30% от храната на масата е генно модифицирана, след време ще забравим истинския й вкус, но сме член на ЕС и ще играем танца за много пари

23 февруари 2010 00:20   9 коментара   26954 прочита
В. Костов
В. Костов


В. Костов

Бившият шеф на “Млечна промишленост” - Благоевград д-р В. Костов

- Д-р Костов, какво означава генетична модификация?

- Казано с две думи, това е естествена или изкуствена мутация (генетично изменение), което стои и в основата на еволюцията на живите организми. Генетичният им материал е изменен чрез техниките на генното инженерство и така става възможно плодовете и зеленчуците, които слагаме на трапезата ни, да бъдат запазени по-дълго в прясно състояние, а житните и бобови култури, например, да бъдат по-издръжливи на студ, на суша или на температурни аномалии.

Науката е доказала отдавна, че чрез естествени мутации са се появили всички съвременни живи същества на земята.

- Какво различава обаче естествените мутации от тези, които са предизвикани чрез новия метод на генетичната модификация?

- Новият метод създава възможност по-бързо отделни гени да се открият, селектират и пренесат в редица растения – житни, бобови, зеленчукови, плодови и т.н. Преди двайсет години, например, развитието на генната модификация в САЩ, Китай, Япония и други страни доведе до създаването на нови сортове царевица, соя, памук и т.н., което увеличи значително добивите от декар.

- От 436 млн. дка през 2003 г. през 2009 година генно модифицираните сортове са заемали 1 250 000 000 дка, т.е. близо 3 пъти повече.

- Този факт още веднъж доказва, че колкото и да се съпротивляваме срещу него, генното инженерество ще завладява все повече и повече територии от храната, която се произвежда за хората или домашните животни.

- Не означава ли това, че в един “прекрасен” ден може да се окаже, че сме забравили напълно вкуса на плодовете и зеленчуците, отгледани в личната ни градинка или на нивата?

- Това вече се случва и у нас. На пазара ни предлагат домати, които имат вкус на пластмаса, но не се развалят цял месец. В кварталния ни магазин вчера видях ягоди, които няма как да бъдат толкова едри и толкова твърди, ако не са продукт на генна модификация. Не изключвам след още няколко години да не може да различим какво ядем всъщност.

- Забраната за отглеждането на генно модифицирани организми и производството на генно модифицирани храни дава ли някакъв резултат?

- На хартия може и да даде, но на практика това няма да стане, защото тук се намесват и ще продължат да се намесват много корпоративни и частни финансови интереси. А срещу тях ние, обикновените хора, нямаме никакъв шанс за успех.

- Например?

- Да речем, че вие сте производител на пшеница или царевица и изкарвате по 300-400 килограма зърно от декар, които продавате по 50 ст. за килограм на пазара. В един хубав ден в селскостопанската аптека ви предлагат да засеете вашите 1000 декара с генно модифицирана пшеница, която ви осигурява двойно по-висок добив от декар. Какво ще изберете - да получите по-високи добиви и повече приходи или обратното? Естествено, ще изберете първата възможност. И никой няма да може да ви каже копче, защото това е бизнес и винаги може да представите на властите заключението на учените, че този вид храни не увреждат здравето на хората или животните.

- Но не го и подобряват, нали?

- Да, така е и това е нещото, с което мнозина като мен и вас не могат да свикнат! Производството на една храна обаче не се спира от производство заради това, че тя не е в състояние да подобри здравето на човека или животните, а дали вреди на тяхното здраве. И тъй като науката твърди, че генно модифицираните храни не вредят на човешкия и животинския организъм, производството няма как да бъде спряно.

- Специалистите обаче са на мнение, че генно модифицираните храни се различават по вкус от природно произведените. Това може ли да бъде мотив да бъде забранено производството им?

- Съмнявам се, защото няма да се намери контролен орган, който да забрани на бизнеса да произвежда нещо, което не застрашава човешкото здраве или живот. В това именно е ключът от “бараката”, както се казва, и затова аз оприличавам споровете “за” и “против” генно модифицираните организми и храните на нещо като проверка на словореда, както се казва.

- Вие против ли сте генно модифицираните организми и продуктите, произведени с тяхно участие?

- Да. Защото заменят качеството с количество и защото изминалите 10-15 години показаха, че те не са панацея, а просто продукт, който обслужва бизнеса.

- Според Вас какъв процент от храните, които слагаме на масата, са генно модифицирани?

- Проверките през миналата година, направени от Националния център за опазване на общественото здраве и Националната референтна лаборатория за анализ на генно модифицирани храни, показват, че техният обем е около 30 на сто. Според мен обаче са много повече. Това са предимно малотрайни колбаси, брашна и тестени храни, плодове и зеленчуци, където съдържанието на ГМО в тях надхвърля 20-25 процента.

- Това трябва да означава, че само вдигаме пушилка.

- Горе-долу, така излиза на практика. Или както са го казали хората – кучетата си лаят, но керванът си върви. Доказват го и анализите на националната лаборатория, които са показали, че при допустима норма на ГМО до 0.9 % в храните тяхното реално количество е било от два до три пъти по-високо.

- При една такава почти тройна концентрация на ГМО какви са потенциалните опасности?


Още за: В. Костов   ГМО   здраве   Още от: Отблизо

Принтирай статия
9 коментара
23 Февруари 2010 05:13 | браво
Оценка:
-4
 (
14
 гласа)

добро интервю.браво


23 Февруари 2010 06:41 | ааоо
Оценка:
3
 (
9
 гласа)

ако 30% от храната е генно модифицирана, то останалата част е нафраскана с химикали. Особено рибата, внос от китай и Виетнам. НЕ КУПУВАЙТЕ ПАНГАСИУС! Слагат я във вода наситена с химически вещества за да погълне колкото се може повече и ви продават след това химически лед. Риба, ксоято при размразяване става наполовина, е обработвана химически!


23 Февруари 2010 09:00 | Нели
Оценка:
0
 (
6
 гласа)

БРАВО! Често трябва да се пише в тази посока. Но както казва д-р Костов ние за съжаление нищо не можем да направим. Тъй като вече сме в европейския съюз те европейците ще ни го наложат. За съжаление ние сме много малки.


23 Февруари 2010 09:34 | chukcho
Оценка:
-8
 (
34
 гласа)

Алоо ,,Струма", тоя селянин ли е най големия специалист по генно инженерство ? Стар комунистически номенклатурчик ! И не знам защо го киприте с титлата доктор.


23 Февруари 2010 15:41 | мнение
Оценка:
1
 (
9
 гласа)

съжалявам, но ГМО култури съвсем не е същото като обработени с нитрати и други изкуствени химикали продукти. В България все още храната е натъпкана само с химикали. Вижте американците как изглеждат за да разберете до какво водят ГМО културите.
И Европейския съюз изобщо не налага тези продукти, както тука се внушава, а големия бизнес


23 Февруари 2010 17:09 | jancho
Оценка:
30
 (
58
 гласа)

Кой каза че не можем да направим нищо? Напротив,много неща можем. Ама си траем.Едно от най важните дела е :1.да си произвеждаме и семената и храната.2. не купуваме нищо от пазара.3. обявяваме правителствените ГМО-решения за екзекуция срещу нашият живот и почваме война до ликвидирането им...Никъде в светът не липсват земеделски площи.Всичко това се прави за съсипване на човека и здравето му.Ако малките камъчета се раздвижът,бъдете сигурни че ще се цепят и трошът големи скали. Успех.


24 Февруари 2010 05:58 | експерт по ГМО
Оценка:
-53
 (
61
 гласа)

Интервюто е пълно с лъжи и тенденциозно в защита на ГМО - храните. Двойно по=високи добиви има само в сънищата на такива, като този. Изследване в България преди няколко гидини, което правихме, показа, че от местните сортове царевица се получават по-високи добиви, отколкото от генетично модифицираните. Авторът не е наясно и с разликите между мутация и модификация. Второто може да се случи само по изкуствен път и не е изменението, което се става по есъествен път. Такива неграмотни публикации не трябва да има.


16 Април 2010 23:55 | silence
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

"Е, противниците на този вид продукти смятат, че те предизвикват различни алергии, че променят химическия състав на почвата, използвана за производство на различни технически култури, плодове или зеленчуци, но едно е да смяташ, а друго е да го докажеш.
- Поддръжниците на ГМО обаче са на диаметрално противоположната позиция, позовавайки се на мнението, изразено от световноизвестни учени, че приложението на генно модифицирани организми води до повишаване на добивите и икономическата ефективност от всеки декар засята площ."
И какво диаметрално противоположно има между двете позиции, когато те касаят различни неща (алергии, промяна в състава на почвата и съответно повишаване на добивите и икономоческата ефективност). Това не са взаимоизключващи се неща, господине!
Колко тъжно е да се види как аргументите на поддръжниците на ГМО са все подплътени с "трудове" на някакви "световноизвестни учени". Още по-тъжно е да се види и един уж противник на ГМО да се доверява на тази пропаганда.


17 Април 2010 00:09 | silence
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

На толкова много лъжи на едно място от доста време не бях попадал. Никъде нямало установено вредно влияние върху здравето на човека! За да твърди подобно нещо, човек или трябва да е много невеж, или да е инструктиран да говори по този начин (без да се интересува от истината). Или по малко и от двете.
Цялата концепция на г-н Костов се обляга на ПРЕЗУМПЦИИ, които той няма как да докаже. Първата и основната е теорията на еволюцията, от която се заключава че генните мутации били добро нещо. Все се цитират някакви незнайни учени, които каквото кажат--това е. (Съвсем случайно тези учени облагодетелстват корпорациите.) Също се лансира и идеята, че каквото и да правим, не можем да спрем настъплението на ГМО и сме обречени, което и е, и не е така. Защото всеки човек отговаря за себе си какво произвежда и какво купува.
Иначе има и верни неща, като проблема с монопола върху семената и зависимостта на производители и потребители, и ролята на ЕС като стожер на ГМО--ние наистина сме в "танца."




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар