Шах и табла за ЧНГ в затвора

30 декември 2014 13:06   8586 прочита
Нито Дядо Коледа, нито Снежанка са се отбили при софийските затворници
Нито Дядо Коледа, нито Снежанка са се отбили при софийските затворници


Нито Дядо Коледа, нито Снежанка са се отбили при софийските затворници

Дядо Коледа отсвири софийските пандизчии тази година, научи "България Днес". Въпреки това Софийският централен затвор е изпълнен с празнично настроение. Повод за усмивките по лицата на лишените от свобода е организирана среща с близките им. Навръх празниците е била спретната трапеза за окошарените и роднините, които им дошли на свиждане.

Спонсори предоставили на пандизчиите подаръци, които те да дадат на децата си. Така за един ден каушът се превърнал в детска площадка и се изпълнил с празнична глъч. Купонът бил само за осъдените с добро поведение. Макар и извършили престъпления и смятани за закоравели бандити, очите на затворниците се напълнили със сълзи, щом зърнали жените и децата си.

Въпреки че тази Коледа белобрадият старец пропусна да навести лишените от свобода в София, управата на затвора се погрижила за доброто им прекарване. За тях били организирани конкурси по тенис на маса, а в общежитието в Кремиковци разцъквали шах и табла. За всички, които ходели на училище, бил направен танцов спектакъл, а участниците в арт клуба са писали художествени творби.

Надежда има и за пандизчиите в страната. Те били стимулирани с различни конкурси, за да получат свобода за кратко. Състезанията били за изработване на най-красива празнична украса, коледна картичка, есе и т.н. Тези, които се държали добре и имали майсторски ръце, можели да спечелят няколко дни при близките си. Това стимулирало раираните да участват в конкурсите и да дадат най-доброто от себе си. От друга страна, конкурсите спомагали за ресоциализацията на лишените от свобода.

Затворниците от Варна, Белене, София, Враца, Плевен, Ловеч и Пазарджик са издали извънредни броеве на вестниците, които списват, в които са публикували коледните си творби. Сливенските пандизчии са организирали празнично радиопредаване.

Предишни години затворниците са получавали по няколко часа усамотяване с половинките си. Освен че са били посещавани от Дядо Коледа и Снежанка, пандизчиите са имали и танцувални партита зад решетките. Съкилийници от Ловеч дори пресъздаваха скечове на "Комиците". Затворническата управа все пак е нащрек, защото празниците отключват мисълта за бягство. През май от Софийския централен затвор избягаха осъденият за убийство Николай Николов-Шатката, основен свидетел срещу пернишките килъри, и гватемалецът Хосе Луис Гевара Мартинес, подсъдим за въоръжен грабеж в Хаинбоаз.

Любов зад решетките

Един от затворниците на име Борислав получил като подарък за Коледа нова халка от половинката си. Той признал, че престоят зад решетките му е помогнал да бъде верен на жена си, с която са женени от 5 г. и имат две деца. Друг негов колега - Траян, който търка нара 14 г. за убийство, се заканва, че щом излезе от панделата след месеци, веднага ще се ожени за избраницата си, която е майка на 4-те му деца. "Дъщеричката ми е на 2 години и половина и ми е много мъчно, че няма да съм с нея на празника. Още много време ще бъда в затвора", жалва се новопристигнал бандит.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар