Стара измама с лайкове плъзна с нова сила - пазете си парите



Има и жертва с щета над 10 хиляди лева, които е дала като депозит, обясниха от ГДБОП
Измами за петцифрени суми след обещание за бърза печалба от гледане на видеа и "харесване" на снимки. Схемата е стара, но живее напълно нов живот в мобилно приложение. Зад нея най-често стоят измамници от Близкия изток, Африка и Латинска Америка.
Всичко започва с изненадващо включване в група в мобилно приложение. Не след дълго мним администратор отправя апетитна оферта - гледаш видеа или харесваш снимки. Получаваш от два до шест лева за задача. Ако си старателен, можеш да спечелиш до 800 лева на ден, предаде БЛИЦ.
По-късно разбираш, че за да получиш парите, трябва да направиш депозит, който по-късно да си върнеш. Колкото по-голяма сума си заработил, толкова повече пари трябва да депозираш.
Kомисар Светлин Лазаров - Дирекция "Киберпрестъпност" - ГДБОП, обяснява пред БНТ: "На първия етап може да се теглят малки суми пари, за да спечелят нашето доверие, за да видим ние, че като потребители това не е измама. Докато не ни накарат по-големи суми да инвестираме вътре. И когато поискаме да кажем, вече сме направили 5 хиляди лева, 10 хиляди лева и искаме да ги изтеглим, разговорът приключва".
Вече има множество сигнали в ГДБОП от опарени от схемата. "Имаме и жертва с щета над 10 хиляди лева, които е дала като депозит за този тип измама", посочи комисар Лазаров.
Измамниците се добират до телефонните номера чрез компрометирани сайтове с данни или просто на случаен принцип.
"Бързи и лесни пари почти е невъзможно да се случат и когато видим, че някой просто така изведнъж от нищото ни пише и ни предлага някаква такава дейност, трябва да ни е ясно, че става въпрос за измама", заяви Лазаров.
Киберпрестъпленията през последните години са изключително печеливш бизнес, а хората от тъмната страна на мрежата стават все по-изобретателни.
"Вече не сме изправени пред някаква малка група тийнейджъри или хора, които да се занимават с това нещо. Това са цели корпорации, които стоят по цял ден, мислят каква измама да направят за потребителите в интернет", каза Лазаров.
А най-новото, което са измислили измамниците, е фалшива реклама от името на известни марки за козметика и бяла техника с обещанието за евтини, но качествени продукти.
Последствието в повечето случаи - празни ръце и празна дебитна карта.

Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.