Депутати вдигат бариерата на генно модифицираните храни

13 януари 2010 00:22   2 коментара   60158 прочита
Въпреки създаването на условия за регулиране и контрол в Закона за ГМО не е въведен принципът „замърсителят плаща“
Въпреки създаването на условия за регулиране и контрол в Закона за ГМО не е въведен принципът „замърсителят плаща“


Въпреки създаването на условия за регулиране и контрол в Закона за ГМО не е въведен принципът „замърсителят плаща“

Протест срещу нашествието на генно модифицираните организми се организира днес пред Народното събрание. Той се инициира от родители и граждани, регистрирани в портал BGMAMMA. В протеста ще вземат участие биопроизводители и десетки организации, които са категорично против предложените промени в Закона за генно модифицираните организми, приети на първо четене в парламентарните комисии по земеделие и околна среда. Според готвените промени изключително опасно е отпадането на три члена от сега действащия закон.

Ако това стане факт България ще се превърне в рай за генно изменени лозя, маслодайна роза, тютюн, памук, пшеница и всички видове плодове и зеленчуци. Освен това ГМО безпрепятствено ще се отглеждат в защитените екологични зони, както и в съседство с биокултури. Последиците са ясни - генетично-модифицираните организми и базираните на тях стоки ще залеят родния пазар.

Като оставим настрана екстремистките идеи за тотална забрана на генетично модифицираните организми и продуктите произведени от тях, както и непосредствената вреда върху здравето на човека, основен проблем на либерализацията на ГМО у нас ще е загубата на генетичен ресурс. Това означава, че традиционните сортове ще бъдат изместени от внесени генетично модифицирани и то не на база по-добри качества, а по чисто икономически причини, смятат от Българската национална асоциация на потребителите (БНАП). Експертите на асоциацията дават пример, че както в Индия, в която вече трудно се намират традиционни семена за ориз, така и у нас след 20 години няма да има родни сортове зърнени култури, череши или ябълки. А загубата на тези генетични белези, които са били селектирани в продължение на десетилетия ще стане необратима. Те просто ще изчезнат. Това, което ще имаме тогава, ще са само избраните от няколко мултинационални компании сортове, които са безвкусни, бедни на полезни вещества, но издържащи дълго време в кутия, на топло и устойчиви на отрови при производството им. Представете си как бихте могли да опишете вкуса на истински домат на децата след 30 години? Това ли искаме да ядем през следващите 50 години? Не, всъщност това ли искаме да ядат нашите внуци, питат противниците на ГМО.

Друга притеснителна тенденция, е, че от 2004 г. до момента, структури на Министерство на здравеопазването извършват регулярни тестове за храни (луканки, салами, вафли и др.) и постоянно откриват такива, които нарушават закона, защото съдържат над позволените 0,9 процента ГМО, а това не е отбелязано на етикета. Информацията за тези открити закононарушения се публикува в доклади месеци или години след откриването им. Ако сегашния полуконтрол се пренесе в среда с либерализирани ГМО, това означава пълен отказ от контрол. Така ще понесем всичките скрити, т.е. обявени за недоказани, вреди върху здравето на нацията, убедени са от БНАП.

2 коментара
13 Януари 2010 12:02 | Потребител
Оценка:
1
 (
19
 гласа)

Какви санкции и колко фирми са затворили за 20 години мин.на здравеопазването и земеделското министерство,като са хванали фирми производители с нарушения,създали опастност за здравето на хората-потребителите,които са си дали парите на тези мошенници?


14 Януари 2010 10:08 | гражданин
Оценка:
4
 (
12
 гласа)

Хубаво се хили домата ,ама представям си, ако ида на заболекар и влезе един домат и каже, аз съм заболекаря .




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар