Писна ни от тормоза на отговорника Ил. Карамачев, държи се като че му е бащиния

15 април 2010 00:18   11127 прочита
В. Калъпсъзова /вдясно/, Л. Велева и техните колежки са категорични, че барманът на клуба Илия Карамачев трябва да бъде сменен
В. Калъпсъзова /вдясно/, Л. Велева и техните колежки са категорични, че барманът на клуба Илия Карамачев трябва да бъде сменен


В. Калъпсъзова /вдясно/, Л. Велева и техните колежки са категорични, че барманът на клуба Илия Карамачев трябва да бъде сменен

70-те жени от клуб “Дълбошница” се разбунтуваха

70 пенсионерки от клуб “Дълбошница-жени” в Петрич с жалба до кмета Вельо Илиев и председателя на Общинския съвет Стоян Николов поискаха да бъде отстранен отговорникът на клуба Илия Карамачев. Той поел управлението през септември миналата година и за седемте месеца оттогава успял да настрои срещу себе си жените. Искал им “такса за престой” в клуба 10 стотинки, увеличил цените на кафето, държал се грубо с тях.

Пенсионерският клуб в “Дълбошница” работи всеки ден от 16 до 19 часа за мъжете пенсионери. Жените го ползват само в неделя от 15 до 17 часа. Никой не знае защо е това разделение по полов признак, но е така от години. Женският пенсионерски клуб, с председател Ваня Калъпсъзова, е от най-активните в областта. Вчера пред репортер на “Струма” жените разказаха:

Наскоро на нашия пенсионерски клуб гостуваха 50 жени от Благоевград и 45 от Сандански. Заедно станахме 160 жени. Посрещнахме ги пред къщата-музей на леля Ванга. Благодарение на Общинската администрация гостенките влязоха безплатно в музея и се почувстваха като официални гости на града. После организирахме тържество в ресторант “Яворите” и останаха във възторг от гостуването си в Петрич.

В същото време се страхувахме да поканим жените в нашия клуб, макар да е най-хубавият, най-поддържаният, най-активният в областта, но хората, които го поддържат, са в конфронтация с нас. Илия Карамачев и съпругата му Йорданка чувстват клуба като частна собственост. В същото време те не плащат наем, но ни искат за присъствие на сбирка по 10 стотинки от човек и парите слагат в джоба си. В клуба има барче, в което се продават кафе, чай, безалкохолни напитки. Надценката също я прибират, а доколкото разбрахме, в другите клубове в Петрич всички средства, които идват от надценката на безалкохолните, кафето и чая, остават в касата на клуба. Нахалството на Илия Карамачев стигна дотам, че увеличи кафето на пенсионерите от 30 на 50 стотинки. Никъде в пенсионерските клубове в България няма такава висока цена на кафето. Отделно ни заяви: “Няма да ви обслужвам, защото нямам сметка от вас”. За стар балатум, взет от ремонта на съседното полицейско помещение, Карамачев поиска да му платим 30 лева, а нашият клуб е подреден и обзаведен още преди години. Ето защо чашата преля и поискахме от кмета да го смени.

Главният счетоводител на община Петрич Младен Пильоков съобщи, че Карамачев е получил от общината 600 лева преди Нова година и още 500 лева след това за поддръжката на клуба.

На бара в клуба има чешма, Карамачев не ни допуска до нея. Какво ще стане, ако някой от нас колабира. Държи се грубо с нас. Искаме да кажем на семейство Карамачеви, че пенсионерският клуб е общинска собственост и не е място за бизнес.

В същото време събира мъже от всички квартали да играят в клуба карти. Взима им такса по 30 стотинки. Затова в неделя, когато е нашият ден, за да не губи темпо, вика мъжете и в 17 часа започва грубо да ни гони да излизаме. Носят туби в клуба, сигурно са с ракия, но той се оправдава, че е вода за кафето.

Бившата учителка Любка Велева, която изнася лекции на пенсионерките, разказа:

Членувам в клуба от 23 години. Много бармани са минали, но такова чудо не съм срещала. Вместо да се зареждаме с положителна енергия, в клуба се зареждаме с отрицателна. Не ни разрешават да стоим повече от 2 часа. Щом стане 17 без 5, Илия и Йорданка Карамачеви отварят прозорците на клуба, като че сме овце в търла /кошара/. Един път аз се противопоставих, но Илия тропна по масата и ми се озъби.

Имаме шест колежки, които на Цветница имаха имен ден. Малко преди 5 часа отново извика мъжете да чакат отвън. Помолихме майката на съпругата му Йорданка, която бяха оставили на бара, да включим радиатора, защото беше студено, но ни отказа. В 17 часа дойде Йорданка, започна да тропа и да ни гони. Аз й казах, че имаме разрешение от кмета в неделите да бъдем в клуба колкото искаме, а Йорданка каза: “Когато кметът на мен лично ми каже, тогава ще стоите повече”. Хвана ме през кръста, тя е млада и здрава, а аз на 80 години и не съм добре здравословно, и започна да ме блъска. Аз се развиках, че това не е квартална кръчма, а пенсионерски клуб. Успях да седна, дадоха ми вода. Йорданка започна да блъска всичките наред. Всичките жени от солидарност останаха, нито една не си тръгна. Касетофонът работеше, защото празнувахме, но Йорданка го изключи. Наша колежка го включи отново, тогава Йорданка извика мъжа си Илия и той дръпна шалтера на тока.

Била съм учителка 38 години, но такива хора не заслужават да отговарят за пенсионерски клуб. Не знаем кой е назначил Илия Карамачев за отговорник, кой му плаща и колко. Затова нашата молба е тези хора да бъдат отстранени, заключи Велева.

Началник-отдел “Хуманитарни дейности” Методи Бисерков вчера коментира:

Жалбата до кмета и председателя на ОбС е от 13 април, но още отпреди месец имаме устни оплаквания за дейността на Карамачев. Затова в момента изработваме наредба за дейността на пенсионерските клубове. Проектът за наредбата ще бъде внесен в Общинския съвет и ще регламентира начина за създаване на пенсионерските клубове, дейността на отговорниците, които ще се наричат домакини, и техните задължения и отговорности, за да има ред. Вероятно те ще се назначават с решение на Общинския съвет по предложение на кмета Вельо Илиев и след съгласуване с пенсионерския клуб, заключи Бисерков.

Директорът на дирекция “Социални дейности” Наке Манастарлиев на въпрос вярно ли е, че всяка година общината превежда по 30 000 лева на 23 пенсионерски клуба в Петричко, коментира:

Няма такова нещо. В Петрич има 4 клуба, още 2 в Марикостиново и Коларово. Средствата, които даваме, са за дърва, а не в пари. 1100 лева, дадени на пенсионерски клуб “Дълбошница”, са за дърва и ток. Отговорникът на клуба Илия Карамачев не може да иска по 10 стотинки от жените, защото това не му е бащиния. Той не получава възнаграждение от общината. Получава част от членския внос на пенсионерите, колкото са се разбрали, за да се грижи за клуба и да зарежда бара. Търговската надценка е 1 стотинка. Примерно, ако закупи безалкохолното за 40 стотинки, го продава по 41 стотинки, така че печалба няма, заключи Манастарлиев.

Председателят Стоян Николов заяви:

Трябва първо да прочета жалбата и да видя за какво става дума. Срещнах се с пенсионерките във фоайето на кметството, но при мен дойдоха и мъжете пенсионери от квартал “Дълбошница”. Те пък са доволни, защото барманът Илия Карамачев държи чисто, привлякал е хора от други квартали да играят карти. В най-скоро време ще бъде назначена комисия, която ще провери фактите по жалбата. Най-вероятно с това ще се заеме комисията по жалби и петиции на Общинския съвет, с председател съветникът Нако Костов. Досега парите на пенсионерските клубове са превеждани от насрещните разходи на Общинския съвет.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар