Отказът за тестване за алкохол и дрога след произшествие на пътя стана престъпление

Който откаже да му бъде извършена проверка по надлежния ред за установяване на употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписание на контролен орган за изследване по надлежния ред, след като е участвал в пътнотранспортно произшествие, се наказва с лишаване от свобода до една година и с глоба от 2500 лева. Деецът не се наказва, ако отказът се дължи на независещи от него причини. Това записаха депутатите в Наказателния кодекс (НК).
Народното събрание прие окончателно серия от изменения в кодекса, като част от тях са свързани с престъпленията на пътя.
Следва да се напомни, че до момента в НК беше уреден като престъпление само отказ от тестване за алкохол и дрога, ако водачът вече е бил наказван по административен ред за тези деяния. Сега вече се криминализира първият отказ, но не всякога, а при участие в пътнотранспортно произшествие.
Значително бяха завишени някои глоби. Управлението на автомобил с над 1, 2 промила алкохол в кръвта все така ще се наказва с до три години затвор, но глобата, която се налага заедно с лишаването от свобода вече няма да е от 200 лв. до 1000 лв., а от 1000 лв. до 5000 лв.
Ако вече е осъждан за шофиране за шофиране в пияно състояние и бъде хванат с над 0, 5 промила алкохол, водачът ще се наказва, както и досега с от 1 до 5 години затвор, но глобата няма да е от 500 лв. до 1500 лв., а от 2000 лв. до 10 000 лв.
Глобата за управление на моторно превозно средство след употреба на наркотици скача на от 1000 лв. до 5000 лв. В момента тя е от 500 лв. до 1500 лв. Наказанието „лишаване на свобода“ не се променя и остава от 1 до 3 години. За повторно залавяне за шофиране след употреба на дрога, затворът ще е все така от 1 до 5 години, но глобата вече ще е от 2000 лв. до 10 000 лв., а не от 500 лв. до 1500 лв.
За непредпазливо причиняване на смърт на пътя, тежка или средна телесна повреда бяха добавени нови квалифициращи обстоятелства, които водят до по-тежко наказание.
Те вече са следните (новите са в почернения текст) : деянието е извършено в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества или техни аналози или лицето без медицински причини откаже да бъде тествано за алкохол и/или наркотични вещества, или техните аналози или не изпълни предписание на контролен орган за изследване по надлежния ред или от него е настъпила телесна повреда или смърт на повече от едно лице, или деецът е избягал от местопроизшествието, или е управлявал, без да има необходимата правоспособност, когато такава се изисква по закон, както и след превишаване на разрешената скорост в населено място с повече от 20 км/ч или ако деянието е извършено след преминаване на червен сигнал на светофарната уредба, или на пешеходна пътека тротоар или друга площ, извън границите на платното за движение, банкетите и островите на платното за движение. ,предава лекс бг
Бяха направени промени и в чл. 342 НК, който урежда умишленото причиняване на смърт, тежка или средна телесна повреда и значителни имуществени вреди чрез нарушаване на правилата за движение. Разпоредбата вече предвижда:
Чл. 342. (1) Който при управляване на подвижен железопътен състав, въздухоплавателно средство, моторно превозно средство, плавателен съд, бойна или специална машина наруши правилата за движение, като допуска причиняването на телесна повреда или смърт на другиго, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация.
(2) Същото наказание се налага и на работник или служител по транспорта, който наруши правилата за експлоатация или изискванията за добро качество на ремонта на подвижния състав, на пътищата или на съоръженията, като допуска причиняването на телесна повреда или смърт на другиго.
(3) Ако с деяния по предходните алинеи умишлено са причинени смърт, телесна повреда или значителни имуществени вреди на другиго, наказанието е:
а) при причиняване на значителни имуществени вреди – лишаване от свобода от една до десет години;
б) при причиняване на средна или тежка телесна повреда на едно или повече лица със или без имуществени вреди – от три до дванадесет години;
в) при причиняване на смърт на едно или повече лица със или без последиците по букви „а“ и „б“ – лишаване от свобода от десет до двадесет години, а в особено тежки случаи – от петнадесет до двадесет години или доживотен затвор.
(4) Ако деянието по ал. 2 и 3 е извършено в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества или техни аналози, или от него е настъпила телесна повреда или смърт на повече от едно лице, или деецът е избягал от местопроизшествието, или е управлявал, без да има необходимата правоспособност, когато такава се изисква по закон, както и след превишаване на разрешената скорост в населено място с повече от 50 км/ч или ако деянието е извършено след преминаване на червен сигнал на светофарната уредба, или на пешеходна пътека, наказанието е:
а) при причиняване на значителни имуществени вреди – лишаване от свобода от две до десет години;
б) при причиняване на средна или тежка телесна повреда на едно или повече лица със или без имуществени вреди – от четири до дванадесет години;
в) при причиняване на смърт на едно или повече лица със или без последиците по букви „а“ и „б“ – лишаване от свобода от дванадесет до двадесет години, а в особено тежки случаи – от тринадесет до двадесет години или доживотен затвор. “
(5) В случаите по букви „а“ и „б“ на алинеи 3 и 4, съдът лишава виновния от правата по чл. 37, ал. 1, точки 6 и 7. В случаите по ал. 3 буква „в“ и ал. 4, буква “б” лишаването от тези права е завин
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.