Ексшефът на МВР Цветлин Йовчев: По делото „Червеи“ има фалшиви документи

03 декември 2015 09:20   2821 прочита


Цветелин Йовчев определи "Червеи" като опит за политически метеж и балон, който скоро ще се спук

"По делото "Червеи" има фалшиви документи. Такъв е докладът от директора на „Компютърни информационни системи“ (КИС) Иван Димитров. Подобен документ на мен не ми е представян, като аз го видях за пръв път при започването на разследването. Съдържанието му пък е абсолютно нелогично."

Това заяви бившият вътрешен министър Цветлин Йовчев вчера след разпита си като свидетел по мегаделото "Червеи". От показанията му пред магистратите стана ясно, че въпросният доклад най-вероятно е бил изготвен след избухването на скандала, като датата, която посочвала съставянето му, била подменена със стара. Според ексшефа на МВР съдържанието му също било абсурдно. В него Димитров уж информирал Йовчев, че предоставянето на пълен достъп на агентите на ДАНС до полицейските масиви била сама по себе си много опасна привилегия и претекст за манипулация. Йовчев заяви, че винаги когато агентите прониквали в системата, те били под прякото наблюдение на служители на министерството. Той допълни също така, че те нямало как да манипулират данните, а само наблюдавали потока от информацията. Бившият вътрешен министър обясни поведението на Димитров като лично отмъщение към него. Причината за това била, че директорът на КИС бил отстранен от длъжност, след като многократно бил предупреждаван да спре в качеството си на длъжностно лице да се среща с представители на едрия бизнес. Йовчев даде своите показания на заседание по делото срещу бившия председател на Софийския градски съд Владимира Янева и бившия директор на отдел "Вътрешна сигурност" Тодор Костадинов.

Двамата са обвиняеми за това, че Янева е разрешила, а Костадинов прилагал СРС по отношение на централния полицейски регистър много след законно установения срок - над 300 дни. Цветлин Йовчев разкри пред съда, че решението за започване на разработката било взето, след като от няколко страни постъпила информация, че има пробив в системата. Една от тях свидетелствала, че потребител на полицейския регистър предоставял достъп до системата на търговски банки. Целта била служителите на финансовите институции да бръкнат в масивите и да проучват бъдещите си клиенти. Друга информация постъпила пък директно от ДАНС, която засякла как неустановен администратор заличавал досиета, а след това изтривал и следите от влизането си. От показанията на Йовчев стана ясно, че проследяването на подобно нарушение е изключително трудно и изисквало много техническо време.

"Реално системата е можела да бъде проследена от всеки. Този, който е имал пълен достъп, е можело да предостави паролите на когото си иска и той да оперира и проверява каквато и да е било информация. Такъв е случаят с търговските банки. След това въпросният администратор изтрива данните от влизането и ровенето и на практика става неоткриваем. Това е заплаха за националната сигурност, защото представяте ли си каква информация може да изтече", обобщава ексминистърът. Единственият начин да бъде заловена къртицата бил служителите на агенцията да проникнат и да разработят специален проследяващ софтуер. Той трябвало да записва всички действия отделно от самия сървър, който всъщност бил манипулиран. Така, въпреки че следите били изтривани от полицейската система, те щели да останат на проследяващата програма. На практика обаче въпреки незаконно удължения срок се оказало невъзможно пробиването на системата от служителите на ДАНС. Това от своя страна е основание прокуратурата да поставя въпроса защо тогава е било позволявано това вечно подслушване.

 

Писанчев оправдава незаконното подслушване

Бившият шеф на ДАНС Владимир Писанчев, по времето на чийто мандат бе осъществена операцията "Червеи", оправда незаконното удължаване на сроковете. Той също бе призован вчера като свидетел по делото. Неговият разпит бе проведен при закрити врати, тъй като касаел квалифицирана информация. Пред съдебната зала обаче Писанчев заяви, че дори в неговата практика често се случвало прилагането на СРС да продължи повече от законовия 6-месечен срок. Това зависело от правните основания или ако настъпели усложнения. Както Йовчев, така и Писанчев е на мнение, че от аферата била застрашена националната сигурност на страната. Това от своя страна било достатъчно основание да се пренебрегнат нормативните срокове. /bgdnes.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар