Скандал около сборника “Петрич в миналото и сега”

Част от 20-те автори прибрали хонорари, останалите с празни джобове
Конфликт заради хонорари тлее в 20-членния авторски колектив, написал книгата “Петрич в миналото и сега”, съобщиха културтрегери от южния град. Причината е, че част от авторите са получили хонорари, други - не. До няколко дни се очаква да стане ясно колко от хората в редколегията са получили пари. Вчера един от 20-те автори бе категоричен: Някои получиха пари, без да знаят останалите. Събирахме спонсори, над 2000 лева, които не е ясно къде отидоха. От общината отпуснаха 7000 лева за издаването на сборника, но не и за хонорари. Питам главния редактор на книгата Кирил Аргиров къде са парите от спонсорите, коментира източникът.
Общинският съветник от ВМРО-НИЕ Славчо Чакалов заяви, че още на първото заседание на Общинския съвет ще попита кмета на общината Вельо Илиев и председателя Стоян Николов къде отиват парите от продажбата на книгата. Общината отпусна 7000 лева от джоба на данъкоплатеца за издаване на сборника. Сега не можем да бъдем безучастни и да не се интересуваме какво става с приходите от продажбата на книгата, заключи Славчо Чакалов.
Книгата, както “Струма” писа, трябваше да се разпространява безплатно като реклама за община Петрич, поради което бяха отпуснати парите. Впоследствие авторският колектив оповести, че цената ще бъде 8 лева, на представянето се продаваше за 12 лева, а няколко дни след това, включително и вчера, в книжарниците в Петрич се предлагаше за 15 лева. На книгата с тираж 1350 няма фиксирана цена. Предполага се, че около 50 бройки са раздадени без пари, но останалите ще бъдат продадени и грубата сметка показва, че ако средната цена е 10 лева, тъй като се приема, че книжарницата взимат комисионна, това означава, че приходите ще бъдат над 10 000 лева и резонно възниква въпросът кой ще разполага с тези пари и как ще бъдат разпределяни. 10 бройки са оставени в библиотеката на читалището за тези, които желаят да я прочетат, без да плащат.
Според част от авторите човекът, който е в час с приходите, а впоследствие и с разходите, е главният редактор Кирил Аргиров, който е петричанин, но от дълги години живее в София.
заради вдигналата се патаклама и аз накрая четох книгата, бе тя направо като възрожденска литература, бе ... то такава дилетанщина, такъв неподправен даскалски ентусиазъм направо ме върнаха във времето на Кръстьо Пишурката, опусът за Бела Мара си е направо като многострадалната Геновева, а ми там където на две страници ни описват как изглежда паметника на народните будители, който ние така и така всеки ден си го гледаме... не знам колко са се трудили авторите, но е видно, че повече по спомени са карали , кой каквото чул или запомнил от дядо си , с изключение на разделите писани от д-р Френгов и Сотир Иванов при останалите преобладават лирическите отклонения над историческите факти
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.