Убийство или самоубийство? Не разгадаха мистерията около смъртта на 19-годишния Стефан

19 февруари 2015 12:31   6895 прочита
СТЕФАН ГЕОРГИЕВ
СТЕФАН ГЕОРГИЕВ


СТЕФАН ГЕОРГИЕВ

След като два пъти удължава разследването за смъртта на 18-годишния Стефан Георгиев, врачанската районна прокуратура го прекрати неочаквано в началото на февруари.

Досъдебното производство, заведено срещу неизвестен извършител за склоняване към самоубийство, бе закрито поради липса на доказателства за извършено престъпление.

“Малко е да се каже, че сме разочаровани”, каза бащата на загиналото момче Красимир Георгиев. От прокуратурата уведомили близките за прекратяването и мотивите едва десетина дни след като медиите вече бяха научили за това решение. Въпреки че наблюдаващият прокурор Петър Стаменов бил поел ангажимент да запознае първо близките с решението, каквото и да е то.

“Разочаровани сме повече от факта, че разследващите не успяха да намерят достатъчно доказателства, че Стефан не е посегнал сам на живота си", твърди бащата.

Стефан е млад футболист, наскоро завършил спортното училище във Враца. Тялото му е открито рано сутринта на 7 септември 2013 г. в заднатата част на блок “Орбита-3” в кв. “Дъбника”. В първия вход на 1-ия етаж момчето живеело с майка си Валя, втория ѝ съпруг Николай и по-малката си сестра.

Първоначалната полицейска версия е, че през нощта Стефан е влязъл през третия поред вход на блока и оттам се е качилна покрива. После минал по него няколко секции, докато стигне над своя вход, и скочил от там.

Не само близките на мъртвото момче, а и много юристи по-късно ще забележат непростими пропуски при първоначалния оглед и първите стъпки на полицейското разследване, изключило напълно възможността Стефан да е бил убит. Първоначалната медицинска експертиза също не дава еднозначен отговор.

И приятелите, и роднините на Стефан в един глас твърдят, че той не е имал никаква причина да посяга на живота си, нито е изпадал в депресивно състояние, което може да го подтикне към подобна крачка.

Само час преди да намери смъртта си, момчето се е веселило с приятели в местна дискотека. Тръгва си в добро настроение и се уговаря с приятелите си кога да се видят по-късно на същия ден.

Липсата на мотив Стефан да посегне на живота си личи и в изложените на 14 страници мотиви на прокурора Стаменов от решението му за прекратяване на разследването. Разпитани са и 35 свидетели, но сред тях няма нито един, който да смята, че момчето е било пред самоубийство. От изредените подробно 8 експертизи също не може да се изведе някаква версия дали Стефан сам е посегнал на живота си, или е имало насилие над него, довело до смъртта му.

Подминати са без сериозно разследване факти и няколко свидетелски показания, които още в първите дни след смъртта на Стефан предизвикаха съмнения в самоубийството му.

Желязната врата, през която младият футболист е трябвало да мине, за да излезе на покрива на блока, е била намерена при първия оглед затворена и завързана отвътре с тел, както свидетелстват близките, придружили дознателите. Кой е направил това, не е изяснено и до днес.

В 8-етажния блок всички входни врати се заключват, а Стефан имал ключ само от входа, в който живеел. При огледа веднага след като е намерен мъртъв, у него обаче не е открита връзката му с ключове.

В третия вход живее приятел на Стефан, който бил заедно с него в дискотеката, но си тръгнал много по-късно от него. Христо Тониев твърди, че не е виждал повече приятеля си, след като той си тръгнал с такси, и Стефан не се е отбивал при него във фаталната нощ.

Час преди да бъде открито тялото на Стефан, край мястото, на което е намерен по-късно, минава на път за работа един от живеещите в блока, но не видял нищо. Съседът е разпитан по молба на близките на Стефан, но показанията му са пренебрегнати от разследването като недостоверни.

“До тялото на Стефчо бе намерена лявата му обувка без развързани връзки, разказва майката Валя Байчева. - На покрива полицаите казаха, че са открили следи, но само от тази обувка, сякаш Стефан е стигнал до ръба на покрива на един крак

Това би било възможно, ако някой, който е нападнал и убил сина ми, после инсценирал подобна следа и захвърлил отново обувката до тялото. Полицията не взе отпечатъци от стълбите, водещи към покрива, а това можеше да отговори на много въпроси. Не бе доведено и следово куче, което да провери за следи от евентуален нападател.”

Най-големи съмнения и спорове обаче предизвикаха медицинските заключения. Според първоначалните изводи смъртта на момчето е настъпила между 3 и 4 ч. Според издадения от д-р Румен Найденов смъртен акт Стефан е имал 2 счупени ребра, белодробна контузия, коремна травма с кръвоизлив и разкъсване на черния дроб, далака и десния бъбрек. За външни наранявания, причинени от предполагаемия самоубийствен скок, не става и дума.

В края на октомври 2013 г. бе готова и дълго чаканата окончателна съдебномедицинска експертиза за смъртта на Стефан. Според заключението на патоанатомите смъртта на момчето е настъпила вследствие на комбинирана травма, предизвикала остра дихателна и сърдечносъдова недостатъчност.

Тази извършена от няколко специалисти експертиза не направи категорично заключение дали младежът сам е сложил край на живота си, или е бил убит. Нямаше и категоричен отговор възможно ли е подобни наранявания да се получат от падане от 30 метра и защо липсват характерни рани след скок от такава височина

Според направения психологичски портрет пък спортистът не е имал склонност към самоубийство и цялото му поведение преди смъртта му изключвало възможността сам да е посегнал на живота си.

Заради всички неизяснени обстоятелства около смъртта на младежа и обществения натиск в районната прокуратура на Враца бе заведено делото с формулировката за подбудителство към самоубийство. Не успя обаче опитът на близките на Стефан с помощта на известния адвокат Марин Марковски делото да се прехвърли в окръжния съд и да се преквалифицира като убийство.

Марковски пое ролята на консултант на близките на загиналото момче, защото според нашето законодателство е недопустимо участието на адвокати в процеса на разследването. В други страни е доста по-различно и там защитниците могат да предизвикват частна експертиза или призоваване на свидетели например и те се приемат по-късно от съда.

“Това положение не ми позволи да помогна на разследващите да се поправят много от допуснатите пропуски и да им съдействам с привличането на спецове в разплитането на подобни мистериозни случаи, каза Марковски.

Според него прекратявянето на разследването е прибързано, а много от заключенията са доста спорни. По молба на родителите на Стефан Марковски ще го оспорва, за да предизвика неговото подновяване и привличането на по-квалифицирани следователи.

Въпреки че за събиране на нови доказателства за евентуално убийство може би е твърде късно, смята адвокатът./24 часа

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар