Сагата с редуцираните паралелки в ЕГ и МГ продължава! Кметът на Благоевград М. Байкушев с депеша до МОН, ето какво предлага

27 май 2025 15:08   30 коментара   7452 прочита


Да се намали броят на учениците в паралелките, вместо да се закриват цели класове. Това предлага в мотивирано писмо до министъра на образованието кметът на Благоевград Методи Байкушев. Той настоява за преразглеждане на предложения от Регионално управление на образованието - Благоевград държавен план-прием за VIII клас за учебната 2025/2026 година за област Благоевград. 
 В писмото се изразява несъгласие с планираното намаляване на броя паралелки в местните училища. Според кмета това решение не отчита реалната демографска и социална обстановка в региона и противоречи на нормативната уредба и добрите практики в други области. 
 Предложението на кмета да бъде приложен нормативно допустим и балансиран подход – намаляване на броя ученици в отделни паралелки, е мотивирано с действащата нормативна уредба за предучилищното и училищно образование, която допуска броят на учениците в една паралелка в VIII клас да варира от 18 до 26, и дава право на министъра на образованието и науката при обективни обстоятелства и ясно обосновано предложение да разреши изключение от тези нормативи още на етап планиране. 
 Областният център е сред малкото, които успяват не само да задържат, но и да привличат ученици от съседни общини и области благодарение на своята образователна инфраструктура, силни профилирани и професионални гимназии и устойчиви партньорства с висши учебни заведения, се сочи в писмото до министъра. 
 Като сериозен мотив кметът изтъква, че намаляването на броя паралелки би довело до ограничен достъп до образование, отлив на ученици, включително към частни училища или други градове, както и до демотивация на учителите и спад в качеството на средното образование. „Такъв резултат би възпрепятствал усилията на местната власт за икономическо развитие и задържане на младите хора в региона“, пише още в писмото си кметът Байкушев. 
 Той призовава пред МОН за бърза и категорична намеса в защита на качественото образование в община Благоевград, с оглед кратките срокове по реализирането на държавния план-прием. 

Припомняме, че МОН и РУО Благоевград са единодушни в решение  да бъдат съкратени по една паралелка в Езикова и Математическа гимназия, заради по-малкия брой ученици .

В.Василев 


Още от: Общество

Принтирай статия
30 коментара
27 Май 2025 15:34 | Борянов
Оценка:
4
 (
12
 гласа)

Кмете, ти защо се намесваш в ресора на Образованието ? Имаш експерти, има РУО ?
Де спри се, имаш други дейности да РАБОТИШ.
Не се занимавай с глупости.


27 Май 2025 15:35 | ДЕДО ВИ
Оценка:
6
 (
14
 гласа)

Хора, ЕГ и МГ са едни от символите на града, като цяло. Така е от десетилетия. Само на приоданците това не им е ясно, оти они са гастербайтери у градо. Не ги знам началниците у МОН и РУО, ама е сигурно, че не са от този град!!!
Браво, Кмете!


27 Май 2025 15:47 | Чичак
Оценка:
2
 (
12
 гласа)

Ти на Образованието му еба майката байка.
Назначи си некадърници в тая сфера, и сега квичиш като яре.


27 Май 2025 15:49 | факт
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

Т. Н. ПРИОДАНЦИ МАЙ СА 80 % ОТ ОТЛИЧНИЧИТЕ НА ТЕЗИ ДВЕ УЧИЛИЩА...


27 Май 2025 15:52 | ДЯДО ЙОЦО
Оценка:
9
 (
13
 гласа)

Докато парите следват ученика ще е така, с нокти и зъби училищата ще се борят за да си запазят заплатите и учителите, ама хич не ги е еня за учениците...


27 Май 2025 15:54 | ??
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

Байкушев до дни ще реши дали да се присъедини в отбора на ДПС НН!


27 Май 2025 15:57 | По-малко
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

ученици, по-класно образование!


27 Май 2025 16:06 | Бялата висота блок 26.
Оценка:
-2
 (
8
 гласа)

Кмете, какви са тези плакати в градинката срещу общината ? Защо градинката е заградена с червени ленти. ? Защо ти искат оставката ?


27 Май 2025 16:08 | караваната на Кончето
Оценка:
1
 (
7
 гласа)

Кой краде от цървенио килим всека година става по-къс и по-къс. Е Метка е Байкуш ореза бюджето и от килим спести.


27 Май 2025 17:07 | до горния
Оценка:
1
 (
7
 гласа)

Това е имота на Миро Иванов в който имот човека иска да строи но, кмета не му разрешава. Цял град знае.


27 Май 2025 17:50 | Нормален
Оценка:
2
 (
8
 гласа)

Това не е кмет, това е ненормален човек и колкото по-бързо го осъзнаете, толкова по-ясна ще ви е картинката. Проблемът е, че вече няма ученици, които да учат в Благоевград, бе тъпак! Тези неадекватни действия са някаква имитация, докато града умира.


27 Май 2025 17:52 | Байката 2
Оценка:
1
 (
7
 гласа)

Методиии ти си луд, и този твой напъни няма да мине. Усра се за пореден път, града опустява ти само не разбра че няма деца.


27 Май 2025 18:28 | Анонимен
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

И колко ученици от ЕГ-двете френски паралелки избраха матура по френски! ЕДИН или ДВАМА! Какво е това, кмете!


27 Май 2025 18:32 | Иван
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Истината е, че има демографска криза. Няма деца, българчета се раждат в чужбина. Липсата на работа води до емиграция на младите, това е проблемът. Докато пенсионери заемат постове в държавата, а младите са без работа, така ще е


27 Май 2025 18:54 | Смешник
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Какво зависи от тебе бе, смешник. Нали наскоро имахте гей сбирка с Асен Василев Кокорчо и онзи дето го влачиш навсякъде Андрей Цеков, те нали са народни представители, защо те не се заемат в парламента. Нали Цеков влиза от Благоевград. Само баластра моабети правиш, селяк. И да не забравя, днес си платих данъците, увеличил си ги с 100 процента, свещи да си купите ти и целата община


27 Май 2025 18:57 | Смешник
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

Нарочно закриват паралелки, за да може децата да не идват в Благоевград. Както стана с ЮЗУ, държавата не им отпусна пари за определени паралелки, за да могат да учат в софийските университети. В София да плащат квартира, в София да си оставят парите. Те така, как стана с Видин, Монтана, северозапада, всички отидеха в София и си оставиха градовете празни. Като нямаш детски градини, училища, университети, ниско платена работа от шефове шарлатани и човек се принуждава да бяга


27 Май 2025 19:22 | Иван
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

В Благоевград има детски градини, но няма работа. Шефовете са шарлатани, съгласен съм, искат да работиш, ама ако може да ти плащат малко ...е не става така. Байкушев, ИНВЕСТИТОРИ, ако искаш да спасиш града


27 Май 2025 19:57 | Е
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

Кой инвеститор да дойде? Тука си има такса, за да направиш инвестиция ти искат такса, процент от оборота иначе нема шанс. Как ще дойде някой си, ще дава заплати за да наруши убавинята на местните бизнесмени. Онзи с воланите си премести бизнеса в Разлог, други отидоха в Симитли. Не че Поли е цвете за мирисане, ама казармата направил промишлена зона, до която има път- асвалт, халета и помещения с ток и вода, от теб се иска само да докараш техниката и да работиш.


27 Май 2025 19:58 | ДЕДО ВИ
Оценка:
-1
 (
5
 гласа)

Та значи, ще намалят паралелки за умни деца, за да не закриват професионални. Ако некой иска да стане келнер или барман пак ще му требва език. Неграмотни и там не просперират. ека си има паралелки за фризьорки, готвачки, ел техници и прочее, ама не за сметка на децата с по - големи амбиции. По добре да обединят някои професионални, ако няма достатъчно ученици.


27 Май 2025 20:11 | Нина
Оценка:
3
 (
7
 гласа)

Байкушев ти си гробокопача на Благоевград


27 Май 2025 20:12 | Димитричка
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

Аз и Сребров ви чакаме в текстила, младежи.


27 Май 2025 20:14 | Росен
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Смехурко грозен, нали заради теб всички се изнесохме от родния ни град.
Оставка и марш от Благоевград.


27 Май 2025 20:19 | До Иван
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

За какви ИНВЕСТИТОРИ пишете, след като тоя неадекватник закри регистриран индустриален парк и даде имота на държавата, за да го продадат на търг. Убийците на Благоевград - с това ще запомнят цялата им семка байкуши.


27 Май 2025 20:27 | Тенчо
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Дай заместник кметовете да дебатират темата. Ти ги пращташ публика на някоя сбирка, бабугер. Така и стрина може .Да си чеше прилепа и да пляска налудничаво.


27 Май 2025 22:00 | Кемал
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Пумиярчо, нали щеше да правиш оптимизация в общината? Да съкращаваш. Вместо това ти им вдигна заплатите и назначи още послушковци!


27 Май 2025 22:02 | Послание от Оракула
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

тотка, защита ти сторих-не беше лесно, мила, при толкова врагове. И всичко това-само за четири брутни заплати, които дори не извади от собствения си джоб. А сега сме само Аз и ти, насред гладиаторската арена. Аз гледам, а ти падаш. Земята под краката ти вече не е твърда, а бездънна бездна. Тя шепне името ти, съкровище... 27. 06-Двама ангели в черно пристъпват безмълвно. Водата, с която те окъпят не е за пречистване-тя е за прощаване. 03. 07-Стар или нов стил? Избирай внимателно. Но знай, че когато богът на гръмотевиците изпрати мълнията си, тя не носи благословия, а проклятие. От участ зла, не от радостна съдба. 04. 11-Огън и меч се сипят от небето. А ехото ще носи само вайкането ти. Преди рождения ти ден-Железният арабски колос потегля, а ти стоиш на завой, насред релсите-сянка без съдба. Ще усетиш само студа на стоманата, когато тя те изхвърли от пътя ти. 20. 01-Лодкарят те очаква. Реката няма бряг. Няма дъно. А ти? ти ще бъдеш само шепот в мъглата, призрак, изгубен в черните води. Сега съдбата не просто те дебне. Тя пристъпва


27 Май 2025 22:11 | Росен
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Този кмет е „ гений “


27 Май 2025 22:13 | Народът
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

А КАКВО МЪДРЯТ ЗА ПАРАЛЕЛКИТЕ ЗА ПЪРВИ КЛАС В ОБЩИНАТА? КОЙ ЩЕ ОПРЕДЕЛИ ПО КОЛКО УЧЕНИЦИ ЩЕ ИМА В КЛАС? И ЗАЩО НА РОМИТЕ СЕ ПРИЗНАВА УСЕДНАЛОСТ, А НА ОСТАНАЛИТЕ НЕ СЕ ПРИЗНАВА?


27 Май 2025 22:28 | Байката 2
Оценка:
3
 (
5
 гласа)

На ромите се признава защото Методи играе хори с тях асфалтира им улиците, без да плащат ток вода и данъци. Браво квазимодо


27 Май 2025 22:50 | Байкушев се наричам и
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

на ДПС се вричам, като гърбав тате съм лизгар и партиен пръв ПУМЯР !!!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар