9 свидетели срещу Баретата са в неизвестност

Златомир Иванов-Баретата се явява всеки път в съда с близо 30 човека охрана
Изчезнали свидетели, липса на подписи в полицейски протоколи и недостатъчно доказателства спъват работата на прокуратурата по делото срещу Златомир Иванов-Баретата. Девет от общо тринайсет свидетели не се явиха на последното заседание в спецсъда срещу сочения като наркобос Иванов. Въпреки редовното им призоваване магистратите бяха принудени да констатират в протокола девет пъти "не е открит на посочения адрес".
От доклада на дирекция "Охрана" стана ясно, че половината от призованите свидетели не живеят или никога не са обитавали посочените апартаменти, докато другите от години били духнали в чужбина. Прокуратурата успя все пак да разпита четирима свидетели. Изненада предоставиха двама от тях. Първоначално те зарадваха обвинението със своите показания, който дадоха в качеството си на поемни лица. Става дума за акция срещу сочения като лейтенант на баретата Добромир Добрев от 2013 г. При нея ченгетата открили канабис, кокаин, амфети и екстази. От разказа на Драгомир Иванов и Камен Калачев, които били комшии на Добрев, стана ясно, че те си спомняли, че полицаите открили някакви вещества, но не знаели какви са. Всичко щеше да е наред, ако го нямаше следния гаф. Свидетелят Иванов заяви, че не може да види подписа си върху протокола за претърсване и изземване. Това наложи на съда да назначи графологична експертиза. Ако в действителност парафа на поемното лице го няма, пада и достоверността на протокола. Нарушение на правилата се оказа и самото снемане на показанията на комшиите в полицията. Стана ясно, че те не пресъздали със свои думи какво са видели, а само изчакали ченгето да набере текста на лист, да го копира два пъти и да им го даде за подпис.
Така след показания на Росен Драгнев-Капитана, който преди година изчезна безследно, прокуратурата е в задънена улица и не може да намери никой, който да уличи Баретата. Именно след като Капитана отиде сам при ченгета и им разказа за престъпна схема, чийто мозък бил бившият командос, тръгна и делото за наркотици срещу Иванов.
Основният свидетел по делото Росен Драгнев-Капитана е в неизвестност, след като преби зверски дилър от Стара Загора
Според обвинението ръководител на групата е Златко Баретата, а тя е действала от октомври 2011 г. по Южното Черноморие, София и Казанлък. Златомир Иванов ръководил бандата до 29 януари 2013 г., когато срещу него бе извършен неуспешен опит за убийство пред Съдебната палата в София. Веднага след стартирането на процеса самият Златомир опроверга показанията на Драгнев, с когото имал общ бизнес с бензиностанции в Казанлък: "Всъщност какво се получава - идва едно момче, закъсало финансово, представено ми е, че разбира от бизнес, осигурявам му пари за дейността и в момента, в който решавам да направя моя си ревизия, той се свързва с полицията и се правят договорки. Той става основен свидетел срещу мен и образуват дело за наркотици". Любопитен факт в развитието на процеса е и оттеглянето на показанията на друг свидетел - Иван Колев, който е работел за Капитана. Заради неговите показания Баретата е обвинен и в присвояване на "Мерцедес Е 500".
"Нямам претенции към Иванов. Виждал съм го, но не го познавам. Той не ме е бил и не ми е вземал колата." Колев се отрече от показанията си в полицията и заяви, че са му дадени готови и трябвало само да ги подпише. В тях се разказва как е ходил в дома на Златко Баретата по поръчение на Росен Драгнев, за да му закара джип „Мерцедес“. С това най-вероятно ще падне тази точка от обвинението срещу Баретата.
Златко чака решението на ВКС
ВКС трябва да се произнесе до края на месеца и по знаковото дело срещу Златко Баретата и още 20 души за трафик на дрога. Той е осъден на 6 години от Апелативния съд по обвинението, че е сформирал и ръководил банда за разпространение на наркотици, известна като "Фирмата". Две инстанции го оправдаха по второто му обвинение – че е поръчал убийството на Румен Стефанов–Алфа. /bgdnes.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.