Неправителствения сектор и общинската администрация – ръка за ръка в реализацията на проект "Младите хора – неизползваният потенциал за по-ефективни политики на местно ниво" – добър пример и гаранция за устойчивост на резултатите

21 декември 2023 10:45   3164 прочита


В края на ноември 2023 г., в Народно читалище "Св. Климент Охридски - 1922", в гр. Симитли, се проведе конференция със заинтересованите страни. Тя е заключителното събитие и част от дейностите в информационната кампания за повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство, реализирана по проект BG05SFOP001-2.025-0223-С01 "Младите хора – неизползваният потенциал за по-ефективни политики на местно ниво", финансиран по процедура BG05SFOP001-2.025 „Повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство“, по Приоритетна ос № 2 „Ефективно и професионално управление в партньорство с гражданското общество и бизнеса“ на Оперативна програма „Добро управление" 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

Проектът се изпълнява от Бенефициент – Сдружение „Мъдрост и сила“, в партньорство с Федерация на независимите строителни синдикати и цели да направи оценка на ефективността на политиките, да се определят силните и слаби страни, възможностите и заплахите, характеризиращи гражданското участие на младите хора от различни групи общини в управлението на местно ниво и да се създадат предпоставки за формулиране на препоръки и подобряване на регулаторната среда.

Община Банско и Община Симитли са двете пилотни общини, включили се при реализацията на проекта, при което са осъществени следните дейности:

  • Дейност 1: Проучване и анализ на провежданите политики и нормативната уредба в България, регламентиращи участието на младите хора в управлението на общинско равнище
  • Дейност 2: Проучване и анализ на информираността на младите хора относно възможностите и формите за гражданско участието и опитът им за включване в изпълнение и мониторинг на политики и законодателство на местно ниво

Проучванията, проведени в рамките на дейност 1 и дейност 2, обхващат едни и същи пилотни общини – Банско и Симитли и са на една и съща тема, отнасяща се до гражданското участие на младите хора в управлението на местно ниво, но изследват различни фактори – първото проучване е съсредоточено върху нормативната база на национално и местно ниво, а второто – отразява информираността, нагласите, разбиранията, опита, предпочитанията и трудностите на младите хора, отнасящи се до участието им в процеси на вземане на решения и изпълнение на политики.

Към всяко от двете проучвания е изготвен и съответният SWOT анализ, очертаващ силните и слабите страни, възможностите и заплахите.

Във второто проучване, освен младежи от двете пилотни общини Банско и Симитли, взеха участие и млади хора от Столична община, с цел да бъдат съпоставени резултатите, отнасящи се до създадените възможности за гражданско участие, информираността и опита на младите хора от различните групи общини.

Изготвен е обучителен модул за допълване и надграждане на информираността на младежите относно възможностите за гражданско участие, съобразен с идентифицираните във втория анализ теми, с които е отчетено, че младежите не са запознати в достатъчна степен.

  • Дейност 3: Младежки форуми „Повишаване на гражданското участие на млади хора в изпълнението и мониторинга на политики и законодателство на местно ниво“

Трите младежки форума, проведени в края на месец септември 2023 г., с участието на представители на общинската администрация и младите хора от пилотните общини Банско и Симитли, демонстрират и популяризират ползите от партньорското управление с гражданите и най-вече възможностите младите хора да допринасят и да бъдат активни участници в изготвянето и прилагането на младежката политика на местно ниво.

По време на форумите от участващите младежи са изготвени: SWOT анализ, оценяващ гражданското участие в местното управление и препоръки и предложения за промяна на политики и законодателство, за създаване на по-добра среда за гражданско участие в управлението.

Обществените форуми позволяват взаимодействие, диалог и сътрудничество между местите власти и младежите и се доказват като ефективни механизми и подходи, чрез които да бъдат привличани все по-успешно младите хора в управлението.

  • Дейност 4: Информационна кампания за повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство

В рамките на тази дейност е проведено заключителното събитие по проекта - конференция с участието на представители на различните заинтересовани страни: младежи, участвали във форумите, младежки структури на гражданското общество; представители на общинското ръководство и на общинската администрация от Община Симитли и Община Банско, ангажирани с младежките политики.

По време на конференцията е представен проектът, както и са изложени добри практики на Бенефициента - Сдружение „Мъдрост и сила“, отнасящи се до възможностите да се ангажират, чрез спорт, младежи в значими обществени каузи и добри практики на партньорската организация - Федерация на независимите строителни синдикати, насочени към повишаване на активността на младежите в обществени инициативи.

Популяризиран е изготвеният по проекта обучителен модул за повишаване на информираността за възможностите и механизмите за гражданско участие.

Участниците са запознати с резултатите от реализираните, в рамките на дейност 1 и 2 по проекта проучвания и анализи, както и с резултатите от проведените три младежки форума.

Най-съществената част от програмата на конференцията представляват представените препоръки и предложения, изготвени от младежите от двете пилотни общини по време на проведените младежки форуми. Формулираните от младежите препоръки са обсъдени и с включилите се в събитието представители на местната власт.

Проектните дейности са реализирани с пълната подкрепа и съдействие на общинските ръководства и ресорните експерти от общините Банско и Симитли. Изразената подкрепа и реализираното сътрудничество при осъществяването на проекта от двете администрации е допълнителна гаранция за устойчивостта на резултатите, постигнати в рамките на реализирания проект, както и благоприятна основа за осъществяване на визията на двете общини за все по-ефективно включване на младите хора в управлението.

Партньорството, осъществено в рамките на проекта между местната власт, в лицето на двете пилотни общини Банско и Симитли, Бенефициента – Сдружение „Мъдрост и сила“ и партньорската организация - Федерация на независимите строителни синдикати е също пример за добра практика за взаимодействие и постигнати резултати при съвместната работа на неправителствения сектор и администрацията.

Реализацията на проекта позволи нарастване на интереса и активността на местните младежки общности при изпълнение и мониторинг на прилаганите политики, с подкрепата на местната власт, това е предпоставка за по-открито и отговорно управление на местно ниво.

Повишена е и информираността на обществеността от двете пилотни общини по темата за гражданското участие.

Съвместната работа на заинтересованите страни осигури предпоставки за взаимодействие и сътрудничество, за реализация на идеите на младите хора, за консенсус при определяне на приоритети, легитимност и устойчивост на решенията и политиките, прилагани на местно ниво в дългосрочен план, включвайки активно в тях младите хора.

Общата стойност на проекта е 59 807,81 лв., от които 50 836,64 лв. от Европейския социален фонд и 8 971,17 лв. национално съфинансиране.

Срокът за изпълнение на проекта е от 12.09.2022 г. до 31.12.2023 г.

Тази публикация е създадена с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Сдружение „Мъдрост и сила" и при никакви обстоятелства не може да се приема, че тя отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар