В Разлог бе отдадена почит към участниците и жертвите в Илинденско-Преображенско-Кръстовденското въстание

15 септември 2012 10:42   4109 прочита


С поднасяне на венци и цветя пред паметниците на баба Магделина Юрукова и паметника пред Историческия музей в Разлог бе отдадена почит към подвига и героизма на участниците и жертвите в Илинденско-Преображенско-Кръстовденското въстание. Панихида в памет на жертвите се извърши пред паметника пред Историческия музей в Разлог, където е било и най-старото гробище в града „Свети Димитър”. Там са погребани 28 убити във въстанието. Всички те са от Крапата махала в Разлог.

Въстанието носи имената на три църковни празника, на които избухват трите основни бунта. В Битолския вилает и Солунския вилает то избухва на 2 август – Илинден, в Одринския вилает – на 19 август, Преображение Господне и на Кръстовден в Разлог.

Панихидата, в памет на убитите от Крапата махала в огнения Кръстовден на 1903 г. присъстваха кметът на Община Разлог инж. Красимир Герчев, председателят на Общински съвет-гр. Разлог д-р Мария Копанарова-Тасева, чийто прадядо Георги Стойков Копанаров също е убит във въстанието и погребан под издигнатия паметник пред Историческия музей. Присъстваха още заместник кметовете Иван Гюров и Венцислав Гърменов, служители от Общинска администрация-Разлог, представители на политически партии, признателни жители на град Разлог. Венци и цветя бяха поднесени и на паметника на Саровица, в местността „Андъко”, където загиват в сражение с турската войска четници от четата на Георги Кондев.

В Разлог щабът на въстанието се установява в Хаджиевата къща , в близост до площада пред Исторически музей-Разлог. Тук пламват първите искри на въстанието в града. Най-малкият загинал в него е едва на 16 години, а най-възрастният на 68.

Разлог става в пламъци, огромна вълна бежанци преминава през Рила планина за България, плащайки за пореден път зловещ данък за свободата. Но не угасва надеждата за близко избавление, което и се случва, възвестено с топовните гърмежи на нашата армия от билото на Западните Родопи на 5 октомрви 1912 г. - началото на Балканската война. Така на 11 октомври с освобождаването на града, погребаните на мястото, където всяка година на Кръстовден се извършва литургия в тяхна памет-старото гробище „Свети Димитър”, са овъзмездени.

източник: dariknews.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар