МВР отне 156 коли на пияни и друсани само за седмица

17 август 2023 10:23   4242 прочита


156 МПС-та са били иззети от пияни и дрогирани шофьори само за седмица, откакто в сила влязоха новите наказания за тези нарушения на пътя, сочи статистиката на Пътна полиция. В 75 от случаите причината е била алкохол, а в 81 - наркотици, предаде Lupa.bg.

От миналата седмица при хващане на шофьор с над 1,2 промила алкохол на пътя или след употребата на наркотици полицията отнема превозното средство веднага на място. Само в ОДП-Бургас за седмица по новите правила са иззети 20 МПС, сред които и камион.

В момента проверките на Пътна полиция се движат по два реда - един за нарушителите, които са собственици на управляваното МПС, и друг за тези, които карат чужд автомобил.

В случая, когато нарушителят кара собствено МПС, то се иззема от органите на реда и се транспортира до терен на МВР, най-често някой от охраняемите паркинги под контрола на районните полицейски управления в страната.

На място полицаите предлагат на нарушителите да подпишат протокол за доброволно предаване на автомобила, подписването на който обаче не е задължително. Оттам нататък автомобилът остава на съхранение в МВР и се задържа за целия период, докато тече наказателното преследване срещу пияния или дрогирания водач. Реално той остава собственик на колата, докато евентуално съдът не го осъди. При осъдителна присъда съдът задължително постановява отнемане на автомобила в полза на държавата. Едва тогава той се предава от МВР на Националната агенция по приходите, която по своя преценка решава дали да го обяви на търг за публична продан, да го ползва или да го предаде за ползване на друга държавна институция.

Различен е редът, когато хванатият пиян или дрогиран водач не е собственик на автомобила. Тогава той се иззема от полицията с протокол като веществено доказателство във връзка с извършването на престъпление. В хода на наказателното производство лицензиран оценител оценява стойността на автомобила.

При евентуална осъдителна присъда съдът налага на виновния глоба, равностойна на оценката на автомобила.

Промените в закона и принципната необходимост от затягане на наказанията за пияни и дрогирани водачи са като цяло положително приети сред обществеността. Огромни противоречия обаче предизвикаха детайлите около т.нар. конфискация и редица недомислици и несправедливости в процедурите, свързани с нея. Първи в законността на изземанията се усъмниха адвокати, според които МВР не може да иззема автомобила, тъй като в Наказателния кодекс е записано, че конфискацията се налага само от съд. Отнемането на возилото като обезпечение, докато тече делото, за да не го продаде собственикът, също е незаконно, считат юристи.

„Такова нещо като обезпечително изземване не съществува. Обезпечение се допуска само с произнасяне на съд и то не се състои в отнемане, а в запориране на вещта. Запорът обаче е нещо съвсем различно от отнемането. При него се забранява на собственика да се разпорежда с автомобила, докато евентуално някога в бъдеще бъде осъден.

Но и запорът може да се разпореди единствено и само от съда. Ето защо изземанията на пътя по начина, по който МВР ги прави в момента, са чисто и просто незаконни!“

Това коментира адвокат Силвия Петкова пред в. "Телеграф". Според нея, съзнавайки това, полицията и прокуратурата заобикалят закона, като предлагат на хванатите в нарушение водачи да подпишат протокол за доброволно предаване. Тя посъветва водачите да не подписват такива документи, защото това ги лишава от възможност да търсят обезщетение от държавата, ако впоследствие кръвна проба  покаже резултат, различен от полевия тест.


Още за: МВР   коли   шофьори   Още от: Синя лампа

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар