Трамплин или бариера за точните науки ще бъде новият Закон за развитие на академичния състав

22 април 2010 00:08   5768 прочита
Ж. Велков
Ж. Велков


Ж. Велков

В правилника за приложение на новия Закон за развитие на академичния състав е задължително да залегнат ясни принципи и количествени критерии.

Световна практика е квалификацията на университетските преподаватели да бъде оценявана по научно-изследователската им работа (около 60% от общата оценка), по способността им да общуват с аудитория, работа със студенти, създаване на нови курсове и др. (около 40% от общата оценка).

В работата на учения би трябвало на преден план да се постави качеството и количеството на научната продукция. За сравнение ще подчертая, че в цял свят тази продукция се оценява по нивото на списанията, в които се публикува (според Impact factor-a им), по броя на статиите и броя на цитиранията на тези статии.

За да започне процедура за защита на докторантура, е необходимо докторантът да има 2 публикации, приети за печат в списание, което се реферира или споменава в различни международни реферативни издания и бази данни като ISI Web of Knowledge, SCOPUS, Google Scholar и др. Тези списания може да бъдат наречени “международни”.

За да започне процедура за доцент, е задължително кандидатът да има най-малко 20 статии, от които 15 в международни списания и 20 цитата.

При процедура за професор кандидатът е добре да представи минимум 40 статии в международни списания, 40 цитата, 2-ма защитили докторанти и поне 1 учебник или учебно помагало по дисциплината, по която се обявява конкурсът.

Способността за общуване с аудитория на кандидатите за доценти и професори следва да се оценява след изнасяне на открита лекция на дадена тема, свързана с дисциплината, за която е обявен конкурсът. Към тази оценка би било добре да се добавят мнения на колеги, работещи в същата област, на студенти (най-малко за 5 поредни години), създадени собствени учебни програми, брой ръководени докторанти и дипломанти, и др. (около 40% от общата оценка).

В хуманитарните науки ще е добре да бъдат намерени количествени критерии, сравними с критериите в природните науки. Не може и не бива една статия в международно списание, отпечатана на английски език, да бъда приравнявана със статия в сборник от статии, представени на конференция у нас.

Доц. д-р ЖИВКО ВЕЛКОВ


Още за: Ж. Велков   дискусия   ЮЗУ   Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар