Проф. Ботев: 7,8 по Рихтер може да удари Струмската сеизмична зона, под Благоевград



Зоната в Югозападна България има най-голямата активност на територията на страната
Земетресение с магнитут 4-4,2 влиза в категорията на т.нар. слаби земетресения. Тук съвсем не става дума за животозастрашаващо земетресение. Земетресенията с магнитут 6-7 вече са силни. Те могат да доведат до по-силни въздействия и изменения в инфраструктурата и да застрашат живота на хората. Трусовете от 5-6 степен пък се приемат за умерено силни.
Това казва в интервю за "Монитор" проф. Емил Ботев, директор на сектор „Сеизмология" към Геофизичния институт към БАН.
По думите му, земетрeсението в Новозагорско отпреди дни е резултат от натрупване на напрежение по един локален разлом, свързан с пропадане на Новозагорската низина по отношение на източния ръб на същинска Средна гора.
Проф. Ботев каза, че при такъв трус няма място за паника. Високата тревожност у хората той си обяснява със слабата им информираност как адекватно да действат при земетресения.
"Явно не могат да осъзнаят, че в съседни на нас страни, само на няколкостотин километра на юг, земетресенията са с много по-голяма честота и сила. В Южна Гърция например плочите се движат една спрямо друга със скорост 35 мм годишно", казва той и допълва:
"При нас отделните блокови структури на земната кора, които отделят низините, се движат една спрямо друга с 1 мм годишно. В Югозападна България, под Благоевград, да речем се движат по-бързо, с около 3-4 мм на година. Това е т.нар. Струмска сеизмична зона, където е най-голямата активност на територията на страната. Виждате каква е разликата. Става дума за струпване на напрежение на границата на блоковете. При нас плочи обаче няма, има в Южна Гърция. Затова казвам, че ние тук сме относително обетована земя. Трябва да подчертая, че от 1928 година нямаме земетресение с магнитут над 6."
Има прогнози по отношение на максимално силно очаквано земетресение на определено място. Но кога точно ще се случи, не може да се предвиди. В района на планината Вранча през последните 200 години са станали около 5 земетресения с магнитут над 7. По груби сметки можем да кажем, че това се случва през 40 години.
У нас, двете места, в които са направени тези изследвания, са около Пловдив, по-конкретно Поповишкият район, както и до Симитли, под Благоевград. Това е Струмската сеизмична зона. Там може да стане земетресение с магнитут 7,8.
В световен мащаб в Тихоокеанския сеизмичен пояс всяка седмица има трусове с магнитут 7. Но те са в недрата на океана, на голяма дълбочина и там няма население. При Вранча също се случват на междинна дълбочина, на 100-200 километра, но не са толкова опасни. Те не могат да дадат толкова голям ефект на повърхността. А това, че преди години доведоха у нас до сериозни разрушения, се дължеше на човешки грешки. Жилищата тогава бяха с орязани колони по партерните етажи, казва още специалистът.
Вчера чета в Интернет простотиите на един "мъдрец", който твърди, че Хитлер изгубил войната срещу СССР поради "калните пътища" в СССР, сякаш съветските армии са се движили по бетонни пътища!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.