Високата дигитална култура и модерен образователен софтуер за учениците

22 април 2010 00:09   9779 прочита
Момент от откриването на научната конференция
Момент от откриването на научната конференция


Момент от откриването на научната конференция

Доц. д-р Траян Попкочев: Все още липсва цялостна концепция за използването на компютърните и информационните технологии в началните класове

Повече от 60 учени-педагози от всички университети в страната и учители от Югозападна България взеха участие в научно-практическата конференция “Информационни технологии в обучението I-IV клас”, организирана от Катедрата по педагогика при Факултета по педагогика на ЮЗУ “Неофит Рилски”, домакин на която бе училище “Св. Паисий Хилендарски” в с. Абланица, община Хаджидимово. В дискусиите се включиха и представители на МОМН и на различни образователни, просветни институции и др. организации и движения.

По впечатляващите резултати от дискусиите форумът спокойно може да се нарече национален, защото процесите на модернизация все още протичат много стихийно, промените са шеметни, а няма създадена цялостна концепция във връзка с приложението на компютърните и информационните технологии в образователния процес на началните класове. Това заяви доц. д-р Траян Попкочев, зам. ректор по образователните дейности на ЮЗУ “Неофит Рилски” и председател на организационния комитет на конференцията. Според него промените в тази област са толкова динамични, че участниците в дискусиите са били провокирани да направят равносметка на всичко онова, което е постигнато в подготовката на учителските кадри за Югозападна България.

Както уточни доц. д-р Лидия Чурукова, преподавател в Катедрата по педагогика в ЮЗУ "Неофит Рилски", координатор на конференцията, много са нерешените въпроси в чисто практически план, предмет на дискусиите - какъв да бъде предметът “Информационни технологии” в началното училище - задължителен, задължително избираем или факултативен? Беше важно, каза още тя, да се анализира международният опит в това обучение, да се види как се решават тези проблеми в другите страни.

Според участниците основният извод, който се налага, е, че началните учители трябва да притежават добра компютърна и информационна компетентност, да бъдат изключително добре подготвени за новите предизвикателства, за да може тази иновация в обучението да изпълни своята мисия, а всекидневието на децата да се направи по-привлекателно, т.е. училището да се превърне в място за сбъдване на детските желания.

Сериозна дискусия предизвиква и въпросът с електронните учебници - как да бъдат структурирани, за да не изместят традиционните и се съгласуват с тях.

Според участниците в конференцията държавата е длъжна да подкрепя дългосрочно университетите, софтуерната индустрия и училищата в разработване на модерен образователен софтуер за учениците още от начална училищна възраст. Изграждането на висока дигитална култура на учениците, в тясно сътрудничество с гражданския сектор, бизнеса и родителите следва да бъде част от националната стратегия за развитие на образованието.

Отличната организация, великолепната атмосфера при дискусиите, дължим най-вече на домакините - директора на училището Мехмед Имамов, гл. начален учител Калинка Гайтанджиева, каза в заключение доц. Чурукова.

Според нея отпечатаният предварително сборник с докладите от конференцията е сериозен опит да се предложат варианти за обновяване на съвременното българско начално образование и да се обогати педагогическата практика с рационални технологии, за създаване и използване на електронни образователни ресурси.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар