Къде са институциите, докога ще застрашават здравето ни?: Заразата в Смочево расте, още животни с бруцелоза, епидемията в Рилското корито не е овладяна

07 октомври 2015 08:23   2 коментара   13818 прочита


Правят се опити за притъпяване на вниманието и подценяване на ситуацията

Още 5 животни в село Смочево, община Рила са показали положителни за бруцелоза резултати, научи struma.com. Още при две кози и три овце от фермата на Генчо Владимиров е открито наличие на заразата, като болните животни там вече са 11.

В стопанството се отглеждат общо 240 овце и кози, 17 говеда, 5 свине и 6 кучета, които са със статут на контактни, те остават рискови и са под възбрана, уточниха ветеринарни специалисти от ОДБХ-Кюстендил.

От трите ферми в Смочево, където беше установена бруцелоза, засега това е единствената, в която след повторните проби има положителни на болестта животни. В смятаното за първично огнище на болестта стопанство на Виктор Александров, бруцелоза засега няма.

Обстановката в Смочево остава усложнена и има опасност заразата да продължи да поразява не само животни, но и хора, тъй като не са предприети всички мерки за ограничаване на огнището на болестта. Това установихме при повторната ни репортерска проверка на място.

Не са предприети всички мерки по Наредба 28 и Закона за ветеринаромедицинската дейност, които регламентират начините за ликвидиране и ограничаване на заразата. Все още няма заповед на кмета на община Рила Георги Кабазималски за определяне на ограничителни маршрути за преминаване на контактните животни от трите заразени стопанства и те преминават директно по улиците на населеното място.

Проверката ни установи още, че в Смочево течащата питейна вода все още е твърде оскъдна. Въпреки, че е в един от най-вододайните райони на Рила планина, още от началото на летния сезон чешмите в селото пресъхват ежедневно, често за повече от 24 часа. Въпреки, че от РЗИ-Кюстендил алармираха за спазване на добра лична хигиена, авариите и водния режим продължават вече половин година.

Според действащата нормативна уредба, при установяване на бруцелоза „млякото на отрицателно реагиралите кози и овце трябва да се пастьоризира на 70 градуса за 30 минути или да се изварява в самия животновъден обект за около 5 минути” `Чл. 17, ал. 3 от Наредба 28/2000г.) В заразените ферми обаче, на практика няма ресурс за изваряване на млякото и то продължава да се продава свободно от фермите, както обичайно.

Всеки може да си закупи от там не само мляко и млечни продукти, но и месо, както и да наеме животно за разплод. Със заразена естествената оборска тор за зеленчуковата си градина, също всеки желаещ може да се снабди, въпреки че според точка 6 на чл. 17 от Наредба 28, торът задължително се събира на определени места, като се обезврежда по биотермичен начин и може да се използва най-малко 4 месеца след вдигането на ограничителните мерки.

Обстановката в селото е усложнена и заради голямата запрашеност в момента, заради започналите дейности по изграждане на канализация в района. Половината от пътнико-потока към Рилския манастир преминава именно през Смочево заради по-краткия маршрут на дестинацията от столицата. Автомобилите с туристи преминават директно през огнището на заразата, тъй като улиците в селото са разкопани и пътят се намира на метри от стопанството на Виктор Александров и Генчо Владимиров, където се намират и торищата.

Досега за овладяването на заболяването са взети над 2600 проби на кози, овце, биволи, крави, прасета и кучета. Умъртвени са 212 кози, 11 овце, 4 крави и девет кучета.

От повторните проби направени след 60-дневният период от първоначалното установяване на заразата, са установени още 11 животни с бруцелоза, шест от които в град Рила и пет в Смочево.

Заразените хора до момента са 40. До 1 септември на лечение в София са преминали 35 човека от гр. Рила, двама от с. Смочево, трима от плевенското село Ракита. След тях има един ветеринарен лекар от село Мурсалево, който е обслужвал стадо говеда в село Смочево и един ветеринарен техник, с практика в Рила.

Дали от Българската агенция по безопасност на храните и от ресорното Министерство на земеделието се предприемат наистина адекватни мерки за ограничаване на разпространението на заразата, е ясно. Както е ясно и, че няма никакво действие от страна на прокуратурата, която да търси отговорност за действие или бездействие заради епидемията.

Или може би живеем в държава, в която се е настанил тероризъм. Биологичен.

Янина Янева


Още за: институции   зараза   опити   Още от: Общество

Принтирай статия
2 коментара
07 Октомври 2015 18:46 | Здрав
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

В град Рила козите се движат свободно. Този кмет наистина е неграмотен. Той дори не знае какво е ограничителен маршрут.


07 Октомври 2015 19:50 | По- здрав
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

То кмета като е неграмотен, има специализирани "компетентни органи", които задължително трябва да са грамотни. При епидемия абсолютно винаги и задължително има т. н. "ограничителни мерки", които тези грамотни задължително "компетентни органи" налагат и следят за тяхното изпълнение! Нещо против?




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар