След публикация на Struma.com! Оживени дебати около ОДЗ "Детски свят" в Благоевград! Форумът ни кипи от коментари - Имат ли място деца със специални потребности в масови групи?



Майки се събират на групички днес, за да обсъдят ситуацията, довечера предстои родителска среща
Вчерашната ни публикация около тормоза, който налага над останалите деца в предучилищната група 7-годишният Иван от детска градина "Детски свят" в Благоевград,, предизвика оживени коментари във форума ни. Телефоните ни прегряха от обаждания на майки, които изразиха подкрепата си към родителите, подали сигнал в struma.com рано сутринта. А той бе, че детенце със специални потребности системно тормози останалите с агресията си.
Преди дни той дори нахапал друго дете по гърба в тоалетната на детското заведение. Случаят предизвика небивал интерес. Над 25 000 читатели до момента проявяват интерес и коментират темата. Към случая, отразен в Struma.com за пореден път се закачиха останалите медии, уточнявайки този или онзи детайл по темата, и проверявайки достоверността на изложеното при нас.
Истината е, че поводът за статията ни вчера бе, че рано сутринта майката на въпросното дете го вкарала в детската градина с крясъци, от които момиченце се уплашило и се сгушило в майка си, заявявайки, че няма да влезе в градината, защото Иван отново ще я тормози. Така представител на група майки, изнервени от случващото се подаде сигнала в Struma.com със зов за помощ, заявявайки, че Иван има проблем, не може да говори, не може да общува с децата и е крайно агресивен, ако някой му откаже играчката си, например. "Децата са в предучилищна група, изрязват с ножици, използват остри предмети, ако някой пострада, кой ще понесе отговорността", казват родителите.
Потърсихме за коментар директорката Зашева, която обясни, че детето е със специални потребности и, че трябва да се интегрира, а не да се изолира от групата. Стана ясно, че момченцето повтаря предучилищната група, отложено е от училище, по- голям е от останалите и причината, според Зашева, е че децата все още не са свикнали с него.
Изявлението на директорката провокира и множеството коментари във форума. Майките са категорични, че щом детето има специални потребности, трябва да е в специално заведение, защото не било нормално другите деца да се стресират. Директорката Зашева заяви, че с детето работи ресурсен учител, но майките твърдят, че този ресурсен учител идва 2 пъти в седмицата, а детето със специалните потребности има нужда от непрекъснато наблюдение и грижи.
След публикацията ни, директорката насрочи спешна родителска среща за тази вечер, на която темата да бъде обсъдена. Има ли място Иван сред другите деца, не е ли жестоко той да бъде изолиран, и не е ли опасно за другите деца присъствието му в масова група? Не се ли нуждае той от по-специални грижи, каква е съдбата на подобни деца и знаят ли институциите каква е семейната среда, в която расте малкият Иван??!!, това са въпроси, на които ресорните институции трябва да намерят отговора. Спокойни ли са родителите, когато водят децата си на детска градина? Ще съобщим резултатите от предстоящата родителска среща.
Петя Георгиева
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.