Само 6 онлайн измами по празниците, но фирма даде 400 000 лева, а влюбени - 200 000

19 януари 2024 20:33   4319 прочита


Четат ни есемесите срещу 20 долара

С над 600 хиляди лева олекнаха българите по време на празниците заради киберизмами. За пръв път обаче при пазаруване са изгорели само 3-ма души, а голямата сума е резултат от схема, при която от фирмена сметка са източени пари. Но и от любовна заблуда - сценарият е мнимият влюбен чужденец да пристигне в България, но преди това жертвата му у нас трябва да прати едни пари, пише 24 часа.бг.

Опитите за измама при пазаруване бележат пик през декември вероятно заради покупките на подаръци за Коледа. Те най-често се случват в сайтовете за публикуване на обяви и фейсбук маркетплейс, където хората обявяват неща за продан.

 

Петър обявява, че продава новите си дънки, защото са му малки. Иска им 50 лева. Качил е телефонния си номер. Тогава с него по вайбър се свързва мъж или жена.

Пише съобщение, че иска да купи дънките. То е на перфектен български, не личи, че се ползва машинен превод, създаден от изкусвен интелект.

Фалшивият клиент изобщо не се пазари за цената - нещо, което е рядкост в подобни сайтове. Всъщност не я споменава със сума. При внимателен поглед на продавача ще му направи впечатление, че купувачът нарича дънките “продуктът”. Именно заради този детайл са били предотвратени няколко измами - Петър имал няколко обяви и попитал за коя стока иде реч, но винаги получавал за отговор “продуктът”.

Тези, които нямали неговия късмет обаче, продължили комуникацията. При нея менте купувачът предложил да плати чрез суперсигурната система за плащане на сайта, в който била публикувана обявата. За целта изпращал линк. Той изглеждал точно като сайта, но имало малка разлика в името - например вместо prodavam.bg било prodavan.bg. Във фалшивата платформа продавачът трябва да даде номера на банковата си карта, докога е валидна, име и секретния трицифрен код на гърба. Вместо да си получи парите, той изпраща данните на измамника, който може да си пазарува в интернет с чуждата карта. В подобни случаи хората трябва да се усетят, че за получаване на пари се иска айбанът, а не номер на картата. Трима българи обаче се подлъгали по празниците и олекнали средно с по хиляда лева.

Други се спасили, след като решили да се обадят на купувача по телефона. Вдигнали им хора, които нямали и представа за “сделката”. Твърдели и че нямат вайбър. Всъщност това е част от измамата - мошениците пускат приложението на български номера, за които са проверили, че нямат апликацията. За да вземат номера, се иска да го потвърдят с есемес, който се получава от телефона. Начинът за заобикаляне е прост и струва едва 20 долара.


Още за: измами   пари   Още от: Синя лампа

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар