Навръх Илинден в селото на пророчицата Ванга, Рупите: Веселие, песни и хора огласиха двора на черквата „Успение Богородично“



Снимки: Struma.com
Шест казана благословен курбан ,приготвен от членове на настоятелството на храм „Успение Богородично“ в петричкото село Рупите, навръх Илинден бе раздаден за здраве на миряните след празничната служба в чест на Старозаветният Пророк Илия живял около 900 години преди Рождество Христово. Пред храма отец Васил отслужи молебен и водосвет ,след което освети курбана. Множество миряни се стекоха към храма, за да станат част от молитвеното богослужение.
По стародавна традиция от години в петричкото село Рупите хората се събират ,празнуват и отдават курбан в чест на свети пророк Илия и в чест на Божията майка, на която е кръстена и местната църква. Още преди обяд десетки миряни прииждаха към Божия храм в селото.
Вярващите запалиха свещичка за здраве и благоденствие на близките си и след това се отдадоха на разговори в красивия двор на черквата, чакайки да стане време за курбана. Майсторите готвачи Кръстьо и Иванка Харалампиеви и техните помощници се бяха погрижили да разхладят чакащите в жегата със студени напитки, на които се зарадваха най-малките.
Много от миряните носеха дарове, които оставиха пред голямата икона на светеца. Получи се много добре и съм сигурен, че на хората ще им хареса, като си хапнат за здраве. И шестте казана са приготвени от 5 мъжки овена. Средствата за курбана са събрани изцяло от дарители, които ни помогнаха за празника.
Пожелавам на всички местни от село Рупите и много гости от съседните села да са живи и здрави и да прекарат хубаво лято. Нека свети Илия и Бог да ги пазят“, каза пред „Струма ком “, местният свещеник Васил Тупаров , който от 44 години служи в храма и винаги е в помощ на хората.
Дълги трапези се извиха до храма, празникът започна от обяд с тържествена литургия и освещаване на майсторски приготвената курбан – чорба, погачите, баниците и другите вкусотии, които бяха сготвени от местните домакини и майстори – готвачи, пазители на старинни рецепти, специално за днешния празничен ден.
Пълни маси с щастливи хора, музика, подарък от църковното настоятелство, местните и кръшни хора, които се виеха, подсказваха на всички минаващи, че село РУПИТЕ празнува. Празненствата продължиха и следобед, а хората коментираха, че ще останат и вечерта, защото днес е празник и трябва да се празнува, както подобава в името на Свети пророк Илия.
Според народните поверия на този ден не бива да се работи, за да не се разсърди светията.
Не бива и да се къпете в морето, дори да влизате във водите му, защото на този ден морето взима най-много жертви курбан за светеца.Ревностен последовател на Бога и яростен изобличител на идолопоклонничеството, пророк Илия живял по време на цар Ахав и царица Йезавел, които се нланяли на езическия бог Ваал.
Разгневен от нежеланието им да спазват заповедите на истинския Бог, светецът опитвал да им посочи правилния път чрез заплаха от суша и глад, чрез чудеса и усърдни проповеди.
Пророк Илия успял да обърне мнозина в правата вяра, но владетелите и по-голямата част от народа тънели в безчестие.Огорчен, но несломен, той продължил заедно с ученика си Елисей да обикаля сред хората и да ги поучава. След като получил предизвестие, един ден пророкът бил отнесен на небето от огнена колесница, като оставил на Елисей само горната си дреха.
Юдеите вярвали, че той отново ще слезе сред тях преди идването на Месията. Ето защо когато след много години се появил Йоан Предтеча, той често бил смятан за върналия се на земята пророк.
Св. Илия се почита от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Мойсей за един от двамата най-велики старозаветни мъже.
Снимки: Struma.com
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.