Мощен удар на ГДБОП в 3 града, "изпрани" са милиони, намесен е... 

01 юли 2025 11:12   7056 прочита


 
 
Окръжна прокуратура-София и ГДБОП съобщиха за разбита схема за финансови престъпления и пране на пари с участието на чужди граждани. 
ADVERTISING 


В брифинга участваха административният ръководител на Окръжна прокуратура-София Наталия Николова и заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Емил Борисов. 

Касае се за досъдебно производство, водено под наблюдението на Софийска окръжна прокуратура. Разкрита и пресечена е сегмент от голяма световна мрежа за изпиране на пари, посредствено финансови измами. Акцията е извършена съвместно с ГДБОП. 

Касае се за наказателна отговорност към 4 лица – 2 българи и 2 украинци, придобили статут на български граждани. Единият украинец е ръководител на групата. 

Касае се за учредяване на търговски дружества от лица с много нисък статус, набирани в София, Ботевград и Ловеч. След като те са учредили дружествата и са открили банкови сметки, са ги предоставили на украинските граждани, които от своя страна са получавали парични суми от различни краища на ЕС чрез банкови измами. 

Използвайки фишинг атаки са успели да достигнат до сметките на различните потребители и са внесли изменения в банковите им сметки, като са заблудили собствениците, че плащат про форма фактури на доставчици, които често пъти общуват с въпросните лица, прехвърляли пари. 

Тези пари веднага са били нареждани в държави от Близкия изток. По този начин са преминали през България около 3 млн. Лв. „Успяхме да пресечем този канал“, заяви Николова. 


Обвинения са повдигнати на 4 лица – организатор на престъпната група с 3 членове. Обвинението е за пране на пари и за измама. 

„Проследени са парите. Лошото е, че е неясно на този етап къде точно пристигат крайните парични суми. Към момента едно лице е привлечено като обвиняем, украинските граждани са обявени за общодържавно издирване, тъй като не са установени на територията на България“, уточни Николова. 

„Да, може да е само малък сегмент от тази огранизация, но за нас е важно и можем да се похвалим, че успяхме с общи усилия на Окръжна прокуратура и ГДБОП да преустановим изпирането на този паричен поток. Хората, които са основно от Германия, Англия. Литва, Латвия, Естония, са изпращали парични суми, не всички са в големи размери – по 100, 200 евро, но има и такива, които са изпращали по 5000 евро. Хората са били заблудени, като е внесена корекция в банковите им сметки и те са изпращали пари, мислейки си, че изпращат парични суми на фирми и дружества, с които обикновено имат търговски взаимоотношения и плащат про форма фактури за определени фактури“, уточни Николова. 

Тя призова гражданите внимателно да гледат сметките, на които изпращат парични преводи, да не потвърждават пароли или да издават своите пароли под каквато и да е форма без да са проверили линка, да не кликват на определени линкове без да са ги проверили. В никакъв случай да не посочват паролите си или лични данни на хора, които не са проверени. 

Някои от жертвите са се заблуждавали, че купуват криптовалута. Други са се заблуждавали, че дължат пари на определено дружество. 

Няма данни сред пострадалите от измамата да има български граждани. 

Другият аспект от дейността на групата са ДДС измами. „Там са набирани т. нар. сламени човеци, регистрирани са фирми, чрез които са извършвани ДДС измами“, допълни комисар Борисов. 

Украинците са организаторите на групата. На тях са им предоставяни паролите от банковите сметки на дружествата, които са откривани от хората с нисък статус, те са изцяло са се занимавали с интернет банкирането. 

Четиримата задържани са били посредниците между организаторите – украинските граждани, и „сламените хора“. Тези четирима са набирали социално слаби хора, на чието име са откривали фирми. Тези нискоимотни и малограмотни лица са получавали между 50 и 100 лв. 


Още от: Синя лампа

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар