МВР предупреди всички българи: Еврото идва, измамниците дебнат!

01 януари 2026 22:42   1379 прочита


МВР предупреждава гражданите да бъдат изключително внимателни заради засилен риск от измами, свързани с въвеждането на еврото като официално платежно средство от 1 януари 2026 г.
От вътрешното министерство призовават при най-малкото съмнение за измама или злоупотреба незабавно да се подаде сигнал на телефон 112 или да се потърси най-близката структура на МВР.

Началникът на сектор "Измами" в Главна дирекция „Национална полиция“ главен инспектор Златка Падинкова отправи конкретни превантивни съвети към гражданите.

Тя подчерта, че в никакъв случай не бива да се предоставя лична или банкова информация – ЕГН, номера на банкови сметки, данни за банкови карти, ПИН кодове и други – на непознати лица, независимо за кого се представят.
От МВР предупреждават и за зачестили телефонни обаждания и електронни писма, които изглеждат като изпратени от банки, пощенски оператори, полиция или други институции.

В подобни случаи измамниците често настояват за „потвърждение“ на лични или банкови данни, което може да доведе до сериозни финансови злоупотреби. Съветът на полицията е подобни разговори да бъдат прекъсвани незабавно, а съмнителни имейли и линкове да не се отварят.

Вътрешното министерство напомня, че обмяната на левове в евро трябва да се извършва единствено на официални места – в банки или пощенски станции. През първите шест месеца след въвеждането на еврото тази услуга ще бъде безплатна.
С оглед сигурността от МВР съобщиха още, че на 1 януари пощенските клонове в цялата страна ще бъдат под засилен полицейски контрол. Униформени служители и патрули ще охраняват районите около пощенските станции, като екипите на „Охранителна полиция“ в Столичната дирекция и областните дирекции на МВР ще бъдат подпомагани от жандармерията.

От полицията са категорични, че информираността и предпазливостта на гражданите са ключови за предотвратяване на измами в чувствителния период около въвеждането на новата валута./БЛИЦ.бг


Още от: Синя лампа

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар