33-ма митничари арестувани със 100 000 лв. от рекет (ОБЗОР)



Десетки полицаи се изсипаха на ГКПП Капитан Андреево вчера. В акцията срещу митничарите участваха 140 служители от различни институции. СНИМКА: 24 часа
Задържали ги, докато разпределяли парите от “такса спокойствие”
33-ма митничари от Капитан Андреево бяха задържани при най-мащабната антикорупционна операция в историята на митница Свиленград.
При 100-те обиска на служителите, техни автомобили, кабинети и жилища бяха открити общо 100 000 лв., съобщи шефката на апелативната спецпрокуратура Даниела Попова. Сред арестуваните е началник на смяна.
“Има хора с различни длъжности и отговорности. В повечето случаи парите са давани на ръка, за да се избегне щателна митническа проверка. Сумите са варирали според вида на превозните средства и товара им и са между 5 и 200-250 евро”, каза прокурор Попова.
Корупционната схема се разпростирала на 3-те вида платна за проверка: за леки автомобили, автобуси и камиони. Така ставало възможно в страната да влизат акцизни и други видове стоки.
“Акцията започна в 8 ч на платната за влизащи от Турция превозни средства. Първо се изсипаха няколко коли. Митничарите бяха извадени от 30 -ина униформени навън. Наредиха им да застанат прави на по 10 м разстояние един от друг, за да не могат да си говорят. После започна тараш на компютрите, на служебните помещения и на арестувани”, разказа свидетел. За по-голям респект бопаджиите извадили пистолети и почнали да ги размахват.
Операцията започнала в няколко града и села в Хасковско едновременно и приключила малко преди 15 ч в неделя. В нея участват 140 души.
“Арестувана е цялата смяна митничари, които обработват влизащите в България през този пункт”, каза пред БНР главният прокурор Сотир Цацаров. Той уточни, че се проверяват жилища, офиси и коли в Харманли, Хасково, Димитровград, Свиленград и Любимец.
“Извършени са 100 претърсвания, 90 - с предварително разрешение от специализирания съд. Там ще текат и делата за мерките за неотклонение. След анализа на доказателствата ще бъдат повдигнати обвинения за организирана престъпна група”, уточни Попова. Част от подкупните служители били задържани, докато преразпределяли парите от заработеното. Тепърва ще се изяснява ролята на всеки в схемата, за да се потвърди или отрече съмнението за пирамидална структура.
Вчера в митническо управление в Свиленград цареше пълно недоумение за станалото. Наши източници споделиха, че там узнали за него от медиите. “Разследването започна преди половин година. Използвани са СРС-та. Има много свидетели, които разказват за дейността на задържаните”, добавиха от прокуратурата. Оттам отказаха да назоват поименно служителите на по-високи длъжности. На самата митница плъзна слухът, че сред уличените има и отговорници по линията на наркотрафика. Твърди се още, че 95 на сто от визираните в разследването са служители с дългогодишен стаж.
Заради операцията най-големият сухоземен граничен пункт у нас остана затворен за няколко часа. Главният прокурор Сотир Цацаров поднесе “извинения на българските и на чуждите граждани, чието движение на границата е било затруднено”. Сутринта тировете не се допускаха и пред КПП-то се образува 7-километрова колона от камиони. По обяд обаче работата бе възстановена.
Премиерът Бойко Борисов:
Свиват фунийки и събират парата
“Благодаря на ДАНС, БОП и прокуратурата за работата по разкриване на корупционната схема на турската граница. Надявам се, че корумпираните ще си получат заслуженото. Информирахме турската страна, че временно ще е затруднено преминаването през ГКПП, докато изпоарестуваме всичките. Очаква се около 80-100 обвинения да има”, каза премиерът Борисов за спецоперацията на граничния пункт. Той бил информиран преди дни, че се готви акция. Десетки служители били снимани как вземат пари.
“От доста време ги наблюдават как си свиват фунийките и събират парата. А тези пари на нас ни трябват за пътища, образование, здравеопазване”, каза Борисов. Смята, че ефективната борба с корупцията и организираната престъпност догодина ще донесе повече приходи в бюджета и те от 2,6 млрд. лв. ще станат 3 млрд./24 часа
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.