември 2010 00:20   5 коментара   33005 прочита


Стоян Дебрелиев от селото с най-работливите хора - Ласкарево: Снахата се грижи за колекцията ми от кактуси, внуците харесват македонските песни, събрал съм 3600

Стоян Дебрелиев е роден в най-хубавото село в Санданско - Ласкарево, известно с най-работливите хора. Страстта му е събиране на билки и билколечение, освен това е любител и на македонските песни. Хобито му е облагородяване на кактуси.

- Г-н Дебрелиев, откога събирате билки и какво Ви накара да започнете това дело?

- Аз съм щастлив, че съм роден в един от най-богатите на билки райони в полите на Пирин планина, в равните места има едни видове билки, а в по-високите - други. Събирам билки от малък, още бях на село, наследих билкарството от родителите ми. Привързах се към това в желанието да помагам на хората и смея да твърдя, че вече 50 години събирам билки.

- Казахте, че нашият край е най-богат на билки, какви се срещат тук?

- Като започнем от жълт кантарион, мента, мащерка, риган, червено подъбиче, бяло подъбиче, синя жлъчка, водна мента, червен кантарион, маточина, жълт равнец, магарешки бодил и други.

- Какво не знаят хората за билките?

- Някъде съм чел, че там, където не помага медицината, помагат билките. Аз се радвам, когато хората се доволни, че съм помогнал, а през годините те са много. Билката има различен начин на ползване, някои се варят, други се запарват. За разлика от лекарствата, билките се ползват преди ядене - сутрин и вечер. Като пример ще посоча една от най-често ползваните и полезни билки, това е жълтият кантарион, заедно с ментата и мащерката. Те се приготвят така - една минута врят, две минути киснат, прецеждат се и после се ползват сутрин и вечер, по една чаена чаша. Регулират кръвното налягане, успокояват нервната система, пият се при камъни в бъбреците и жлъчката. Водната мента е най-полезната билка при камъни в бъбреците, синята жлъчка сама си подсказва, че се използва при заболяване на жлъчката. Бяло и червено подъбиче се пият за лечение на хемороиди, магарешки бодил - при болна простата.

- В някои случай лекарите отричат билкарството, защо?

- Финансовата страна играе важна роля за фармацевтичните компании. Лечение чрез билки излиза много по-евтино за хората. Ще припомня, че в района само аз имах пирински чай, облагороден с 54 см цвят. Но ми откраднаха корените, засадени в с. Любовка. Сега очаквам мои близки да ми изпратят отново корени от тази лечебна билка, това е известният голешовски чай мурсалски, но вече облагороден.

- За какъв период от време билките започват да лекуват болния?

- До една седмица при постоянно ползване на определена билка има резултат. Профилактично е хубаво човек да взима редовно сутрин или вечер. Но задължително на гладно.

- Какво е общото между билкарството и колекционирането на македонска музика? Вие притежавате над 3600 песни с македонско звучене.

- Свързва ги това, че билките лекуват тялото, а музиката - съзнанието. И двете успокояват човешката душа. Билките събирам според сезона, според техния цъфтеж, а македонската песен - целогодишно и редовно, няма граници.

- Как пламна искрата и се запалихте по македонската музика?

- В нашето село празниците се честваха с много хора и песни. И аз като малък се пристрастих към тях. Много ме е яд, че певци като Петър Терзиев, Илия Аргиров, Роза Цветкова, Надка Вълчанова са позабравени, за сметка на това се радвам, че има млади изпълнители като нашумялата напоследък Ваня Найденова, Димитрина Тагарева и Йордан Андреев. Много се ядосвам, че съвременните изпълнители са "мързеливи", чакат наготово и не събират песни от извора, крадат смело от изпълнителите на македонските песни - от репертоара на Бадев, Васка Илиева, Сариевски и други. Притеснява ме, че изпълнители от цяла България записват македонски песни, като допускат грешки, като пример "болян лежи", такава дума няма, то е "болен лежи", пеят “джанум”, а е "джанам", а една млада певица казва "кускундисвам", а думата е "касканджика", и други.

- Емблемата на Сандански е фестивалът "Пирин фолк", популярен с македонските песни на авторска основа, има ли бъдеше фестивалът и каква e Вашата оценка за него?

- Място за показване на голоти в този фестивал няма. Има млади изпълнители от нашия край, които не са канени да участват в конкурсните вечери. Но това е проблем за решаване от страна на ръководството и неговия директор Валентин Пензов. Според мен "Пирин фолк" не върви в първоначалния замисъл, ето например всички знаят изпълнението на певеца с кадифения глас Емил Ристосков "Наздраве и добре дошли", сега трудно може да се подсети коя песен се изпълнява. През мен са минали почти всички изпълнители на съвременните песни, като Васко Лазаров, Иван Дяков, Румяна Попова, Георги Гоцев, Иван Гоцев и други, и те са търсили съвет. Аз имам литература и имам една книга с 1700 песни и ноти от нашия район, подарък от Коста Църнушанов. Имам книга с македонски песни, издадена в Скопие. Имам и нотирана за училищна възраст. Целия си архив предлагам на всички почитатели и мераклии, които се интересуват от македонските песни. Не съм злобен човек и на никого не съм отказал.

- И третата страст - кактусите, които отглеждате през свободното си време, как правите така, че да съчетавате три неща?

- Съчетавам и трите в едно, че са свързани. За кактусите ще кажа това, че те са най-непретенциозните цветя, които се отплащат с цъфтеж през цялата година. Не са капризни. Умея и да присаждам кактуси. През годините отглеждах над 400 вида кактуси, сега намаляха, но продължавам. Имам желание да учредим дружество за отглеждане на кактуси. Има много млади хора, които се интересуват, а аз разполагам с литературата и бих дал много полезни съвети на хората, желаещи да отглеждат кактуси.

- Чувствате ли се щастлив?

- Когато имам неприятни случки в ежедневието, се успокоявам с македонска песен, когато срещна човек, който е благодарен, че съм му помогнал с билките си, се чувствам щастлив. Кактусите са бодливи, но ако един пчелар се страхува от ухапване, да не се занимава с пчеларство. Любител на кактуси, който се плаши от тяхното убождане, няма място сред кактусите.

Много се радвам, че моето семейство харесва слабостите ми - снахата се грижи за цветята, внуците харесват македонските песни, а синът се увлича по билкарство.

5 коментара
21 Декември 2010 08:26 | Въпрос
Оценка:
-13
 (
15
 гласа)

Имаш ли образование и сертификат да упражняваш лечебна дейност? Разрешение от министерството на здравеопазването?


21 Декември 2010 15:11 | отговор
Оценка:
9
 (
11
 гласа)

няма нужда от сертификат. човека познава тези билки и дава информация за тях. който иска да ги ползва ако не да се тъпче с химия от аптеките.


23 Декември 2010 11:01 | самохвалко
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

този човек бай стоян Дебренлиев е самохмалко и дупелизец. Нищо не му отбира главата. И аз познавам билките, но в коктейла, който се прави от тях е магията. Иначе и аз събирам билки и ги познавма, но билкарството е наука, драги ми Стоянчо.


23 Декември 2010 18:07 | Заровски
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Когато за един човек се говори само добро значи не е добър. Такива като самохвалко няма никога да свършат. Практиката която е придобил човека за тези 50 г. е достатъчна и още по голямо е значението на колко много хора е помогнал. За македонската народна песен съм напълно съгласен с него. Тя е истински мехлем за душата, когато звучи натурално ( не преработена ) разбираш по музиката че е македонска, а самата сол, подправката, вкусът на македонската песен е да се изпее на македонски. Много певци се напъват, малко са качествените. Слушал съм мак. песен с тракийски акцент--трагедия! Слушал съм Чакардъкова, мелачка на македонски песни. Кое може (и отива на гласът) и кое не може, наред! Примери колкото сакаш. И накрая, поздрав за човека, нека изслуша една хубава мак. песен която му е на душата.


26 Декември 2010 00:30 | д
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Да, за Чакърдъкова съм съгласна повече го докарва на оперно звучене не всички македонски песни и отиват на гласа и да ги изпее!!!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар