Сменяме личните карти, ето защо



Парламентът прие на първо четене промени в Закона за електронната идентификация, с които се въвежда чип в документите
Парламентът прие на първо четене промени в Закона за електронната идентификация, с които се въвежда чип в личните карти. Това се случи след като НС прие два законопроекта, внесени от МС за промени в Закона за електронната идентификация, съобщи „Фокус“.Единият законопроект бе приет с 86 гласа „за“, а другият с 90 гласа. С приетите промени се създава правна възможност личните карти на българските граждани да съдържат данни и удостоверения за електронна идентичност и квалифициран електронен подпис.
Предвидено е смяната на личните карти да стане поетапно.
С цел предотвратяване движението на терористите или на терористичните групи в приетите на първо четене промените е заложено ефективен граничен контрол и такъв върху издаването на документи за самоличност и документи за пътуване.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.