Цветан Василев краде нов 1 милиард



„Инвеститори” придобили 6 ключови дружества за 1 евро
Цветан Василев подготвя поредния си мащабен удар. Избягалият банкер, който източи над 2,5 милиарда лева от вложителите на КТБ, фалира банката си и се скри в Сърбия, е задействал в ход нагла операция, с която цели да открадне близо 1 милиард лева. С подставени лица той се опитва да отмъкне дялове в БТК и „Виваком", военните заводи „Дунарит" и „Авионамс" и още няколко по-малки компании. И то под носа на цялата държава! Негови съучастници в планирания обир са четирима бизнесмени, които кацнаха в София и се представиха на пресконференция като „надеждни инвеститори", пише Всеки ден.
За целта преди броени дни е създадена компания със странното наименование „LIC33". Идеята е дружеството фантом да придобие дялове в БТК, „Виваком", военните заводи „Дунарит" и „Авионамс", НУРТС, агенцията за измерване на тв рейтинги „Гарб", втория цифров мултиплекс „Фърст диджитал", който разпространява единствено сигнала на БНТ и др. Шестте стратегически компании, контролирани от Цветан Василев, ще бъдат продадени за 1 евро от регистрираното в Люксембург дружество.
Проблемът всъщност е, че всички цитирани фирми са били финансирани от фалиралата КТБ, следователно собствеността им трябва да стане държавна. След като държавата ги продаде, с парите ще бъдат върнати част от парите на десетките хиляди измамени от банкера вложители. С хитрия ход да продаде фирмите на дружество-фантом, зад което стои самият той, Цветан Василев на практика ги запазва за себе си. „Това е безпрецедентна наглост. Ще бъде скандално, ако правителството одобри подобна сделка", скочиха днес във финансовите среди. Някои дори заподозряха опит за реабилитиране на Цветан Василев и политическа подкрепа за завръщането му.
Създадената за целта „инвестиционна група" „LIC33" съобщи, че е придобила дела от 43,3% на Василев в БТК, най-голямата по приходи телекомуникационна компания в България, и че възнамерява да изкупи и останалите акции в нея. Информация за покупките даде днес обявилият се за единствен собственик, инвеститор и председател на „LIC33" Пиер Луврие. Белгиецът е имал бизнес в Русия като председател на частния инвестиционен фонд „CFG Capital", който пък влиза в партньорство с „Маршал Капитал" на кремълския олигарх Константин Малофеев.
Луврие има забрана да посещава редица европейски държави и САЩ и е известен в бизнес средите като мастит международен аферист. Той призна, че паспортът му е издаден в Русия и ловко опитваше да се измъкне от журналистически въпроси за бизнес връзки с международни измамници. Повече от ясно е, че Луврие е подставено лице на самия Цветан Василев, коментират в бизнес средите. Белгиецът с руски паспорт гръмко обяви, че компанията ще поеме дълговете на дружествата в размер на 900 милиона евро. За целта щели да търсят банкови заеми.
В първата си официална реакция за сделката правителството заяви, че призовава инвеститорите да докажат произхода на средствата си, „с които реализират придобиванията на дялове от юридически лица, осъществяващи дейност на територията на Република България". От МС посочват, че едва след като установят произхода на парите на инвеститора, „на база анализа на предоставената информация, ще преценим дали да влезем в контакт с тях". Кабинетът наблюдава „с подчертано внимание всички големи сделки с активи, за които се предполага, че имат връзка с КТБ и обвиняемия Цветан Василев", се казва още в съобщението. За сделките би трябвало да се произнесе и ДАНС, тъй като придобитите дружества имат отношение към националната сигурност на страната.
„Продавачът се раздели с всичко и не участва повече по никакъв начин", твърди Луврие. Той обяви, че компаниите се придобиват срещу изкупуване на дълговете им, които по предварителна оценка били за около 900 млн. евро и с изплащането на 1 евро на продавача. Част от задълженията са към КТБ, чийто лиценз бе отнет. Луврие на няколко пъти обеща, че целта на купувачите е първо да върнат заемите към КТБ и затова ще се срещнат с бъдещите временни синдици на банката, за да установят колко точно са задълженията на придобиваните от тях дружества.
Луврие демонстративно се разграничи от досегашния собственик Цветан Василев, чието име бе споменато едва в края на пресконференцията в отговор на въпрос дали той е „продавачът", както през цялото време бе представян банкерът от представителите на „LIC33". Василев получил 1 евро за активите си, а инвеститорите поели ангажимент да изплатят дълговете им за около 900 млн. евро.
Кредитите щели да бъдат погасени, когато настъпи падежът им. За някои това означава през тази година, а за други през 2019 г., какъвто е случаят със заема на БТК. Луврие обясни, че правителството трябва да е щастливо, че така ще си върне част от парите, дадени за изплащане на гарантираните влогове в КТБ, които надхвърлят 3,5 млрд. лв.
Цветан Василев, който се укрива в Белград, досега не е споменавал за сделката, въпреки че редовно публикува изявления на личния си сайт, свързани с повдигнатите му обвинения за източването на КТБ. Това е повече от ясно свидетелство, че именно той стои зад съмнителната сделка.
Пиер Луврие добави, че се запознал с Цветан Василев в началото на тази година, а връзката станала чрез негови познати, които познавали съпругата му Антоанета. Белгиецът не обясни в каква връзка за кратко тази година бе прокурист на „Дунарит" и „Авионамс". В момента той е управител на фирмата „Кемира", която е мажоритарен акционер в „Дунарит". От пространното изявление на купувачите така и не стана ясно как точно ще придобият собствеността в шестте дружества. През цялото време представителите на „LIC33" говореха за сделката като осъществена, но чакаща одобрение от „регулаторните органи".
Данните в българския Търговски регистър не показват към момента да има смяна в притежателите на компаниите по веригата на собствеността. Според българските закони сделките трябва да бъдат одобрени от Комисията за защита на конкуренцията. Към момента там не е подадено искане за това.
Интересното е, че по време на пресконференцията си Пиер Луврие не спомена нито една конкретна институция - банка, фонд или реален инвеститор, който ще се ангажира да вложи пари за покриване на дълговете на придобитите предприятия към КТБ. Това изобщо не подхожда на инвестиционен фонд, който има възможности да вложи или да осигури близо 1 млрд. евро. Ако пък това са собствени пари на Луврие, изобщо не е ясно как ги е „спестил", при положение че досега е бил основно мениджър в компании в Русия, коментират запознати.
Съдят „инвеститора" в Русия за кражба на 24 милиона евро
Новият „спасител" на рухналата империя на Цветан Василев се оказа подсъдим в Русия. По информации в руски медии в момента тече дело срещу Пиер Луврие и останалите директори на „Русгрейн Холдинг", заведено от миноритарния акционер „Плазма лимитед" за нанесени от тях вреди на това дружество за около 1,5 млрд. рубли - около 24 милиона евро. „Това не означава ли, че става дума за лице, което ощетява компании и коeто се опитва сега да стъпи на българския пазар, овладявайки активи с голи обещания, но можейки да ги експлоатира и да отклонява печалбите от тях?", питат се в бизнес средите.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.