Депутатите обсъждат антикорупционния закон на Кунева

31 юли 2015 11:45   1 коментар   3133 прочита
Депутатите обсъждат антикорупционния закон на Меглена Кунева. Сн.: БГНЕС
Депутатите обсъждат антикорупционния закон на Меглена Кунева. Сн.: БГНЕС


Депутатите обсъждат антикорупционния закон на Меглена Кунева. Сн.: БГНЕС

Парламентът обсъжда Законопроект за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши публични длъжности.

Депутатите започнаха работа със закъснение, заради липса на кворум. При втория опит в пленарна зала се регистрираха 121 народни представители.

В последния ден преди лятната ваканция народните представители се захванаха да гледат на първо четене законопроекта на вицепремиера Меглена Кунева, който предвижда създаването на нов орган - Национално бюро, което да се бори с корупцията по високите етажи, предаде БТА.

Трябва да ограничим корупцията най-вече в съдебната система, защото, ако я има там, ще я има навсякъде, обяви Кунева в пленарна зала, представяйки и защитавайки проекта си. По думите й, Сметната палата си върши съвестно работата, но по закон само гледа дали има декларация от проверяваните лица и пропуснато ли е нещо в нея, не изследва имуществото на лицата.

Резултатите на БОРКОР също не задоволяват, Комисията за предотвратяване и установяване конфликт на интереси (КПУКИ) доби лоша слава. На нас ни трябват резултати, нямаме време за търсене на съвършено решение - няма такова, има само правилно решение, категорична бе Меглена Кунева.

Антикорупционният закон - без подкрепата на БСП и ДПС

Атанас Зафиров от БСП обаче веднага заподозря, че управляващите се опитват да прокарат закона в 12 без 5, в последния ден от сесията. Социалистът съзря напълно неприемливи текстове в законопроекта и гарантира пълната неподкрепа на червените. Има основателни съмнения за превръщането на новия орган в такъв на политическа репресия. Въвеждат се анонимни сигнали като метод на работа, в пълно противоречие с Конституцията и разбиранията ми, отсече Зафиров.

Как да си обясним, че сме шампиони по транспониране на европейското право, а сме в механизма за наблюдение, обърна се въпросително към Кунева пък лидерът на ДПС Лютви Местан. Той си отговори сам с аргумента, че и най-добрият закон не може да замести политическата отговорност за прилагането му.

За Местан проблемът у нас не е несъвършенството на правната уредба, а в това, че законите не се прилагат ефективно. ДПС има своите притеснения. Не сме съгласни, че независим може да е орган, чийто председател ще се назначава и освобождава по предложение на президента по инициатива на Министерски съвет (МС). Това е класическа дефиниция на орган, пряко подчинен на МС, обясни лидерът на движението.

Той предрече, че Бюрото ще даде предпоставка за злоупотреба с властнически ресурси - финансови или при правомощия при предоставяне на услуги. Може да бъде корумпиран само онзи, който притежава реално властнически правомощия, който притежава властта, който се разпорежда с публични ресурси - кой прави това у нас? На първо място изпълнителната власт - МС. Корупцията е там, където е властта, разви тезата си Местан.

Лидерът на ДПС поиска да знае как тогава с генераторите на корупцията ще се бори орган, практически назначен от онзи, който генерира корупцията. Ако дойде момент, в който ни управлява не толкова свят МС, с не толкова добродетелни министри, а те контролират този, който ги проверява, докъде ще го докараме в борбата с корупцията, възмути се той.

източник: dnes.dir.bg

1 коментар
31 Юли 2015 18:48 | откачена държава
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Мога да си представя какъв антикорупционен закон ще сътворят нашите корумпирани дупетати !!!!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар