Високопоставена българка загуби стотици хиляди, забърка се в романтична...



Измамниците се представяли за известна личност и искали пари за „членска карта“ и пратки – ГДБОП разследва случая
Жена на ръководна позиция в българска институция е станала жертва на тежка романтична онлайн измама, съобщиха от ГДБОП. Тя е загубила стотици хиляди левове, вярвайки, че си комуникира с известна световна звезда, която уж има нужда от средства за членска карта, VIP места и дори освобождаване на „пратка“, пише Blitz.bg.
Случаят, по информация на МВР, е част от нарастваща вълна от добре организирани престъпни схеми, в които измамници се представят за знаменитости или чуждестранни военни и лекари в конфликтни зони.
Как действат измамниците
Директорът на дирекция „Киберсигурност“ към ГДБОП ст. комисар Владимир Димитров разясни механизма:
„Обикновено се представят за военни, капитани на кораби, лекари или звезди, които уж са в беда или пътуват към България. След дни или седмици чат, започват да искат пари.“
Измамниците често създават фалшиви банкови сайтове, подставени мениджъри и сценарио, в който жертвата трябва да плати, за да получи „колет“ или „достъп до концерт“.
Звезди като примамка: името на Роби Уилямс отново в схема
Според ГДБОП, напоследък участниците в престъпната мрежа често използват името на Роби Уилямс – особено покрай предстоящи събития с негово участие. Жертвите получават съобщения от уж негови профили с обещания за среща, специален достъп или подаръци. Един от триковете е молба за покупка на членска карта, обикновено на стойност от 2000 лева, след което започват нови искания.
Жертви от всички възрасти, но най-често – самотни жени
„Преобладават възрастни българки, които търсят близост и романтика. Понякога, дори без средства, те теглят кредити, за да удовлетворят исканията на „влюбения“ непознат“, казва Димитров.
Сумите, които се губят, са между 10 и 15 хиляди лева, но в някои случаи – като този с високопоставената жена – щетите надхвърлят стотици хиляди.
Предупреждението на ГДБОП: как да разпознаем измамата
Сигнален индикатор за подобна измама е предложението за романтична връзка от непознат профил, последвано от:
-
Идея за „изпратена пратка“, която трябва да се освободи с пари
-
Искания за членски карти, билети, VIP достъп
-
Внезапна спешна нужда от средства за транспорт, болница или „бюрократични такси“
-
Въвличане на „мениджър“ или „представител“, който да координира плащанията
Закъснелите сигнали – загубени пари
Много жертви сигнализират чак след седмици или месеци, когато вече са превели значителни суми. Парите обикновено се разпределят между множество банкови сметки в чужбина, което прави възстановяването изключително трудно.
От ГДБОП апелират жените – и мъжете – да бъдат особено внимателни в социалните мрежи, особено когато започне бързо изградена „връзка“ с човек, когото никога не са срещали на живо.
blitz.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.