Уроци за лихви и кредити още в прогимназията

31 май 2015 16:36   4225 прочита
В момента предприемачеството е залегнало в учебните програми на по-големите ученици в някои гимназии
В момента предприемачеството е залегнало в учебните програми на по-големите ученици в някои гимназии


В момента предприемачеството е залегнало в учебните програми на по-големите ученици в някои гимназии

Представители на бизнеса влизат в борда на университетите

Още в прогимназията учениците ще учат за финанси, лихви, спестявания и кредити. Това ще стане след като предприемачеството бъде въведено в средното образование, което влиза в плановете на просветното ведомство. Предприемачеството ще се учи в 6-и,7-и и 8-и клас, съобщи вчера зам.-министърът на образованието проф. Николай Денков, цитиран от "Монитор". Той допълни, че учебната дисциплината може да се въведе или като отделен предмет, или да е част от някой от вече съществуващите предмети. Идеята е още от училищна възраст децата да започнат

да формират своята финансова грамотност

както и други икономически знания и умения. „Ще се започне с по-простите неща като финансовата грамотност - пари, лихви, спестявания. След което ще се развие в посока на по-глобално разбиране на икономически връзки и оттам каква е ролята на предприемачеството, на кредитите, на тези неща, които ви трябват, ако искате да се развиете в посоката на собствен бизнес“, обясни зам.-министърът. Денков обаче не посочи конкретен срок, в който предприемачеството ще бъде въведено.

Но отбеляза, че то

ще се учи и във висшите училища

които нямат икономическа насоченост. Чрез промени в Закона за висшето образование МОН ще въведе изисквания висшите училища да вкарат в учебните си планове такива курсове и програми, уточни зам.-министърът. И допълни, че просветното ведомство ще оценява кариерните центрове на вузовете и планира да обвърже финансирането на висшите училища и професионалната ориентация, която университетите предлагат. Планира се също така в университетските бордове да членуват и представители на бизнеса.

Освен това от просветното ведомство възнамеряват да затегнат контрола върху автономията на университетите. Това щяло да стане с въвеждане на законови изисквания за повече прозрачност за разходите и вътрешния живот на висшите училища.


Още за: уроци   лихви   прогимназия   Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар