С полиция запечатаха къщата на Ванга и градския музей в Петрич

Уредниците С. Иванов, Т. Тараков и Ю. Маркова: Не знаем какво се случва
Завчера в късния следобед представители на Министерството на културата с полиция запечатаха Градския исторически музей в Петрич, къщата-музей на пророчицата Ванга в южния град и административната сграда на Националния парк-музей “Самуилова крепост”. Уредниците на Градския исторически музей Сотир Иванов, на къщата на Ванга Тодор Тараков и на парк “Самуилова крепост” Юлия Маркова заявиха, че не знаят причините за изненадващите действия. Те заяви, че не са получили никакви обяснения за запечатването.
Седя си вкъщи и чакам да ми кажат нещо, коментира по телефона Сотир Иванов. Тодор Тараков отговори лаконично: Къщата музей на леля Ванга е запечатана, но не знам какво става. Уредничката на НПМ “Самуилова крепост” Юлия Маркова заяви в същия тон: Извикаха ни завчера и в присъствието на полиция запечатаха административната сграда, но не ми обясниха защо. Иначе като цяло обектът е отворен.
Не знаеше нищо и Методи Бисерков, началник отдел “Хуманитарни дейности” на администрацията в Петрич. Единствено директорът на дирекция “Образование и култура” Йордан Златински коментира: Извършва се рутинна инвентаризация, каквато не е правена отдавна. Такава ще бъде направена и в музеите в Сандански и Благоевград. В момента при мен са представителите на Министерството на културата на Вежди Рашидов от София. За инвентаризацията ще пристигне специална комисия до 2-3 дни от София. Комисията ще изготви доклад, чийто резултати ще оповестим след приключването на инвентаризацията, заключи Златински.
Неофициалната версия за случващото се е, че това е акция на Главна дирекция борба с организираната престъпност или ДАНС по сигнал. Целта е да се установи има ли изнесени експонати към иманярската мафия. През последните няколко години в Петричко полицията направи няколко успешни удара срещу иманяри, при които бяха отнети ценни антични вещи. Част от тях останаха в петричкия музей, друга част замина за музея в Благоевград.
Преди 6 години в района на борсата до село Кърналово в момент на покупка на две антични каменни плочи бе задържан известният колекционер и бивш олимпийски шампион по борба Боян Радев. Впоследствие той дари ценните плочи на петричкия музей.
Според неофициална информация, противоречаща с изявлението на Йордан Златински, комисията за инвентаризация на музея от завчера е вече в Петрич и е предвождана от старши инспектора Александър Трайков. Заедно с него са още двама души от Министерството на културата.
Там е интересното. Иначе в къщата на Ванга в Петрич отдавна няма нищо.
Кога ще разследват основно крадците от"Фондация Ванга"?
Преди време в един весник писаха, че от музея в Благоевград са дарявани стотици материали на разни началници, монети и друг разни работи,но няма кой да провери. Всички
се правят на глухи. Това е работа само за прокурорите, но те се занимават само с циганските кражби. Сигурно и те нещо печелят.
1. За състоянието и охраната на музейните фондове в областта има обективни и субективни причини, но това е широка тема и ще я отмина.
2. Общинските ръководства не се занимават се тези проблеми, главно поради липса на компетентни лица по проблемите на обработката и охрана на музейните фондове. За тях тези проблеми cа незначителни. А за един музей обработката и охраната на музейните фондове е най-отговорната задача.
4.Нямам никаква информация за състоянието на музеите в Петрич сега и не мога да взема отношение.
5. В музея в Благоевград и извършена преинвентаризация, инвентаризация и проверка на музейните фондове на отделите, но тя не е точна, тъй като не е извършена по първичната документация. Липсват над 300 материала, но аз знам и твърдя че са повече. Известен е случая с един от уредниците, който, не бе инветаризирал и бе укрил хиляди материали и, с
6. Зада не бъда голословен ... От кого г.жо Миленкова получихте списание „Родина” и защо в историческата справка не сте отбелязала къде е намерено това списание. Имам документ, който свидетелствува че не сте ги получила от лицето Чобанов.
Въпрос към нумизматичката Маргарита Андонова .. Защо г-це Андонова в историческите справки вие не посочвате къде лицето Чобанов, предало няколко пъти златни монети за музея, не посочвате в къде са намерени тези монети ?
Имам още много такива въпроси...
6. Многократно предлагах на директорите на музея в Благоевград и на Кметството с мое участие да се изяснят всички въпроси по състоянието на фонда. Но те не желаят. Причините са ясни - чакат да отида при Все
7. Категорично заявявам – от фонда на музея в Благоевград на никого не съм подарил нито един материал. Без мое знание е подарена само една картина, която тогава бе на изложба извън музея. С големи усилия успях да намеря документ който показва кой е взел картината от тази изложба и за кого.
8.През 1970 г. предотвратих изчезването на най-ценната музейна монетна находка постъпила в фонда на музея, 195 монети на тракийско племе от района на с. Скребатно, която от музеен работник бе дадена в Пловдив.
9.В медиите бе изнесена пограшна информация за изчезналата монетна на
10. През август 2008 г. за състоянието на музейния фонд на музея в Благоевград информирах устно г-н Хаджигаев и писмено г-н Паскалев, но мерки не бяха взети.
11.С писмо от 25.02. 2010 г. информирах Районна прокуратора в Благоевград по някои проблеми на музея в Благоевград, в това число и по състоянието на фонда. Прверката бе извършена формално и резултати от нея няма.
За сега това.
Илия Йовков 88 21 73 [email protected]
Някога директор на Окръжен исторически музей и Научно-производствена дирекция „Културно-историческо наследство „ в Благоевград
В тази връзка, моля проучете съдбата на тези икони!
За иконите съхранявани от Грънчаров и предадени на църквата ми е известно. Работата е проста - няма фонд, нама работа и има време за клюкарстване по стаите. Случая показва тоталната безотговорност на Миленкова към фонда. И за това има обяснение - колко материала тя лично е събрала от теренни обиколки в окръга ? Чуж труд се разбилява лесно. Но аз нямам време да се занимавам със случая.
През 1992 г. чрез зам. министър Ани Серафимова подготвих фонда на Национален музей "Рилски манастир" , където тогава работех, да се предаде на музея в Благоевград. Но тогавашния директор Румен Василев отказал, тъй като нямало къде да се съхранява. Огромно престъпление - никога в музя нямя да постъпят такива материали, каквито имаше там - хиляди монети, пафти и др. маталопластика, тъкани и костюми, над 400 икони и толкова подбрани картини, мебели от царските дворци .Националния исторически музей прие само металопластиката, другото остана в манастира. Много жалко.
По памет - откупихме от Давид около 4 000 негатива за около 4 000 лв. Голямо богатство - това е част от виозалната история на окръга. Но на този въпрос трябва да отговори г-жа Искра Цветкова, та съхраняваше тези негативи. мисля че все още се пазят, но не са обработени съгласно нормативните документи. Вече повече от 20 гтодини. Защо ?
Прав си ! Нищо не остава скрито. Аз знам че една мрамолна оброчна плоча от музея в Благоевград Боян Радев е предал като дарение на НИМ. Кога и как е изчезнала не знам. Не знам и на някого да е потърсена отговорност.
Клеветнико, ямно си неграмотен и не знаеш как се ползват архивните фондове и че аз за последните 20 години само два пъти съм ползвал материали от архива в Благоевград. Но като няма какво друго да пишеш открито и честно, пишеш клевети. Жалко за душата ти. Явно в нея вечема няма нищо човешко.
Страхлиовец и клеветник
НАСТОЯЩИЯТ ГЛАВЕН ФИНАНСИСТ НА ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД, КОСТАДИН ШУМАНТОВ БИЛ МНОГО ИЗНЕНАДАН КОГАТО ЧУЛ, ЧЕ В ТОВА С. КОВАЧЕВО ИМА ТАКЪВ АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ОБЕКТ И СЕ ИЗВЪРШВАТ РАЗКОПКИ, ЗАЩОТО ТОЙ Е РОДОМ ОТ ТАМ НЯКЪДЕ В ТАЗИ ОБЩИНА КАТУНЦИ.
Това е истината. Ще повторя - който не вярва да дойде да му покажа документите и да пита г-жа Кацарска и г-н Паскалев. 073 / 88 21 73 [email protected]
Та истината е: за времето, за което говори Йовков той бе уволнен от музея в Благоевград и музейните работници в рилския манастир го приютиха, взеха го на работа така да се каже, защото беше боз такава. За голяма изненада той оглави стачка срещу тогавашния директор, който наскоро почина (лека му пръст) и искал да стане той директор на музей в манастира. Бързо разгадават плиткия му и коварен ход. Уволняват го и от музея в рилския манастир и остава пак до днес.... без работа в мечнания от него какъвто и да е музей. Сам си е виновен. А колкото до това, че "уреждал" фонда на музея да дойде в Благоевградския това са чисти измислици. По това време - през латото и есента на 1990 г. имаше вече искане, кампания и то сериозна за връщане на всичко, което е заграбено от манастира през годините на комунистическата диктатура - архиви, безценни вещестнени експонати, недвижими имоти.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.