ДАНС: Зетят на атентатора срещу “Шарли ебдо” е реално опасен за националната ни сигурност (обзор)

09 август 2016 12:38   2625 прочита


20-годишният студент пристигнал с влак от Париж през Сърбия. Не е ясно какво е правил от 26 до 28 юли в България 20-годишният французин от марокански произход, зет на един от атенаторите срещу френския сатиричен седмичник “Шарли ебдо”, е истинска, настояща и сериозна заплаха за националната ни сигурност. Това е преценката на шефа на ДАНС, съобщи говорителят на главния прокурор Сотир Цацаров Румяна Арнаудова.

В неделя френските медии съобщиха, че Мурад Хамид, който е брат на съпругата на Шариф Куаши, е задържан у нас. В сряда Софийският градски съд ще реши дали да предаде Мурад Хамид на френските власти. Те го издирват с европейска заповед за арест. Мурад е студент по природни науки в университета в Нанси. Той е роден на 8 юли 1996 г. в Шарлевил-Мазиер.

По време на атаката срещу “Шарли ебдо” е ученик в местната гимназия. Тогава френските власти го разследват като участник в атентата. Те смятат, че Мурад е карал колата, с която братята Куаши стигнали до редакцията. Мурад обаче получил солидна подкрепа от съучениците си, според които по време на атаката той е бил на училище.

В началото на юли студентът изчезнал и бил обявен от сестра си за издирване На 26 юли в 19,45 ч Мурад се появил на ГКПП Калотина. Той пътувал с международния влак от Париж сам, само с една чанта багаж. Българските власти го попитали с каква цел идва в страната. Обяснил, че пристига като турист за една седмица. След това следите му се губят.

“Нямаме информация къде и какво е правил от 26 до 28 юли”, каза говорителят на главния прокурор. В момента, когато Мурад Хамид влязъл в България, системата Шийз показала сигнал за наблюдение, тъй като вече е бил обявен за безследно изчезнал от сестра си във Франция. Сигналът за наблюдение не позволява Мурад да бъде задържан, а само Франция да бъде уведомена, че е в България. На 28 юли в 1,30 ч през нощта Мурад се появил на ГКПП Капитан Андреево, за да премине в Турция.

“Тъй като не е имало каквато и да е забрана да се придвижва на територията на страната ни, нито пък да се спира неговото движение, той е бил пропуснат”, обясни Арнаудова. Едва прекосил граничната бразда обаче, той бил незабавно експулсиран от турските граничари Причината - Хамид е имал забрана да влиза в Турция за 5 години. Часове след като Мурад Хамид бил върнат от Турция, чрез бюро СИРЕНЕ постъпва информация от Франция, че младият мъж е пътуващ боец за “Ислямска държава”.

Гранична полиция задържала Мурад за 24 часа и незабавно бил уведомен шефът на ДАНС Димитър Георгиев. Още същия ден той, събирайки цялата информация, издал заповед за експулсиране на Мурад Хамид и забрана французинът да влиза в България за 10 години “Прието е, че представлява истинска, настояща и сериозна заплаха за националната сигурност”, каза говорителят на главния прокурор.

Още сутринта на 29 юли, само часове след като бил върнат от Турция и задържан от гранична полиция, в Софийската градска прокуратура е получена европейска заповед за арест. Тя била издадена от прокуратурата към главния съд в Париж. Основанието да се иска арестът на 20-годишния студент по биология е, че е извършвал дейност, свързана с тероризъм. Френската прокуратура го е посочила като участник в организирана престъпна група за подготовка на терористични актове, каза Арнаудова.

Въз основа на европейската заповед Хамид е задържан за още 24 часа, но вече от 5-о РУП в София. На следващия ден - 30 юли, градската прокуратура наредила 20-годишният французин да бъде задържан за още 72 часа. Тогава постъпил и българският превод на европейската заповед за арест, издадена от Париж. Съдия Петя Крънчева го оставя в ареста. В случай на жалба или протест делото е трябвало да се гледа на 9 август. До петък не е постъпила жалба от Мурад срещу задържането му.

Няма информация дали е имал съучастници или помагачи и хора, които са го ориентирали. Ако ДАНС или МВР установи такива факти, те ще бъдат докладвани на спецпрокуратурата, увери говорителката на Цацаров Румяна Арнаудова. Той искал час по-скоро да се върне във Франция Мурад Хамид иска час по-скоро да се върне във Франция, каза за “24 часа” служебният му защитник Драгомир Александров.

Затова клиентът му не обжалвал задържането пред Софийския апелативен съд, вероятно нямало да обжалва и решението по делото, образувано по европейската заповед за арест. Адвокатът описа Мурад като високо повече от 1,80 м момче, слабичко, мургаво, с очила. “Изглежда като типичен студент”, добави защитникът. Нищо във вида му не подсказвало, че отива да се бие за “Ислямска държава”.

Мурад бил разтревожен от престоя си в ареста и затова държал да се върне бързо в родината си. Той се възползвал от правото си да не дава обяснения. Казвал само, че иска да се прибере във Франция по-бързо. С адвоката си разговарял, но не казвал къде е ходил и дали се е виждал с някого през двата дни преди задържането.

“Дори и да ми беше казал, адвокатската тайна не ми позволява да го разкрия”, каза защитникът. Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова предположи, че делото по екстрадирането на Мурад може да приключи и за един ден, а след това да бъде организирано предаването му на Франция./24chasa.bg


Още за: ДАНС   зет   влак   Париж   Сърбия   Още от: Синя лампа

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар