Камери снимали митничарите на Капитан Андреево как свиват на фунийки банкноти от рушвети



Шефката на апелативната спецпрокуратура Даниела Попова разказа, че бандата деляла парите след всяка смяна.
Един държал каса с 32 хил. евро у дома, още 15 хил. лв. увил във вестник
* За 14-има ще искат постоянен арест, 22-ма са обвинени
Камера в стая на митническия пункт на Капитан Андреево е снимала задържаните митничари да свиват парите от подкупите на фунийки и така да ги изнасят от пункта. Преди това изкараните незаконно пари били разпределяни на 13 купчинки, колкото били участниците в корупционната схема по време на смяната, разказа в понеделник шефката на апелативната спецпрокуратура Даниела Попова. Така тя потвъди думите на премиера Бойко Борисов, цитиран от в. “24 часа”, че парите са свивани на фунийки.
За да действа схемата, участвали митничари от всички смени и нива - от младши инспектор до началник-смяна.
Най-опитният служител бил мъж със стаж от 30 г. на Капитан Андреево
6-спь от обвиняемите пък били уволнявани и после връщани от съда на работа, някои от тях по два пъти. Причината - недоказано обвинение за подкуп.
Общо 22-ма души са обвинени за участие в банда за подкупи и длъжностни престъпления. При най-голямата антикорупционна операция на пункта с Турция в неделя бяха задържани 33-ма. 11 са освободени, 8 души са пуснати срещу гаранции от по 5 хил. лв. За останалите спецпрокуратурата ще иска в сряда от съда да ги остави в ареста.
Митничарите работели с 2 ценоразписа - за коли и за тирове и автобуси. Първите минавали тънко - от 2 до 5 евро. От 150 до 300 плащали шофьорите на бусове и тираджиите. Сумите били давани, за да се избегне щателна проверка, която значително забавя преминаването през пункта. Основните жертви били турци, румънци и молдовци.
В края на смяната един от митничарите отивал в служебна стая и разделял плячката на 13 купчинки. После ги свивал на фунийки и ги разнасял по домовете на другите. Късметът на митничарите ги изоставил през август, когато ДАНС засекли схемата и подали сигнал в прокуратурата. Оттам решили да следят камерите и така се сдобили с кадрите как се разпределял “порционът”. Най-много отивал за началника на смяна, поясни наблюдаващият прокурор Андрей Андреев.
Оказало се, че митничарите, които според обвинението действали от март т.г., вече са успели да инвестират спечеленото в движимо и недвижимо имущество. Част от валутата пръснали по почивки на екзотични места, стана ясно от думите на прокурор Попова.
Общо у задържаните, колите и домовете им били намерени малко над 150 000 лв. При ареста на последния задържан се оказало, че в дома си държи метална каса с 32 хил. евро.
“От кредит са”, оправдал се веднага мъжът
За 15-те хил. лева, скрити във вестник, обаче нямал обяснение.
“Сега ще се окаже, че всички са много болни и нямат пари за адвокати”, предположи прокурор Попова обичайната схема при задържането на митничари.
“Капацитетът на ареста в Свиленград се изпълни още след първите арести на служители на митницата. Започнаха да отвеждат закопчаните в следствените килии в Харманли и Хасково. Доколкото разбрах, и там вече няма места. Мои потенциални клиенти са в едно помещение със заловени на браздата нелегални. Това нито е обичайно, нито нормално", съобщи за “24 часа” свиленградски адвокат, който е бил потърсен от задържани на ГКПП Капитан Андреево митничари за правно съдействие.
14 от прибраните в ареста са били от отстъпващата нощна смяна в неделя сутринта, съобщиха запознати. Те били изненадани в момента, в който си поделяли заработеното. Задържани има и от останалите 3 митнически смени. По време на наблюдението имало странни ротации на служители, което навеждало на мисълта за определени техни роли в схемите, твърдят разследващи.
В понеделник от Агненция “Митници” категорично отрекоха, че е задържан шеф на смяна. “Кадровият дефицит след арестите е запълнен. Направи се преразпределение на личния състав, работата на пункта продължи нормално. За нощната смяна срещу понеделник са обработени 440 влизащи в България камиона и 333 излизащи тежки превозни средства. Това е близо до максималния капацитет и пропускателна способност”, казаха от пресслужбата на митницата.
Опашките пред Капитан Андреево обаче и в понеделник говореха друго: образувалата се колона от тирове по обяд надхвърляше 15 км
“Многократно съм поставял въпроса за практиките на Капитан Андреево. От моите шофьори са искали пари на ръка за щяло и нещяло. Корупцията обаче явно не може да бъде изкоренена. Затова се реших и на крайна мярка: спрях няколкото поддържани линии за пътнически превози за и от югоизточната ни съседка”, каза шефът на най-голямата автобусна фирма в Хасково “Арда тур” Себахтин Исмаил.
От години митница Свиленград се тресе от мегаскандали, а сегашният е като дежа вю на ставащото през годините. Първата голяма публична акция бе операция “Граница” през лятото на 2010 г., когато спецслужбите арестуваха цялата смяна на Капитан Андреево. Тогава за пръв път в историята си пунктът бе затворен за няколко часа, а служителите бяха настлани на плаца от качулати. Впоследствие 9 митничари и граничари бяха обвинени в корупция.
В края на януари тази година всички те бяха оправдани от Хасковския окръжен съд
Това стана по едно и също време с ареста на временния шеф на митницата Тодор Караиванов. Той бе уличен във вземането на 2 подкупа на работното си място. Рушветите били поискани за “такса спокойствие” от спедиторски фирми. В офиса и дома на Караиванов бяха открити големи суми левове и евро. Впоследствие той бе освободен под гаранция от 5000 лева.
Предшественикът на Караиванов на поста - Георги Костадинов, също бе бламиран временно при акция на спецслужбите. Той бе закопчан зрелищно на 21 май м. г. пред дома си на път за работа. В служебния му автомобил бяха открити 1,5 кг амфетамин, които уж трябвало да бъдат трафикирани в Турция. Впоследствие обаче Апелативният специализиран наказателен съд пусна без мярка за неотклонение началника. Обвиненията бяха свалени и Костадинов се върна като зам.-началник на свиленградската митница.
Още не е заглъхнал шумът около разбития в края на март тази година мощен контрабанден канал за цигари от югоизточната ни съседка през пункта. Тогава в ареста попаднаха 13 митничари и граничари редом с шофьори, спедитори и помагачи. Според разследването през Капитан Андреево са минали 17 тира с акцизна стока без бандерол за милиони левове. Тепърва съдебното дело ще изяснява дали държавните служители имат вина за трафика. Заедно с подозираните за участие в схемата броят на уволнените митничари от Капитан Андреево стана 21 в средата на 2015-а.
В Свиленград слуховете за мрачно бъдеще на местното звено по внос-износа тръгнаха в края на ноември т. г. Според мълвата 50 души от старата генерация в службата трябвало да напуснат ведомството.
Пред местни медии обаче шефът на митницата Юлиян Мирков опроверга предположенията за драстични съкращения.
“Не са изготвяни списъци, които да бъдат представени пред ръководството на агенцията с цел съкращения или каквито и да било структурни промени”, заяви началникът. Другата хипотеза, която също се разпрастранява, касае статута на митницата. Тя уж щяла да остане като подразделение, но под шапката на митница Бургас. Впрочем още през май 2012 г. Ваньо Танов, които и тогава бе шеф на Агенция “Митници”, заплаши с разформироване свиленградското поделение. Поводът бе, че на теста за лоялност съставът на митницата се провали тотално. /24chasa.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.