Редно ли е прокурор Ив. Василев, който е председател на шахматен клуб “Дупница” и на клуб “Марек”, да разследва сигнали срещу ОбС шефа Явор Тодоров?



М. Попов
Съветникът М. Попов внесе питане във Висшия съдебен съвет
Общинският съветник от “Атака”” Милен Попов внесе сигнал до Висшия съдебен съвет срещу прокурора от Районна прокуратура - Дупница Ивайло Василев във връзка с тесни контакти на магистрата с ръководството на община Дупница. Проверка в регистрите на съветника юрист показва, че Ивайло Василев е председател на управителен съвет на шахматен клуб “Дупница”, вписан с решение № 3 от 1.12.2004 г. на Кюстендилски окръжен съд в регистър 50, партида 35, том 1, страница 56, с адрес град Дупница, улица “Кирил и Методий” № 6 А, както и председател на управителния съвет на шахматен клуб “Марек”, вписан към Министерството на правосъдието.
Самият прокурор е потвърдил информацията, а председателят на Общински съвет Явор Тодоров, който е шеф на всички спортни клубове, обяви, че клубът на Ивайло Василев получава средства от бюджета на общината. В края на миналата година, пише в сигнала си Милен Попов, подадох до Окръжна прокуратура сигнал във връзка с начина на отчитане присъствията и отсъствията на съветниците в Общински съвет - Дупница и за определянето на месечните ни възнаграждения от председателя Явор Тодоров. В началото на месец декември 2009 година получих съобщение от прокурор Владимир Мицов от Окръжна прокуратура - Кюстендил, че сигналът ми е изпратен по компетентност в Районна прокуратура - Дупница.
С постановление от 15.1.2010 г. прокурор Ивайло Василев отказва образуване на наказателно производство. Той отказа образуване на наказателно производство и по сигнала ми за начина, по който се води счетоводството във финансовата къща, учредена от кмета и консултантите. Считам, че има достатъчно основание за сключване на неизгодни сделки, при мен дойдоха и сигнали за упражнен натиск над директори, но, разбира се, те не са в състояние да признаят това поради факта, че са зависими. Будят тревога много факти и обстоятелства. Поисках и официален отговор за тиражираните в медийното пространство връзки на прокурора Ивайло Василев от община Дупница. Прокурор Василев не отрича факта, че едновременно с дейността си на прокурор управлява и шахматен клуб. Има и твърдения, че прокурорът е автор на книга “Спомоществуватели на Дупница”, като нейното издаване е финансирано от община Дупница, пише съветникът.
Има разминаване само в това, че председателят на Общинския съвет Явор Тодоров твърди, че общината е субсидирала този клуб, докато прокурор Ивайло Василев отрича. Интересен е въпросът защо ако община Дупница субсидира клуба, управляван от прокурор Василев, същият се произнася по преписки, свързани с общината, след като предмет на преписката са именно действия на председателя на Общинския съвет Явор Тодоров. По какъв начин мога да бъда сигурен, че прокурор Василев е направил задълбочена проверка по моите сигнали и се е произнесъл справедливо и безпристрастно по преписката. Допустимо ли е прокурор да бъде председател на управителен съвет на сдружение с нестопанска цел, при положение че съгласно член 3, ал.3 от ЗЮЛНС “Юридически лица с нестопанска цел могат да извършват допълнителна стопанска дейност само ако е свързана с предмета на основната дейност, за която са регистрирани и като използват прихода за постигане на определените в устава или учредителния акт цели”.
Потърсен от журналисти да коментира проверката, която възнамерява да извърши в община Дупница, прокурорът Ивайло Василев заяви: Община Дупница не е превела нито стотинка за моята книга. И това може да се докаже с документи. Шахматен клуб “Дупница” пък не е получил стотинка от общината от 2 години. Миленчо трябва да знае, че прокуратурата не му е Общински съвет. Има право да обжалва пред Окръжна прокуратура”.
Тези думи, продължава Милен Попов в писмото си до ВСС, са излъчени в централна емисия “Новини” на телевизия ОКО на 19.1.2010 г., както и съобщени в други новинарски емисии. Питам се дали прокурор Василев спазва кодекса за етично поведение на българските магистрати. Поведението му дали е в съзвучие с раздел 2, точка 2 и 1, според който: “Магистратът уважава достойнството на всеки човек, както при изпълнение на служебните си задължения, така и извън службата”. Или пък точка 4: Поведението на магистрата в обществото трябва да се основава на добри обноски и добро държание, а за обществените и служебни контакти той трябва да бъде учтив и любезен.
Така ,така Милене продължавай да им дишаш във дебелите ВРАТОВЕ, че то май си единственният!!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.