1/3 от убитите на пътя в София на Околовръстното и “Цариградско шосе”



Девет от 30-те загинали след тежки катастрофи в София от началото на годината са намерили смъртта си на околовръстното шосе и на бул. “Цариградско шосе”.
Това показват данните на столичната Пътна полиция, предоставени на “24 часа”.
Мрачната статистика започва с инцидент на “Цариградско шосе” от 2 януари, когато кола отнесе неправилно пресичащ пешеходец. Последният инцидент в двата най-опасни участъка в София е на 16 май. Тогава с мотора си загина д-р Ангел Ангелов.
7 са загиналите на околовръстното шосе и двама - на “Цариградско”.
Толкова са и тежките катастрофи там.
Разстоянието от Националния исторически музей до разклона за кв. Симеоново е отсечката с най-голяма концентрация на пътнотранспортни произшествия.
“Хората виждат, че това е прав участък, двете платна са отделени с мантинела, и си позволяват да превишат ограниченията за скоростта. Разсейват се и се забиват в мантинели и стълбове, както и в колите пред тях. Често за изпреварване влизат и в бус лентата, което също е нарушение”, каза пред “24 часа” комисар Тенчо Тенев, началник на отдел “Пътна полиция” в СДВР. Когато времето е лошо, видимостта намалена, а пътят - хлъзгав, стават още повече инциденти. Ситуацията е подобна и на “Цариградско шосе” в района на 4-и километър.
От началото на годината в София са станали 7636 катастрофи. Тежките са 479, като при тях са били ранени 566 души. Статистиката показва, че на ден в столицата стават по 3 катастрофи с пострадали.
Инцидентите без ранени са 7157, или по близо 44 на ден. За сравнение миналата година по това време е имало 712 ранени при 698 тежки инцидента. Загиналите обаче са били 24, или с 6 по-малко. Общо за 2014 г. в София са станали 16 694 катастрофи. 1491 души са пострадали в 1299 тежки инцидента, а 57 са загинали. 15 395 пък са били инцидентите само с материални щети.
При една от последните тежки катастрофи на околовръсното загина 49-годишният лекар моторист д-р Ангел Ангелов.
Той се удря в спрял в най-лявата лента бус, който трябва да обезопасява ремонт на уличното осветление. Обезопасителни знаци за ремонта преди буса обаче няма и мотористът не е имал никакво време за реакция, твърдят свидетели и близки. Фирмата изпълнител категорично отрича.
Ограничението на скоростта в района е 80 км/ч.
Тепърва ще се водят дела, за да се изясни имало ли е знаци, или не.
При друга трагедия на околовръстното шосе, близо до отбивката за бул. “България”, турски студент с “Порше Кайен” помете две аварирали коли и каравана. Катастрофата стана на 26 април, един загина. В дясната лента е имало две коли с включени предупредителни светлини - едната от тях е аварирала, а другата - дошла на помощ. Джипът е връхлетял върху тях и е помел едно от момчетата - 25 годишния Мариян.
Докато е падал, пострадалият Мариян успял да спаси приятеля си Явор, като го е изблъскал далеч от гумите на джипа и от смъртта. Двамата отишли, за да помогнат на своя приятелка, закъсала на околовръстното. Отбиват колата си зад нейната и пускат аварийните светлини.
Докато се опитват да видят каква е повредата, са пометени от връхлетелия ги джип. Той е карал в същата лента и не е успял да спре, защото в съседното платно с нормална скорост се движела каравана с германско семейство. Така първо удря едната кола, после другата, а накрая връхлита върху момчетата.
На 12 март, отново на околовръстния път, 18-годишно момиче и 26-годишен мъж загинаха при катастрофа, а 19-годишният шофьор бе ранен.
Беемвето им се движело с около 100 км в час, когато шофьорът изгубил контрол, колата се преобърнала по таван и се ударила в дърво.
На “Цариградско шосе” има по-голяма опасност за пешеходците, които не използват подлезите и минават през булеварда, прескачайки дори мантинелата.
На 2 януари възрастен мъж бе отнесен от мерцедес, докато се опитвал да пресече в района на хотел “Плиска”.
Комисар Тенчо Тенев, началник на отдел “Пътна полиция” в СДВР: Не може да се качиш в колата и да не мислиш за шофирането
- Комисар Тенев, каква е основната причина за катастрофите в София?
- Не може да се качиш в колата и да мислиш, че имаш проблем в службата. Човек трябва да е съсредоточен в пътя. Разсеяността е най-големият проблем. Основната дейност на шофьора е да кара съобразено с пътното движение.
- Има ли други причини?
- Шофьорите се изнервят от задръстванията. Тръгват и се гонят кой първи да стигне до светофара, без да предполагат, че тия 1-2 минути може да им спасят живота. Ако пък не ги хванат, често минават на червено. После ни се обаждат очевидци да ни кажат: “Тука един мина на червено и се заби в друг, дето избърза.”
- Някои шофьори обвиняват полицаите, регулиращи светофарите, че правят задръстванията.
- За съжаление, много хора ни обвиняват, че Пътна полиция не си върши работата. Това не е така, регулирането на движението и посещението на катастрофи е малка част от работата ни. Когато катаджията види една линейка, той е длъжен да ѝ направи път. Там става дума за човешки живот. Може човек да е с инсулт и ако катаджията не го пусне, този човек може да си отиде. А и никой не мисли за полицая, който седи в кабинката. Той по цял ден диша вредните изпарения на десетки хиляди коли. Вместо това го псуват, че заради него са закъснели с 2 минути.
- Колко нарушения хващате с камерите?
- На ден засичаме по 170 души, които превишават скоростта, благодарение на камерите. Около 130 от тях се засичат с мобилните ни камери, които са близо 20. Останалите 40 нарушители хващаме с помощта на двете стационарни камери. Постоянно местим записвачите в най-опасните райони.
Снимкa:24chasa.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.