Систематизирано научно знание за произхода, еволюцията и закономерностите на глобалната финансово-кредитна система

22 април 2010 00:07   5667 прочита
Е. Ставрова
Е. Ставрова


Е. Ставрова

“Международни финанси и финансова политика” на доц. д-р Ганчо Ганчев и гл.ас. д-р Елена Ставрова, преподаватели в Стопанския факултет на ЮЗУ “Неофит Рилски”, е последното заглавие на университетското издателство “Неофит Рилски”, което ще предизвика безспорния интерес не само на специалистите в областта на финансовото дело.

Имайки предвид сложността на проблематиката и динамиката на средата като цяло, двамата автори са си поставили нелеката задача да предложат в монографичен вид на вниманието на експерти и обучаващи се в тази област систематизирано научно знание за произхода, еволюцията на глобалната финансово-кредитна система, основните закономерности на функционирането й в условията на отворена икономика и прилагането на наднационални валути.

Процесите на глобализация в икономическия обмен предизвикват възникването на права и задължения от финансов характер и предполагат преразпределение на доходи и собственост. Значителна част от тези парични потоци се натрупва в човешки и социален капитал. Този универсален характер на финансите води до “финансиализиране” на икономическите процеси, до финансово включване на всички слоеве на обществото, публиката, а оттам и предполагаемото пресичане на множество интереси в тази област.

Симетричното структуриране на финансовата система в съставните й части - публични и корпоративни финанси, капиталови пазари, банкова система, инвестиционни, пенсионни, застрахователни и осигурителни фондове, предопределя в значителна степен и стабилността на националната икономика и възможностите й да абсорбира шоковете на заобикалящата я макроикономическа среда.

Безспорен принос е включването в изследваната проблематика на едно сравнително ново направление в научните търсения на актуалните промени в глобалното финансово пространство, а именно “международните аспекти на данъчното облагане и ефектът им върху провежданата от правителствата социалната политика. Ефективността на връзката между тези два елемента се проявява изключително болезнено в настоящия момент на глобална финансова криза и ще бъде обект на внимание от страна на бъдещите поколения.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар