Професори и доценти се потиха на изпит под строг надзор, за да не преписват



Доценти и асистенти доста се поизпотиха в качеството си на студенти, но резултатите са много добри
43-ма преподаватели от ЮЗУ в ролята на студенти 2 часа попълваха тест и писаха съчинение по английски език, 23-ма изкараха отличен
43-ма доценти и асистенти от ЮЗУ “Н. Рилски” в Благоевград вчера бяха на изпит като студенти и 2 часа чинно попълваха тест по английски език и писаха съчинение. Между редовете през цялото време обикаляха квестори и дебнеха дали някой няма да се изкуши да извади пищов или да погледне в работата на съседа до себе си, въпреки че бе спазено задължителното изискване за разстояние минимум едно празно място между изпитваните. Два часа никой не се осмели да наруши гробната тишина и само бавното чаткане на токчетата на обикалящите неуморно квесторки се чуваше в пълната с хора аудитория.
Макар че в момента всички преподаватели от ЮЗУ “Н. Рилски” са в отпуск, отсъстващи от изпита нямаше. Само няколко души били изтеглили няколко дни по-рано теста си заради неотложни ангажименти. Това е финалният изпит на преподавателите в 5 групи на ниво “Intermediate”, т.е. напреднали, след задължителния интензивен курс на обучение, който преминаха всички по идея на ректора проф. Иван Мирчев, подкрепена от Академичния съвет.
Обучението е напълно безплатно както за служителите, така и за преподавателите, и е за сметка на вуза, а ЮЗУ “Н. Рилски” е първият български университет, който реализира подобна квалификация за целия си екип, подчерта с гордост зам. деканът на Филологическия факултет и шеф на катедрата по англицистика доц. Елисавета Бояджиева.
Всъщност задължителното обучение по английски език за всички служители и преподаватели на възраст до 50 години бе съобразено с нивото на бъдещите курсисти. Преди 2 седмици сертификатите за покрито ниво получиха секретарките и IT специалисти, а преподавателите ще получат документите за успешно положен изпит през септември, тъй като в момента ректорът на ЮЗУ проф. Мирчев, който трябва да парафира дипломите, също като тях е в отпуск.
Въпросът, който почти всички от изпитваните зададоха при предаване на писмените си работи, бе същият, който студентите им задават след изпит: “Кога ще излязат резултатите?”, а приятната изненада бе експедитивността на преподавателите-англицисти, които само за 3 часа провериха всички тестове и съчинения.
Не правихме компромис със сложността на теста и той бе доста тежък, в същия формат като кандидатстудентския изпит, обясни доц. Ели Бояджиева. Със сигурност у дома са се постарали доста, защото резултатите са много добри, допълни тя. С оценка “А”, равняваща се на отличен, са 23-ма от явилите се вчера на изпита преподаватели, които са попълнили вярно от 88 до 100% от въпросите в теста. С резултат “В”, или мн. добър, са останалите 20 души, чийто верни отговори са в границата от 72 до 87% . Най-хубавото е, че половината от преподавателите, преминали интензивния задължителен курс на обучение по английски, са заявили твърдото си желание да продължат и в следващо ниво, което са готови да си платят, но да се организира по аналогичен начин както сегашния.
Така, че тези прахосани пари на ЮЗУ е трябвало да бъдат дадени навремето от всеки, който иска да е хабилитиран! Ако не го е направил, мястото му не е в университет.
Скритата цел на 5-то поколенеца е да лови с трици маймуни, т.е. да накара после тези глупаци сега да подготвят и преподават (ако има на кого) на английски, БЕЗ ДА ПЛАЩА нищо отгоре! А всички те имат трудови договори да преподават на български!
Ако ръководството иска да се преподава на чужд език (независимо английски, руски и т.н.), трябва да се бръкне допълнително за тези които го могат!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.