Камери заснели в Мъглиж как килърът на Вероника обира четири пъти магазин

10 март 2015 09:38   6 коментара   23678 прочита


“Господ ще го накаже него, дано повече да не го видим тука”, кълнат жителите на циганската махала в Мъглиж Илиян Здравков, убиеца на студентката Вероника.

От години Илиян и жена му Елка Симеонова обитавали там кирпичен коптор на улица “Пролет” 53 . В неделя в къщата нямаше никого, вратата беше заключена.

“Избяга, бате, жената избяга към града, щом научи, че я търсиш”, обяснява услужливо млад циганин. Малко преди това бяха казали, че Елка отишла при леля си, после се оказва, че всъщност наминала към мащехата си или, не, при другата си леля... Върви я търси из сокаците на циганската махала, където законните къщи се броят на пръсти.

Циганите разказват с охота това, което знаят. Преди време Илиян се завъртял из Мъглиж покрай брат си, който се бил хванал като овчар. Братът бил женен за сестрата на Елка и покрай тях тя се залюбила с пришълеца. Официален брак нямали, но това не попречило да му роди набързо 5 деца - 3 момчета и 2 момичета. Само че родителите нямали условия да ги гледат нормално и социалните служби ги настанили в домове за сираци.

Илиян, който е роден през 1975 г., също се цанил за пастир, но го хванали в издънка

- през 2012 г. си харесал хранителния магазин на Николай Пашов и го окрал 4 пъти между 1 август и 2 септември.

Собственикът се усетил, че му изчезва скъпа стока, и по охранителните камери видял как циганинът в различни дни влиза в магазина в работно време и обира де що свари от щандовете, като пълни с продукти раница. След това кротко минава покрай касата.

Рецидивистът прибрал стока за 557,10 лв., установила ревизия - цигари, алкохол, хранителни стоки, козметика и перилни препарати.

Полицията влязла в дирите на крадеца и жена му Елка, която била свидетел по делото, се принудила да върне част от отраднатото. Казанлъшкият районен съд отчита това като смекчаващо вината обстоятелство, както и тежкото материално и семейно положение на подсъдимия, и му налага 1 г. и 4 месеца лишаване от свобода при първоначален строг режим в затвор или общежитие от закрит тип.

Това дело се гледа на 14 октомври м.г. Съдията отчел и утежняващи вината обстоятелства: предишни осъждания и лошата му характеристика. Законът предвиждал за деянието му затвор между 2 и 10 години, казанлъшкият съд му присъдил минималните

2 г. Но бил принуден да намали наказанието с една трета на година и 4 месеца, тъй като подсъдимият признал изцяло вината си и поискал дело по съкратената процедура.

Този номер се оказва любим на Илиян Здравков, който досега имал 6 различни присъди. Той върши престъпления, след това се разкайва, признава изцяло вината си, сътрудничи на разследването и иска съкратено съдебно следствие, което съдът по закон е длъжен да приеме. Така си издейства по-леки присъди.

Явно по този отъпкан от самия него път Илиян е поел и сега след убийството на Вероника.

При делото в Казанлък той успял да убеди съда в критичното си отношение към стореното от него, видно от мотивите към присъдата, където обаче пише още: “Здравков е с трайни престъпни навици - както деянието, така и деецът са със степен на обществена опасност”.

По абсолютно същия начин Илиян Здравков действал и през 2011 г., когато го съдят в Дряново също за кражба. Тогава той е дояч в кравеферма в село Длъгня.

 

През нощта на 20 срещу 21 март решава да обере смесения магазин на работодателя си в съседното село Соколово. Въоръжен с чук и отвертка, той чупи прозорците и в чували прибира цигари за 1172 лв., както и 1126 лв. в брой, които открива в чекмеджето под щанда. Чувалите с цигарите, които възнамерявал да продаде, скрил в сеновал, където и ги намира полицията.

За тази кражба наказанието му е 1 г. затвор. Присъдата му е в сила от 20 октомври 2011 г. Според районния съд в Дряново причина за деянието е “ниската правна култура на подсъдимия”.

Според този съд Илиян е с основно образование, според казанлъшкия - дори с начално. Навсякъде го определят като безработен, неженен и осъждан. Поради бедност винаги ползва услугите на служебен адвокат.

Със съкратена процедура Здравков се урежда и през миналата година, когато Великотърновският окръжен съд го съди за грабеж над 18-годишно момиче в Горна Оряховица. Там присъдата е от 4 г., но тя не е влязла в сила, защото се обжалва.

Здравков обжалва и присъдата от година и 4 месеца лишаване от свобода, наложена му от районния съд в Казанлък за кражбите в Мъглиж. Делото се гледа на 17 декември м.г. в Старозагорския окръжен съд, който потвърждава присъдата. Тя влиза в сила от 29 януари т.г. - когато се публикуват решението на съда и мотивите към него.

Когато го съдят в Казанлък, обвиняемият е вече в ловешкия затвор, където изтърпява предишната си присъда. И тъй като вече е под стража, съдът в Казанлък му налага мярка за неотклонение “подписка”.

“Няма как да му наложи пак задържане под стража, а ние като по-висша инстанция трябваше да потвърдим това, защото към момента не е имало промяна в обстоятелствата”, обяснява председателят на окръжния съд в Стара Загора Красимир Георгиев. Той е бил и председател на съдебния състав, който гледал делото по обжалването на казанлъшката присъда.

В началото на януари т.г. обаче Здравков излиза от затвора. Когато на 29 януари старозагорската присъда влиза в сила, следва рутинна процедура: старозагорският съд праща потвърждението на присъдата на съда, който я издава първоначално - т.е. в Казанлък. Той на свой ред я изпраща на прокуратурата в града, за да я приведе тя в изпълнение. Търсят Илиян на постоянния му адрес в Полски Тръмбеш, за да го вкарат обратно зад решетките, той не е там.

Едва на 25 февруари го обявяват за общодържавно издирване и става ясно, че от затвора мъжът се е прибрал в Мъглиж при Елка. Не е ясно дали е имал при нея регистрация по настоящ адрес, но най-вероятно - не. Когато униформените стигат до ул. “Пролет” 53 в циганската махала, Илиян Здравков се оказва отново на път - при брат си в Горна Оряховица, за да си търси работа. Докато чака влака на гарата в Търново, убива Вероника.

В Мъглиж не са изненадани, че властта не е стигнала навреме до бъдещия стар затворник, с което новото му жестоко престъпление можело да се избегне. “В общината 52% от населението ни е от ромски произход. Циганската махала в Мъглиж е сред най-големите в страната, тук постоянно идват и си отиват хора, без да се регистрират”, признава зам.-кметът на общината Методи Марков, който е и бивш полицай./ 24 часа

 


Още за: камери   Мъглиж   килърът   Още от: Синя лампа

Принтирай статия
6 коментара
10 Март 2015 10:39 | някой
Оценка:
19
 (
19
 гласа)

Егати криворазбраната демокрация. Какво е това правосъдие, какво е това чудо-след всичките си подвизи рома е на свобода, за да убива. Незабавно връщане на смъртното наказание.


10 Март 2015 13:33 | инж. Веселин Попйорданов
Оценка:
12
 (
12
 гласа)

КРАЙНО ВРЕМЕ Е НА РОМИТЕ ДА СЕ СЛОЖАТ ЧИПОВЕ!!!
ТЕ СА ПО ГОЛЯМА НАПАСТ ОТ КУЧЕТАТА!!!


10 Март 2015 16:12 | някой
Оценка:
6
 (
6
 гласа)

Господа управляващи, докога болшинството цигани ще паразитстват върху болшинството трудещи се хора и пенсионери? Как мислите да я караме като след около 20 години в резултат на мъдрата Ви политика паразитите ще са повече от гостоприемниците? Или когато това време настъпи тогава всеки да се оправя както знае. Така ли?


10 Март 2015 22:42 | eva
Оценка:
6
 (
6
 гласа)

Е, КАК ТАКА 5 ДЕЦА? ЗНАЕ, ЧЕ Е БЕЗ РАБОТА И БЕЗ СРЕДСТВА И ПРАВИ 5 ДЕЦА. КОЙ ДА ГИ ГЛЕДА? ДЪРЖАВАТА ? ТА ТОВА СМЕ НИЕ С НАШИТЕ ДАНЪЦИ! ДА ИМА ЗАКОН - КАТО НЕ МОЖЕ ДА СЕ ГРИЖИ -САМО 1 ДЕТЕ! СТАНАХМЕ КАТУН И ТОВА Е! И НЕПРЕКЪСНАТО СЕ ЖАЛЯТ И ИМАТ ПРЕТЕНЦИИ


10 Март 2015 23:43 | ivanova
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Не апелирам убийците в България, но защо не убиете някое мамино детенце на някой депутат или съдя? Много интересно как ще се процедира. Вярвам че още на следващия ден, в парламента ще се гласува нов закон. Тези висестоящи докато не изпатят, нищо няма да се промени.


11 Март 2015 00:56 | ЛОНДОН
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

ПОДКРЕПЯМ ГОСПОЖА ИВАНОВА




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар