Петима инспектори от Агенцията по храните в Югозапада дежурят денонощно на студентския празник

08 декември 2013 15:35   4211 прочита


Започват 24-часови проверки на магазини, ресторанти, хотели, складове, базари, тържища и производствени предприятия за храни и напитки, които ще продължат до Ивановден.

Инспекторите са в готовност да посетят по всяко време на денонощието обектите, за които потребителите подадат тревожен сигнал. От пресцентъра на Българската агенция по безопасност на храните съобщиха, че за днешния студентски празник, вече е изготвен график на дежурните инспектори по области, като Югозападна България ще се покрива от петима специалисти.
 
Проверките за цялата Благоевградска област за 8 декември са поверени на трима експерти - д-р Антоанета Янева, д-р Славка Терзиева и д-р Г. Синански от областната дирекция по храни в Благоевград.

На територията на област Кюстендил, дежурството за празника на академичната общност, е поверено на Теменужка Малинова от ОДБХ-Кюстендил. За Пернишко ще отговаря д-р Параскева Татаркова от ОДБХ-Перник.
 
Началниците на отдели по „Контрол на храните” към областните дирекции пък, ще имат ангажимент да бъдат на разположение на служебните си телефони до 7 януари 2014 година, Те трябва да организират проверките на място, съобразно подадените на горещия телефон сигнали. Ще се реагира според важността на сигнала и тежестта на случая, допълниха от пресцентъра на Агенцията.

Акцията е част от кампания "24/30" на Българската агенция по храните.
 
В нея, по всяко време на денонощието ще бъдат проверявани всички обекти предлагащи стоки за консумация. Обхватът на проверките включва предприятия за производство и търговия с храни, складове за търговия на едро с храни, хотели, хотелски комплекси и заведения за обществено хранене, обекти за търговия на храни на дребно, както и пазари и борси, на територията на цялата страна.
 
Освен по подадени сигнали на потребители, инспекторите ще се следят за регистрацията на обектите, съответствието на сградния фонд и оборудването, спазването на процедурите по самоконтрол на оператора (НАССР), документите за произход и качество на храните, сроковете и условия на съхранение на храните и тяхното етикетиране.
 
В проверките на заведенията за обществено хранене, които се намират в обектите за отдих с услуга “ол инклузив”, ще се проверява и съответствието с нормативните изисквания. При необходимост и по преценка на инспекторите, контролиращи обектите, ще бъдат вземани и проби за лабораторно изпитване, съобщиха още от Българската агенция по храните. Българското законодателство ще се прилага при всички случаи, в които е установено нарушение.
 
Мобилните екипи от инспектори ще бъдат денонощно на разположение на потребителите до 5 януари.

До тогава, дежурните инспектори ще бъдат в готовност да тръгнат на проверки във всички обекти, където се произвеждат и предлагат храни и напитки, като контролът ще се организира по сигнал на потребителите. Вече е създаден Кол-център с горещ телефон - 0 700 122 99, на който 24 часа в денонощието могат да бъдат подавани сигнали, напомнят от Агенцията.

„Това са допълнителни мерки за сигурност, които се предприемат с оглед на празничния период и повишеното търсене на храни и напитки. Те са в допълнение на регулярните проверки, които БАБХ ще предприеме, за да се предотврати всеки опит на недобросъвестни производители или търговци, които се опитват да злоупотребят с доверието на потребителите”, поясниха от инспекцията.

Целта е Коледните и Новогодишните празници да бъдат максимално спокойни и напълно безопасни за хората. Основната идея е контролът да се осъществява по всички направления, които са свързани с дейността на Агенцията.
 
Ал. Зортев

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар